Restaurace mimo srovnávací testy

Jídlo

10. 1. 2013

Už skoro rok pořádám s kamarády testy zajímavých restaurací, o kterých se mluví nebo na které dostávám doporučení. Za poslední dobu jsem byl i v řadě restaurací mimo tyto série, tak se o nich dnes rozepíšu.

Úvod

V první a druhé řadě testu restaurací jsem s kamarády navštívil několik známých nebo doporučených podniků. Třetí série se náplní vymykala, tak ji nebudu zmiňovat. Nejspíš od března chystám začít čtvrtou řadu, na kterou mám naplánováno rekordních dvanáct podniků k navštívení.

Ale co podniky, kam jsem se dostal neplánovaně?
Seřadím je podle kvality od nejhorší (špatná byla jen jedna) po nejlepší.

- Regrus - Jáchymov
- Na Výletě - Aš
- Černý kůň - Humpolec
- The Pub - Praha
- Amfora - Plzeň
- Karel Červinka - Jablonec nad Jizerou
- Šatlava - Hradec Králové
- Dvoračky - Rokytnice nad Jizerou
- Pho Vietnam - Praha
- Kino - Rokytnice nad Jizerou

Regrus - Jáchymov

Absolutně nejhorší restaurace, kde jsem kdy byl. Dále text, který jsem napsal hned po návštěvě:
Zapadli jsme do slušně vypadajícího podniku, ale jeho obal obsahoval až neuvěřitelně prohnilý vnitřek. Sedli jsme si ke stolu, nad kterým byl lustr pro 6 žárovek, z nichž jedna byla jiná a druhá chyběla úplně. Na zdi byla pavučina a na stole nápojový lístek, při jehož čtení zůstával rozum stát, jestli se náhodou nejedná o hru, kdo najde víc věcí, které jsou napsané chybně (příloha). Objednal jsem si horkou čokoládu v domnění, že za 38Kč musím dostat krásný poctivý nápoj, ale bohužel jsem dostal nějaký kakaový prášek v horké vodě se šlehačkou ze spreje navrch. A bylo jasné, že tady se kulinářského zážitku nedočkám. Přinesli nám jídelní lístek, kde v němčině měli tolik chyb, že je nemělo ani smysl počítat. Protože jsme neměli nějaké velké plány s večeří, zaujaly mne Domácí bramboráčky, tak jsem se servírky zeptal, jestli jsou opravdu domácí, a ona skoro až se smíchem odpověděla, že samozřejmě nejsou. Objednali jsme si tedy menší jídla, kamarád utopence. Jídlo jsem dostal na talíři s uraženým rohem (o předehřátí ani neslyšeli) a nůž měl jeden ze dvou nýtů vypadlý. Při odnášení talířů nám pak servírka vyrazila dech otázkou "Ten utopenec nebyl nic moc, žejo? Fakt, řekněte pravdu.".


Na Výletě - Aš

Aš, Hlavní 47

Do této restaurace chodíme, když jsme v Aši na turnaji. Nepamatuju si už přesně jejich matematiku, ale jedna pizza s průměrem 30cm tam stojí asi 100Kč a jedna pizza s průměrem 60cm stojí asi 240Kč. A stačilo dávat pozor na základní škole, abychom se dopracovali závěru, že velká pizza je asi dvakrát výhodnější než malá. Šedesát centimetrů je obrovské, takže se jedná o jídlo pro více lidí. A nemusíte se dohadovat na kompromisní příchuti, kterou všichni snesete, obsluha se vás sama zeptá, jaké pizzy na ni chcete tuším na třetiny nakombinovat. Čtyři jsme se z rodinné megapizzy bohatě najedli a ještě jsme měli zážitek z obrovského prkna, na kterém ji přinesli. Včetně pití každý platil pod stovku.

Černý kůň - Humpolec

Černý kůň

Další turnajová restaurace. Jezdili jsme po Humpolci a nikde nic, tak jsme přijeli na náměstí a našli jsme celkem slušně vypadající hotel. Uvnitř musíte do prvního patra skrz dveře typické pro minulý režim, tak jsem se trochu bál, co nás bude čekat. Za poznámku stojí především talíře zaspamované nějakým asi falešným šafránem, který byl jedlý, ale nechutnal dobře. Úplná zbytečnost. Dali jsme si vepřový řízek a "Kuřecí řízek v Knuspi obalu", který spočíval tuším v přidání kukuřičných lupínků. Všechny řízky byly výborné. Můžu doporučit.

The Pub - Praha

The Pub

Protože jsem přišel hladový, dal jsem si PUB MEGA Texas Bacon Burger. Myslím, že bude nejlepší, když zkopíruju složení:
"burger z 280g mletého hovězího masa z plemene Angus v obrovské cibulové housce, plněný plátky grilované slaniny, plátky rajčete a červené cibulky, lístky ledového salátu, hořčičnou majonézou a domácí BBQ omáčkou, podávaný s hranolky."
Hranolky byly průměrné, žádná sláva. Ale hamburger byl opravdu dobrý a opravdu velký. Jen teda cena 300Kč není zrovna nízká.

Pak jsem si ještě dal s kamarádem napůl údajně 700g pečených žeber. Bylo jich hrozně málo, vím, že jsem měl jen půlku, ale zase předtím měl opravdu pořádné jídlo. Přirovnal bych je k žebrům z první série v Potrefené huse. 200Kč bych za ně nedal.

Škoda, hamburger byl výborný, a žebra mu to pokazila.


