Hraju poker pro adrenalin a zábavu

Všehochuť

1. 6. 2013

V únoru jsem do online pokeru nahrál 10 dolarů. A přestože jsem úplný amatér, jsem celkem pěkně v plusu.

Úvod

Hraju Texas Hold'em poker no limit.
Pokud nevíte, o co jde, přečtěte si pravidla. Budu vycházet z toho, že pravidla znáte a nebudu se jimi dále zabývat.
Díky tomu, že se hraje o reálné peníze, hrají lidi celkem rozumně, na rozdíl od toho, s čím jste se mohli setkat třeba v pokeru na facebooku, kde je všem jedno, že žetony prohrají, když další den dostanou nové.
Musíte si ale uvědomit, že ty peníze také můžete všechny prohrát, takže si předem dobře rozmyslete, kolik si do pokeru nahrajete. Musí se jednat o částku, která bude mít nulový vliv na váš život, kdybyste o ni přišli. Pokud si nemůžete dovolit ty minimální dvě stovky nahrát, nedělejte to.

Jak začít

Hraju na PokerStars, vyhovují mi, tak je neváhám doporučit.
Minimální vklad činí 10$. Ale mají tam teď akci, že když provedete první vklad 20$ nebo více a zadáte bonusový kód FREE20, tak vám na účet připíšou dalších 20$ navíc. Vyzkoušel jsem to a skutečně to funguje.

Předpokládejme, že si neutíráte nos pětitisícovkami a nahráli jste si 10$ až 40$ (20+20 bonus). V takovém případě doporučuji začít si oťukávat herní styl na stolech s nejnižšími blindy 0,01$ a 0,02$.

Vyberte tedy Hold'em, No Limit a pak si pomocí filtrů můžete určit, které všechny stoly se vám budou zobrazovat. Já používám zobrazování jen stolů pro 9-10 lidí, hry jen v dolarech, sázky mám omezené do té výše, které budu hrát (pro vás tedy 0,01/0,02), mám zobrazené jen stoly se 7 a více hráči a mám skryté plné stoly. Pak už stačí rozkliknout požadovaný stůl a můžete začít hrát. U jednoho ze stolů bude nápis ZOOM, tak ten pro začátek nevybírejte, jedná se o speciální systém rychlých her.


Nastavení PokerStars

Doporučil bych provést několik nastavení:

1) Language si nastavte oboje na angličtinu, potřebují to aplikace, které možná budete používat.
2) View - Table themes si nastavte na Hyper-Simple, zase kvůli případné aplikaci.
3) View - odškrtnout Right click table to customize.
4) Zbytek se bude nastavovat v Options
a) Timezone settings - CET.
b) Table display - 4 Color deck
c) Preferred seat - na 9členném stole vyberte dole uprostřed (zase kvůli aplikaci)
d) Hotkey settings - Action - Fold - nastavit na pravé tlačítko myši.
e) Instant hand history options - Save, English
f) Tournament summary options - Save, English
g) Advanced multitable options - odškrtnout Minimize main lobby when opening table
h) Tournament announcements - Block popup and chat


Bankroll a freerolly

Bankroll

Bankroll je výše vašeho pokerového konta. Měli byste hrát takové hry, že když vsadíte vše, co máte u jednoho stolu, bude se jednat jen o malý zlomek vašeho celkového bankrollu.
Když úplně začínáte na 0,01/0,02 blindech, doporučuji chodit ke stolu s jedním dolarem. Až budete mít odehranou spoustu her a budete úspěšní (bankroll 20$), můžete množství peněz nošených ke stolu navýšit na 1,5-2$. Dva dolary jsou stonásobek big blindu a považujme za standardní buy-in.
Než vůbec začnete zkoušet hraní vyšších limitů, doporučil bych mít aspoň 20 byu-inů (40$) na stolech, kde jste do té doby hráli. Než na vyšší stoly přejdete úplně, doporučil bych aspoň 40 byu-inů (80$) stolů nižších.

