Kamarádi zvou na jídla, aneb 3. série testu restaurací

Jídlo

9. 10. 2012

Test restaurací trochu netradičně. Zájemci z řad kamarádů mne zvou na tříchodové menu, které sami připraví.

Úvod

Na konci druhé série testu restaurací jsem uvedl třetí, tentokrát netradiční, sérii testu restaurací. O co půjde?
Ve třetí sérii budu podnikat výpravy na jídla, která uvaří kamarádi u sebe. Jsem zvědavý, kolik se vás hecne. Pokud budete chtít, zůstanete v anonymitě jako "kamarádi" a "kamarádky", ale pokud se budete chtít pochlubit tím, jak jste dopadli, rád vaše jména u vašich výtvorů zveřejním. Očekávám výrazně neformální prostředí, takže se bude hodnotit především jídlo samotné. Už se vás přihlásilo několik od zkušených kuchařek po zcela příležitostně vařící kamarády, tak budu rád, pokud se přihlásíš i ty.
Aby zůstala zachována anonymita, pište mi prosím na facebook (soukromou zprávu) nebo na info@x-computers.eu a jako předmět dejte "Test restaurací" a pak už se zkontaktujeme přes nějaké instantnějsí komunikační prostředky.Co za jídla nás čeká?

Kamarádka 1 - Malvína
hlavní jídlo: Boloňské lasagne

Kamarádka 2
hlavní jídlo: Kotleta s horčičnou omáčkou

Kamarádka 3 - Hela
hlavní jídlo: Krůtí rolka se špenátem

Kamarádka 4 - Malvína
hlavní jídlo: Lasagne podle Itala

Kamarádka 5
hlavní jídlo: Pečený bůček s knedlíkem a zelím

Kamarádka 6
hlavní jídlo: Žemlovka

Kamarádka 7 - Hela
hlavní jídlo: Srnčí na šípkové omáčce s karlovarským knedlíkem

Závěr
jak to celé dopadlo ...Co se bude hodnotit?

Prostředí

Už jsem říkal, že to bude neformální, takže to nebudu moc hrotit. Ale nějaký úklid by proběhnout mohl a pěkné prostření stolu také potěší.

Jídlo

Jídlo bude středobod všeho. Připravovat byste ho měli sami, pomoc je dovolená pouze v základních přípravách jako krájení cibule, rozhodně ne při tepelných úpravách ani servírování na nádobí.

Pošlete mi předem jídelní lístek akce, aby co nejvýstižněji popisoval jídla, která budete servírovat.

Přihlášené jídlo musí obsahovat tyto tři chody:
1) předkrm nebo polévku
2) hlavní jídlo
3) dezert
(Pokud byste potřebovali pro úplnou ukázku vašich kulinářských schopností více chodů, nebudu vám bránit. Více chodů nebude při hodnocení výhodou ani nevýhodou.)

Samozřejmě se pak bude hodnotit chuť jídla.

Výběr jídel se mnou konzultujte, aby byly obě strany spokojené, že jídlo chutná. Rád vám předem odhadnu, jaký na mne uvažované jídlo udělá dojem a jestli by patřilo do kategorie jistotka nebo experiment. Experimentům se nebráním, ale obzvlášť je je dobré předem zkonzultovat. Mezi jistotky bych pak zařadil jakákoliv masa. Mezi experimenty řadím různé houby, cukíny, lilky a podobné věci, kterým se normálně vyhýbám, ale pokud vaše pecka obsahuje právě takovouhle složku, nebojte se a dokažte mi, že se jim vyhýbám zbytečně.

Nějaká upozornění na nepreferovaná jídla:
Rozhodně doporučuji se všude vyhnout šalvěji a zázvoru.
Polévka: Vývar jen ze zeleniny (kousková vařená zelenina ve vodě).
Hlavní jídla: Kari.
Dezerty: Těžké máslové krémy. Máta, meduňka a podobné nejedlé bylinky jako ozdoba.


Co z toho budete mít?

