Otázky a odpovědi

Níže se můžete podívat na nejčastější otázky, které od zákazníků dostaváme, a naše odpovědi na ně.

Přetaktování

Co to vlastně je přetaktování?

Přetaktování je změna taktu (frekvence), taktuje se především procesor. Zjednodušeně se dá říct, že platí přímá úměra mezi taktem a výkonem. Pokud tedy procesor přetaktujeme například z 3 GHz na 4,5 GHz, bude jeho výpočetní výkon přibližně 150 % výkonu původního.

Jaká bude výsledná frekvence procesoru po přetaktování?

Přetaktování je individuální pro každý počítač a není ho možné předpovědět přesně. Pokud uvádíme přetaktování 4,5 GHz, znamená to, že této hodnoty dosahujeme nejčastěji. Občas se můžeme dostat na hodnotu 4,4 GHz nebo 4,6 GHz, výjimečně pak například 4,3 GHz.

Jaký je rozdíl mezi přetaktováním a frekvencí Turbo?

Mnoho současných procesorů má kromě základní frekvence i frekvenci Turbo. Jen počítače X-COMputers mají přetaktování. Nepřetaktované procesory běží na frekvenci Turbo (běžně například 3,7 GHz) jen v jednojádrové zátěži. Ovšem při nejnáročnější zátěži na všech jádrech procesor běží jen na své základní frekvenci (běžně například 3,3 GHz). Přetaktované procesory v počítačích X-COMputers běží na vysokých frekvencích (běžně kolem 4,5 GHz) nejen v jednojádrové zátěži, ale i při zátěži všech jader. Právě při náročných výpočtech na všech jádrech poskytuje přetaktování největší výhody v podobě desítek procent výkonu navíc.

Zaniká přetaktováním záruka?

Ne, X-COMputers poskytují záruku i na přetaktovaný počítač.

Neovlivní přetaktování negativně stabilitu?

Ne, testy stability se provádí v přetaktovaném stavu až 72 hodin v kuse. Důraz je kladen na 100% stabilitu.

Nezpůsobí přetaktování přehřívání počítače?

Ne, každá sestava má dostatečné chlazení a větrání.

Prodej na Slovensko

Dodáváte počítače i na Slovensko?

Ano.

Jaká je cena dopravy počítače na Slovensko?

Stejně jako doprava po ČR je i zaslání počítače na Slovensko zdarma.

Jaké jsou platební podmínky při nákupu na Slovensko?

Zpravidla vyžadujeme platbu předem na účet. Zpravidla je možné platit jen v Kč (CZK).

Ostatní

Za jak dlouho od objednávky jste schopni dodat hotový počítač?

Standardní doba dodání je 7-10 dní. Doba dodání některých komplexnějších počítačů (dvouprocesorové servery nebo sestavy s vodním chlazením na míru) může být kolem 3 týdnů. Pokud máte zájem o přesnou informaci ohldeně doby dodání, neváhejte nás kontaktovat. V extrémních případech je možné dodat počítač i druhý den od objednání, v takových případech nás před objednávkou kontaktujte telefonicky a počítejte s možným zvýšením ceny počítače.

Mohou si firemní zákazníci odečíst DPH?

X-COMputers jsou plátci DPH.

Jsou počítače X-COMputers opatřeny "záruční plombou"?

Ne.

Přišel mi od X-COMputers nový počítač. Co musím udělat pro jeho spuštění?

S počítačem je dodáván jednoduchý návod pro první spuštění. Sestavu stačí zapojit do elektrické sítě, sepnout tlačítko na zdroji do polohy "I", zapojit monitor, myš a klávesnici a můžete začít pracovat. Počítač je již nastaven a nainstalován.

Jakto, že počítač vidí disk menší, než je uvedená kapacita?

Výrobci disků počítají dekadicky 1kB=1000B (103), zatímco operační systém počítá binárně 1KiB=1024B (210) (operační systém přesto zobrazuje předponu [k] místo [Ki]). Na úrovni terabytů to už je rozdíl 1012 vs. 240, operační systém tedy zobrazuje kapacitu o cca 9% menší než je uvedeno na discích.