Freerolly

Při vkladu jakékoliv částky dostanete vstupenku do bezplatných turnajů s názvem 100k Privilege Freerolls po dobu jednoho měsíce. Tyto začínají denně ve 3:00, v 10:00, v 16:00 a 21:00 a registrace končí tuším půl hodiny po začátku. Jedná se o turnaje s garantovaným prizepoolem 1.000$, ale většinou se pohybuje nad 2.000$ kvůli tomu, že se někteří vypadnuvší hráči do turnaje zase vkupují. V těchto bezplatných turnajích doporučuji v prvních několika kolech hrát jen supersilné handy, protože zpočátku hodně lidí chodí all-in, když v bezplatném turnaji nemají co ztratit. Na těchto turnajích většinou hraje 10.000-20.000 hráčů a placená místa začínají tedy kolem pozice 3.000 až 1.500 s odměnou tak 0,15$. A pomalu ale jistě rostou až k hodnotám kolem 250$ pro první místo. Pokud během prvního měsíce zbankrotujete nebo si chcete zahrát turnaj, ale nechcete riskovat ztrátu chipů, jsou tyto freerolly dobrou možností, jak si za měsíc pár dolarů k bankrollu přidat.


Co hrát a co ne

Úplně nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím úspěch na nízkých úrovních sázek je handa (ty dvě rozdané karty pro vás), kterou dostanete. Když začínáte, blafujte jen velmi velmi výjimečně, radši hrajte karty, se kterými máte dobrou šanci na výhru.

Nejsilnějšími handami je AA a KK. To jsou jediné dvě, se kterými doporučuji chodit all-in před flopem vždy. Další velmi silné handy (QQ, AK) můžete jednou reraisnout, ale all-in bych s nimi chodil spíše výjimečně.

Silné handy, se kterými byste měli hrát prakticky vždy, když před Vámi nikdo nevsadil více než 4 blindy jsou: AA, KK, QQ, AKs, AQs, JJ, KQs, AJs, AKo, TT. (AKs znamená suited, tedy jedné barvy, AKo znamená offsuit, tedy rozdílné barvy, a T je desítka "ten")

Já jsem zpočátku přeceňoval sílu obličejových karet, takže jsem KJ hrál hrozně často a to se mi nevyplácelo. Takže když dostanete KTo, úplně v klidu je foldněte.
Stejnětak jsem hrozně přeceňoval sílu suitovaných karet. Přitom pravděpodobnost, že se dvěma suitovanými kartami flopnete flush je méně než 1% a pravděpodobnost, že budete mít flush na riveru je jen 6%. Suitování tedy berte jako bonus, když se rozhodujete, jestli třeba hrát s vysokými konektory (dvě sousedící karty) nebo jestli jít all-in s AK.


Pravděpodobnost

A teď pár zajímavých statistik, které vám můžou pomoct v rozhodování, jestli nějakou ruku hrát nebo ne:

Preflop:

Když dostanete pár:
11% flopnete třetí kartu do setu.

Když máte dvě suitované karty:
1% flopnete flush.
6% na riveru budete mít flush.

Když máte dvě karty rozdílné hodnoty:
32% flopnete aspoň pár.
2% flopnete oběma vašim kartám druhou do páru.

Flop na River:

Když máte set:
33% full house.

Když máte dva páry:
16% full house.

Když máte 4 karty jedné barvy a zároveň oboustranný straight draw:
54% na flush nebo postupku.

Když máte 4 karty jedné barvy:
36% na flush.

Máte oboustranný straight draw (chybí vám jedna karta na začátku nebo konci postupky):
31% postupku.

Máte gut shot straight draw (chybí vám jedna karta uvnitř postupky):
16% postupku.

Dvě rozdílné karty:
24% pár.

Flop na Turn:

Když máte set:
15% full house.

Když máte dva páry:
8% full house.

Když máte 4 karty jedné barvy a zároveň oboustranný straight draw:
32% na flush nebo postupku.

Když máte 4 karty jedné barvy:
19% na flush.

Máte oboustranný straight draw:
17% postupku.

Máte gut shot straight draw:
8% postupku.

Dvě rozdílné karty:
13% pár.

Turn na River:

Když máte set:
22% full house.

Když máte dva páry:
8% full house.

Když máte 4 karty jedné barvy a zároveň oboustranný straight draw:
33% na flush nebo postupku.

Když máte 4 karty jedné barvy:
20% na flush.

Máte oboustranný straight draw:
17% postupku.

Máte gut shot straight draw:
8% postupku.

Dvě rozdílné karty:
13% pár.