Po zhodnocení všech přihlášených vyhlásím vítěze. Zohledním předvedený výkon vzhledem ke schopnostem, takže ani příležitostní kuchaři nebudou bez šancí. Vítěze pak pozvu já na vlastnoruční menu dle stejných podmínek a bude mi moct všechna ta hodnocení vrátit i s úroky.


Kamarádka 1 - Malvína

Jídelní lístek

předkrm: Hlíva ústřičná na smetaně s opečenou bagetkou sypaná petrželkou
hlavní jídlo: Boloňské lasagne
dezert: Želé dort s ananasem a broskvemi
nápoj: Mango koktejl

Kamarádka se mnou menu pořádně prodiskutovala, tak jsem věděl, co mne čeká ještě přesněji, než bylo napsáno v jídelníčku. Přesto jídelníček reálně popisoval, čeho jsem se dočkal.

Předkrm/Polévka

Hlíva ústřičná pro mne byla malou neznámou. Často jsem o ní slyšel, ale snad nikdy jsem ji doposud nejedl. Mám opravdu rád chuť hub, ale hodně mi vadí jejich konzistence na zkus. Ovšem hlíva v této úpravě tuto nepříjemnou vlastnost naštěstí úplně postrádala. Hlíva byla připravená v nějaké smetanové omáčce a opravdu výborná. Dobré byly i kousky opečené bagetky. Vypadaly sice neopečeně a na dotek zase vypadaly trochu seschle, ale v puse byly přesně takové, jaké být měly, krásně křupavé. Bylo jich přesně správné množství k servírované porci hlívy. Jen byla trošku škoda, že byl předkrm servírován na malém talíři, protože mu to trochu ubralo na bombastičnosti.

Hlavní jídlo

Kamarádka z trouby vytáhla pořádně velkou zapékací misku plnou lasagní. Protože jsem se na jídla těšil, tak jsem od oběda nejedl, nechal jsem si tedy nandat pořádnou porci. Překvapilo mne, že boloňské těstoviny nebyly červené, ale prostě jen vyplněné masovou směsí s kořením. Co že to bylo za koření, rozmarýn, oregáno a bazalka? Nějaké z těchto tří koření mne trochu rušilo, ale přesto byla chuť velmi dobrá. Že mi chutnalo, potvrzuje i fakt, že i přes počáteční větší porci jsem si ještě přidal. Výtku bych měl k částem horních plátků těstovin, které byly oschlé, jak někde nebyly pokryté sýrem.

Dezert

Světlý piškotový korpus s máslovo-pudingovým krémem, na tom ovoce zalité v želatině. Bylo to výborné, hraničící s dokonalostí. Kdybych už chtěl hledat nějaké detaily, které by se daly zlepšit, pak bych udělal želatinovou vrstvu o něco silnější a místo ananasu bych použil nějaké měkčí ovoce, protože ananas nebylo možné lžičkou kouskovat.

Nápoj

Mangový koktejl byl vyroben z manga, jogurtu, mléka a cukru. Mango bylo na můj vkus málo rozmixované, tak se jeho chuť v koktejlu neprojevila naplno. Koktejl byl vyváženě oslazený, takže spokojenost.

Shrnutí

Výborný začátek třetí série. Jídelníček odpovídající realitě. Všechna jídla jedlá a dobrá. Vytknul bych jen dvě věci: oschlé části lasagní a na stole absenci ubrousku, který jsem dostal až na vyžádání. Celkově velká spokojenost.


Kamarádka 2

Jídelní lístek

předkrm: Čočková polévka
hlavní jídlo: Kotleta s hořčičnou omáčknou a šťouchanými brambory
dezert: Banánová roláda
nápoj: Citronáda

Předkrm/Polévka

Čočková polévka s uzeninou patří mezi mé nejoblíbenější polévky. To slibuje sice velkou odměnu pro kuchařku, pokud se polévka vydaří, ale také nese velké riziko, že se mi chutí netrefí do noty. Polévka samotná byla výborná, není nic, co bych jí mohl vytknout. Zbytečný mi v ní připadal kus kysané smetany a tři kopí šnitlíku, ale nic z toho polévce na chuti neubralo, takže v pořáku.