Amfora - Plzeň

Amfora

Když jsme na turnaji v Plzni, večeřím carbonary v Amfoře (pokud teda zrovna nejedu do nemocnice kvůli urvanému kotníku).
Jedná se v zásadě o typický podnik na přihlášení do Ano, šéfe!. Mají miliardu položek na jídeláku včetně typicky českého "Cordon Blue", když přijde 8 lidí najednou, tak se z toho nestíháním podělají. Nabídku bych nazval italskou s četnou příměsí (staročeská česnečka, řízek, norský losos, biftek a hromady masných směsí). Italskou část zvládají bravurně, měl jsem několik pizz a výborné carbonary (dávají do nich i cibuli a smetanu, ale jsou výborné). Naopak moje jedno setkání s biftekem jsem si neužil. Mám rád pizzy a těstoviny, tak do Amfory chodím rád, jiné jídlo bych si tam ale nedal. Pokud máte rádi pizzy a těstoviny, doporučuji.

Karel Červinka - Jablonec nad Jizerou

Karel Červinka

Abych pravdu řekl, tak jsem u Karla v roce 2012 nebyl, ale od mé první návštěvy v roce 2008 jsem tam byl dostkrát na to, abych mohl zasvěceně mluvit. A za celou dobu se tam vlastně nic nezměnilo. Pořád jsou na internetu neviditelní, pořád je majitel ze všech objednávek hrozně směšně zoufalý, pořád mají dobré zákusky a především pořád pečou výbornou pizzu. Jeďte do Jablonce nad Jizerou a objednejte si pizzu.

Šatlava - Hradec Králové

Šatlava

Do restaurace Šatlava jsem pravda šel na doporučení, ale úplně mimo testy restaurací, v cizím městě a navíc na turnaji. Nebyl jsem v Hradci Králové v mnoha restauracích, ale tahle mi připadala jako jediná restaurace skutečně na úrovni, kterou jsem v tomto městě viděl. U vstupu do restaurace je obrovské zrcadlo, tak dejte pozor, ať nepozdravíte svůj vlastní odraz (-:
Hrozně dlouho jim trvalo nás usadit a donést nám jídlo. Čekali jsme na hlavní jídlo víc než hodinu a čtvrt, a usazení trvalo asi 30 minut, přestože jsme měli rezervaci. Jinak prostředí luxusní. Servírka jakž takž, snažila se, ale nebyla úplně pevná v kramflecích.
Měl jsem vývar s knedlíčkem a kachnu. Vývar byl neslaný, knedlíček OK, ale za 50Kč nestál ani trochu, tak maximálně 35, hlavně ta sůl. Kachna byla znamenitá, porce hodně velká. Zelí, domácí knedlík, smažená cibulka (ale ta teda vypadala kupovaně).
Šatlavu můžu doporučit.

Dvoračky - Rokytnice nad Jizerou

Dvoračky

Restaurace se ve skutečnosti nyní nalézá v Hotelu Štumpovka, který leží celkem vysoko v horách. Po několikahodinovém výletě jsou pak odměnou dršťkovka s několika houskami z jejich domácí pekárny. Polévka s přílohou vydají skoro za celé hlavní jídlo. Dříve nabízeli ještě obří rohlík z domácí pekárny, který vystačil pro několik lidí, ale nejsem si jistý, jestli je v nabídce pořád. Jako sladkou tečkou po polévce doporučuji kynuté borůvkové knedlíky se šlehačkou a tvarohem.

Pho Vietnam - Praha

Pho Vietnam

Pho Vietnam vyhrál druhou řadu testu restaurací, tak jsem se tam vypravil ještě jednou s kamarádkou, protože jsem mnoho jídel z nabídky napoprvé neochutnal. Při druhé návštěvě jsem si zopakoval čerstvý jarní závitek (příště si dám rovnou dva, jsou nepřekonatelné) a hovězí polévku Pho Bo. Na první pohled vypadala jako obyčejný vývar s rýžovými nudlemi a malým tenoučkým plátkem masa. Postupně při jídle ale člověk zjišťuje, že jsou uvnitř i bambusové výhonky a především, že tenoučkých plátků masa je opravdu požehnaně. Jedná se opět o pořádnou porci na plnohodnotný oběd.
Stále mám náladu se tam vracet znovu a znovu a vyzkoušet další jídla.


Kino - Rokytnice nad Jizerou

Kino

A klenot na závěr. Jako protest proti novoroční čočce jsme se s kamarádem asi před 5 lety v Rokytnici rozhodli jít do restaurace Kino, která je přímo na náměstí. V jídelníčku upoutala mou pozornost položka 1/2 vykostěné kachny se zelím a knedlíkem. Cenu si už nepamatuji, ale byla nějaká zvláštně nevysoká na to, že by se mělo jednat o celou půlku navíc vykostěné kachny. Zeptal jsem se tedy servírky, jestli se skutečně jedná o polovinu, nebo jestli to není čtvrtina. Byl jsem ujištěn, že se skutečně jedná o polovinu. Bez dalšího váhání jsem si ji objednal. Byla to obří porce a byla skutečně výborná. Takže každý první leden z posledních pěti let chodíme na vykostěnou půlku kachny. Jen jednou (na začátku roku 2012) došlo k mírnému zaváhání Kina v podobě sušších a rozpadajících se domácích knedlíků. Letos jsme si tradiční čočku zopakovali a byl jsem nejspokojenější ze všech dosavadních kachen. Ta porce kachny byla neuvěřitelná, snědl jsem něco přes půlku a zbytek jsem si nechal zabalit a měl jsem ještě parádní večeři. Zelí bylo bezchybné a letos opravdu vyzdvihuji výborné obrovské kynuté knedlíky. Příští rok zase. Mě tak štve, že jsem měl úplně vybitý telefon, tak nemám žádnou fotku toho letošního zážitku.
Všem doporučuji návštěvu, stojí to za to. Přes vánoční svátky si nezapomeňte rezervovat místa, mívají plno...

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku nebo Twitteru.