Aplikace

HM2

Když jsem se koukal na videa ostatních hráčů, zjistil jsem, že se jim u jmen hráčů zobrazují okénka se statistikami o jejich hře. Variant tohoto softwaru existuje více, ale já jsem začal používat Hold'em Manager 2.

K dispozici je 30 denní verze zdarma. A dobré je, že týden po vypršení těch 30 dnů vám přijde e-mail s nabídkou prodloužení zkušební doby na dalších 15 dnů. Když toho využijete, přijde vám kód platný celých 30 dní. Můžete tedy software využívat až 60 dní, během kterých si třeba vyděláte 100$ na plnou verzi softwaru nebo 60$, což stojí verze omezená do výše blindů 0,25/0,50 nebo 22$ u turnajů. Pokud začínáte, určitě vám ta levnější verze bude stačit.

Funkce HM2 bych rozdělil na dvě oblasti. První jsou přehledy toho, jak hrajete, druhé jsou přehledy o vašich protivnících. A řekl bych, že právě v přehledech o protivnících tkví síla používání tohoto druhu softwaru. Umožňuje vám totiž zobrazovat užitečné informace přímo u jména hráče u stolu. Takovými informacemi jsou procenta, kdy daný hráč dobrovolně vkládá peníze, kdy 3betuje, kdy stealuje, kdy folduje po continuation betu, s jakou pravděpodobností vyhrává, když se otočí karty, a podobně. HM2 má snad tisíce různých statistik a záleží na každém, co ho zajímá a co si nechá zobrazovat. Také HM2 automaticky vyhodnocuje hráčské styly, takže vás třeba ikonkou upozorní, že daný protivník hraje velmi málo hand, takže nejspíš drží nějakou velmi silnou kombinaci.

Pro lepší přehled o HM2 bych doporučil zhlédnout čtyři úvodní videa jejich oficiálního YouTube kanálu.


Věrnostní akce

Než jsem proniknul do tohoto systému, trvalo mi to několik měsíců. Jedná se o příjemné bonusy, ale nemusíte se jimi zpočátku vůbec zabývat.

Když v hlavním lobby kliknete na pokladnu (Cashier), zobrazují se (mimo samozřejmého finančního stavu vašeho konta) uprostřed dole ještě body FPP a napravo dole po kliknutí na VIP Stellar Awards zobrazíte váš VIP status a počet VPP.

Rake jsou poplatky, které herně odvádějí hráči ze vsazených peněz. Jedná se o výši 3,5% ze sázky až do maxima 0,3$ u 0,01/0,02 stolů a platí se jen z her, kde se hráči podívali aspoň na flop. Rake se automaticky odečítá od výhry. Pokud jste tedy hru vyhráli, výhra bude o 3,5% nižší. Pokud jste prohráli, je váš poplatek odveden z výhry výherce a vy už samozřejmě neplatíte nic navíc.

VPP znamenají VIP player points a jedná se o body, které jsou systémem automaticky přidělovány za rake. Konkrétně dostáváte 10VPP za 1$ rake na 0,01/0,02 stolech. VPP se dělí na měsíční (nuluje se na konci měsíce) a roční.

VIP Stellar Rewards je systém, který vás za zisk určitého počtu ročních VPP odmění reálnými penězi, konkrétně při 750VPP dostanete 10$, při 1500VPP dalších 10$ a postupně se se ziskem bodů odměny zvyšují.

VIP status je hodnost určena množstvím měsíčních VPP. Všichni začínají jako BronzeStar, při 100VPP se posunou na ChromeStar, při 500VPP na SilverStar a za další VPP ještě dále, tyto hodnosti máte do konce následujícího měsíce. Od ChromeStar máte možnost hrát v 100K Privilege Freerollech, aniž byste provedli jakýkoliv vklad.

FPP získáváte za každý získaný VPP. BronzeStar a ChromeStar získávají jeden FPP za jeden VPP. U vyšších hodností je násobič vyšší. Za FPP je možné na nižších úrovních získat bezplatný vstup na turnaje o reálné peníze, různé pokerové potřeby a PokerStars oblečení nebo si můžete 1000FPP vyměnit za 10$ na vaše konto. Na vyšších úrovních za FPP můžete získat bezplatný vstup na živý turnaj nebo třeba i Porsche.


Závěr

V dalších dílech se s vámi podělím o nějaké mé taktiky, styly sázení a zajímavé vyhrané hry.

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku, Twitteru nebo YouTube.