Hlavní jídlo

Hlavní jídlo pro mne bylo malou neznámou, věděl jsem, že bude kotleta s hořčičnou omáčkou a šťouchanými bramborami, ale horčičnou omáčku neznám, tak jsem se trochu bál, aby to nebyl kus masa plácnutý v hořčici. Naštěstí nebyl. Omáčka byla spíš cibulová. Opět jsem se dočkal tří zbytečných kopí šnitlíku, tektokrát doplněných o dva měsíčky rajčete. Kotleta byla s kostí (to je asi normální), což bylo trochu nepohodlné, nemám rád na talíři věci, co se nedají sníst. Hlavní jídlo bylo tedy v pořádku, ale nebyla to taková pecka, abych se na ni vracel.

Dezert

Dezert šel na jistotu. Kamarádka ho umí výborně a po několika pokusech jsme vychytali mušky, takže teď už nemůže zklamat. Tentokrát jsem dostal jednodušší banánovou variantu posypanou strouhanou čokoládou. Roláda byla výborná a mnoho kousků jsem si přidal.

Nápoj

Dostal jsem domácí citronádu s mátou. Při nalévání do skleničky používala kamarádka sítko, takže jsem ve skleničce neměl žádné otravné objekty. Příjemný domácí nápoj.

Shrnutí

Polévka výborná, hlavní jídlo průměrné, dezert výborný. Celkově opět velká spokojenost.


Kamarádka 3 - Hela

Jídelní lístek

předkrm: Hráškový krém
hlavní jídlo: Krůtí rolka se špenátem a bramborovou kaší
dezert: Mandlovo-mrkvový koláč
nápoj: Grepová citronáda

Předkrm/Polévka

Hráškový krém byl téměř k nerozeznání od polévky, co jsem si dal v druhé sérii v restauraci Maitrea. Tam mi velmi chutnal a i tady byl perfektní, že nebyla jediná věc, co by se mu dala vytknout.

Hlavní jídlo

Rolka z krůtích prsou byla celkem nudná, sušší a vlastně jediná chuť byla špenát a trocha česneku. Zato bramborová kaše se povedla na jedničku. Při mé návštěvě restaurace Na Pekárně jsem poznal zatím nejvyšší laťku bramborové kaše a tato se jí velmi přiblížila.

Dezert

Mandlovo-mrkvový koláč měl korpus ve dvou vrstvách, mezi vrstvami byl krém ze šlehačky a tvarohu. Stejný krém byl i na povrchu koláče. Korpus byl velmi nadýchaný a mandle byly příjemné na skus, celkově mi dezert připadal krásně lehký, jen u kraje byl krém mírně nakyslý asi kvůli nerovnoměrnému rozmíchání tvarohu.

Nápoj

Citronáda z růžového grepu.

Shrnutí

Musím říct, že jsem byl celkem nadšený. Polévka byla dokonalá, dezert téměř dokonalý a hlavní jídlo slušné.


Kamarádka 4 - Malvína

Jídelní lístek

předkrm: Hrášková polévka
hlavní jídlo: Lasagne podle Itala
dezert: Cheesecake

Na první pohled hodně na jistotku. Kamarádka 1 měla velmi dobré lasagne a Kamarádka 3 měla výborný hráškový krém. Byl jsem zvědavý, jestli tahle kamarádka ty dvě předchozí předežene.

Předkrm/Polévka

Jak jsem nabyl dojmu, že takhle kamarádka chce uvařit již chválená jídla v lepší variantě, špatně jsem si zapamatoval polévku a očekával jsem hráškový krém. Při kontrole jsem si ale ujistil, že opravdu byla avizována hrášková polévka. Jednalo se o smetanovou polévku s kuličkami rozmraženého hrášku. Jsem zvyklý spíš na hutné hrachové polévky ze sušeného hrachu, ale musím říct, že tyhle polévky z čerstvého (mraženého) hrášku mi chutnají víc, jsou takové šťavnatější. Polévka byla moc dobrá. Dostal jsem hodně velkou porci, takže jsem se až bál, jestli zvládnu další chody.

Hlavní jídlo

Hlavní jídlo byly Lasagne podle Itala. Hlavní změnou proti prvním lasagním mělo být použití parmezánu místo goudy, pak jsem také byl zvědavý, jestli se tady podaří dosáhnout krajů horní vrstvy těstovin bez oschlých tvrdých částí. A jak to dopadlo? Znamenitě. Parmezán byl výborný a vytvořil krásou křupavou kůrčičku. Vrchní vrstva těstovin nebyla prakticky vůbec oschlá (dobře, kdybych chtěl hledat chyby, tak na jednom malém místě byly, ale nijak to nepokazilo dojem). Při zjišťování rozdílů v přípravě jsem se dozvěděl, že Kamarádka 1 na vrchní vrstvu těstovin dala jen bešamel a sýr, zatímco tahle kamarádka (kromě změny sýra) navíc na vrchní vrstvu těstovin přidala rajčatovou vrstvu. Pokud bych chtěl hledat aspoň nějakou vadu od dokonalosti, byla by to celkem velká hrubost použité masové směsi. Celkově byly lasagne absolutně výborné, tak jsem si samozřejmě rád přidal. Přídavek byl ještě větší než první porce, tak jsem s ním už trochu bojoval.

Dezert

Dezertem byl cheesecake, ten mne trochu vyděsil nastrouhaným muškátovým oříškem na povrchu, protože nejsem zrovna jeho fanda. Naštěstí na chuti nebyl vůbec poznat (stejně jako v lasagních, kde taky trochu byl), takže jsem se mohl v klidu věnovat chuti cheesecaku samotného. A jeho chuť mne trochu překvapila. U cheesecaků totiž existuje (obzvlášť v ČR) mnoho variant na přípravu - od sýru Philadelphia, přes Lučinu, mascarpone, riccotu až po tvaroh. Dostal jsem variantu z tvarohu, což ve mně probudilo vzpomínky na Pacholíka (kdo si nepamatujete, tak to byla taková výrazně lepší obdoba Pribináčka). A stejně jako mne překvapila tvarohová hmota, tak mne překvapila podkladová vrstva. Běžně jsem zvyklý na sušší a tužší sušenkovou vrstvu (v ČR většinou z BeBeček), ale tentokrát byla spodní vrstva vytvořená ze strouhanky. To bylo na jednu stranu výhodné, protože více vynikla chuť tvarohové hmoty, ale na druhou stranu to byla škoda, protože jsme tak přišli o jednu složku chuti a tužší podkladovou vrstvu pro trochu snadnější servírování. Cheesecake byl výborný a už jen umocnil mou gastrální demenci, takže jsem pak byl schopný už jen sedět, koukat a občas něco říct.

Shrnutí

Polévka perfektní, hlavní jídlo perfektní, dezertu bych udělal spíš BeBečkový základ, ale jinak taky výborný. Velmi těžko se něco vytýká, asi nic negativního nevymyslím, takhle má vypadat ideální tříchodové domácí jídlo. A navíc si všimněte prostírání. Stejně jako Kamarádka 2 udržela všechny součásti laděné do jednoho barevného stylu (barvy samotné o vítězi rozhodnout nemůžou, ale bylo to příjemné).
Máme před sebou už jen jeden měsíc třetí série a myslím, že by se ještě dvě kamarádky mohly hecnout. Doufám.


Kamarádka 5

Jídelní lístek

předkrm: Koprová polévka se ztraceným vejcem
hlavní jídlo: Pečený bůček s knedlíkem a zelím
dezert: Cheesecake

Předkrm/Polévka

Koprovou polévku jsem asi nikdy neměl, tak jsem byl zvědavý, jak dopadne, jako referenci mám jen kulajdu, která patří mezi mé nejoblíbenější polévky. Ztracené vejce vypadalo výborně, přesně takhle jsem ho čekal. Polévka obsahovala brambory v malém množství a kmín v množství větším než malém. Celkově jsem měl problém v polévce najít chuť jinou než kyselou a kmínovou.

Hlavní jídlo

Bůček byl dohodnutý a čekal jsem celkem jistotku. Abych pravdu řekl, tak si nepamatuji, kdy bych pečený bůček jedl, vybavuji si jen uzené bůčky, nevěděl jsem tedy, co přesně mám čekat. Nakonec se jednalo o nařezané plátky masa, které se postupně měnily z úplně libového na totální tuk s kůží. Libová část byla perfektní, měkká a šťavnatá, ale tučná část podle mne měla být udělaná víc, aby kůže zkřupatěla a dala se taky jíst, takhle pro mne jedlá nebyla. Zelí bylo pro změnu silně kmínovaté, ale zato knedlíky byly úplně prvotřídní. Dostal jsem ještě porci knedlíků na cestu a rád jsem je k večeři snědl jen tak samotné.

Dezert

Cheesecake je celkem jistotka, jen si kamarádka po přečtení čtvrté kamarádky stěžovala, že jí ho vyfoukla, tak jsem řekl, že cheesecake dvakrát vůbec nevadí, když byly dvakrát i lasagne. Konzistence byla perfektní, špička dílku se podařila zachovat dokonale (-: a chuť byla také dobrá, přestože maličko nezvyklá. Na můj vkus mohl být cheesecake vyšší a především o něco sladší.

Shrnutí

Tahle kamarádka kmínuje na můj vkus tak 3x víc než ostatní, to je hlavní dojem, co si odnáším. Polévka mne chutí nenadchla, nadchlo mne ztracené vejce. Hlavní jídlo bylo velmi dobré, jen příště udržet ruku s kmínem u zelí. A cheesecake také velmi dobrý s tím, že osobně mám radši dezerty sladší.


Kamarádka 6

Jídelní lístek

předkrm: Rajčatový salát
polévka: Zeleninová s ovesnými vločkami a droždím
hlavní jídlo: Žemlovka

S kamarádkou jsem se dohodl, že varianta předkrm, polévka a hlavní jídlo je přijatelná obměna. Nicméně kromě žemlovky jsem neměl předem žádnou informaci, co přijde, tak jsem se trochu bál.

Předkrm

Jako předkrm jsem měl rajčatový salát s tenkými plátky masa pečeného v mléku. Moc jsem tuto kombinaci nepochopil. Hodnotil bych je zvlášť. Maso bylo studené a krásně libové, ideálně by se hodilo na nějakou studenou mísu na rautu. Salát samotný obsahoval bazalku, která mne po dlouhé době přesvědčila, že není můj nepřítel, ale můžeme vycházet i v dobrém. Obsah cibule byl na můj vkus velký a po příchodu domů jsem si netradičně v poledne vyčistil zuby, abych cibuli vyhnal. Kousky rajčat byly dost velké s ohledem na spíše dětskou velikost příborů, takže bylo obtížné si sousto jednoduše nabrat.

Polévka

Ajajaj, mám pocit, že tady si někdo nepřečetl úvod tohoto testu restaurací. Připomenu "Nějaká upozornění na nepreferovaná jídla: Polévka: Vývar jen ze zeleniny (kousková vařená zelenina ve vodě)." Před pár dny jsem se navíc s někým bavil a říkal jsem, že jediná polévka, kterou opravdu nemusím, je zeleninová polévka s ovesnými vločkami a téměř přesně toto jsem dostal. Jednalo se o zeleninovou polévku s vločkami a s droždím. O drožďové polévce jsem slyšel, ale dosud jsem ji nikdy neokusil. Při ochutnání jsem droždí nedokázal identifikovat, polévka chutnala velmi intenzivně, ale chuť bych nedokázal k ničemu přirovnat. Dostal jsem obrovskou porci, kterou jsem opět dětskými příbory jedl celou věčnost.

Hlavní jídlo

Žemlovku od této kamarádky jsem už jednou jedl, tehdy to byla její úplně první žemlovka a byla velmi dobrá, jen jsme se shodli, že mohla mít víc jablek. Tentokrát tedy měla jablek požehnaně. Opět jsem žemlovky dostal ukrutně velkou porci, takže jsem už na začátku tušil, že ji celou po velkém předkrmu i polévce nedokážu sníst. Pokořil jsem asi polovinu, pak si mě žemlovka poddala. Jablka v žemlovce byla málo udělaná, byla vlastně jen ohřátá, ale nebyla rozvařená, nejspíš to bylo způsobeno větší celkovou výškou žemlovky. Ale to jen hádám, opravdu nejsem odborník na dělání žemlovky.

Shrnutí

Mně je teď až líto, že jsem si včas neuvědomil, že jsme ten jídelní lístek nezkonzultovali, mohli jsme tak trochu lépe zaměřit polévku. Celkově bych všechna jídla označil za jednoduchá a podávaná ve velkých porcích s tím, že neurazí, ale ani vysloveně nenadchnou.


Kamarádka 7 - Hela

Jídelní lístek

předkrm: Pórková polévka
hlavní jídlo: Srnčí na šípkové omáčce s karlovarským knedlíkem
dezert: Croissant plněný čokoládou a horká čokoláda k tomu

A máme tu závěrečnou účastnici celého čtyřměsíčního maratonu, jídla měla předem zkonzultovaná a moc jsem se na ně těšil. Už jsem měl vytvořené v hlavě nějaké žebříčky a podle jídelníčku se tato kamarádka mohla ucházet o první místo. Podařilo se jí to?

Předkrm/Polévka

Polévka byl pórkový krém. Chuť byla velmi neutrální jen s občasným připomenutím krásně rozvařeným pórkem. Pórková polévka je jedna z těch, které se mi můžou trefit do noty, a pak jsou na vrcholu, nebo se můžou minout a pak dopadnout špatně. Vzhledem k celkové neutralitě je opravdu těžké ji hodnotit a zůstává v průměru.

Hlavní jídlo

Na hlavní jídlo jsem se hrozně moc těšil. Srnčí na šípkové omáčce jsem měl jen jednou v životě u Bočků a jednalo se snad o nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl. Měl jsem tedy obrovské očekávání, ale říkal jsem si, že se asi nenaplní. Naštěstí jsem se mýlil. Celkové provedení bylo perfektní, každá jednotlivá součást - maso krásně měkké, šípková omáčka neuvěřitelně chutná a karlovarské knedlíky se zelenými kousky petrželky pastvou pro oči i žaludek. Celkově to spolu perfektně hrálo. Našel jsem jen dva detaily, které hlavní jídlo dělily od absolutní dokonalosti. Prvním byly dvě kuličky pepře v omáčce. Nejsem pepřovej, takže mi kousnutí do kuličky slast nezpůsobuje, naopak, naštěstí jsem si jich všiml a vyndal. Druhým detailem byly tři maličké úlomky kosti v mase, tomu bude třeba příště věnovat více péče. Ale takovéhle bezvýznamné nepatrnosti celkový dojem nepokazily a ze srnčího na šípkové jsem byl tak nadšený, že jsem si po dezertu ještě vyžádal přídavek.

Dezert

Na čokoládové croissanty s horkou čokoládou jsem se těšil, ale snad géniové zodiakální, snad osmapadesátá vyšší inteligence spikli se proti ubohému starci, byl jsem u zákusku už skoro úplně plný, takže jsem s ním a s čokoládou horko těžko zápasil. Horká čokoláda na sobě měla velkou vrstvu šlehačky, takže než jsem se po lžičkách prodoloval k čokoládě, byl jsem úplně přešlehačkovanej. Croissanty byly na můj vkus trochu hutnější a čokoládová náplň mne moc nenadchla. Kdyby byly plněné Nutellou, byly by určitě mnohem lepší.

Shrnutí

Polévka celkem nudná, hlavní jídlo absolutní nářez dobroty a zákusek možná ve stínu hlavního jídla řadím také spíše k průměru. A sledujte sladění prostírání při zákusku. Pěkně nám ten maraton skončil.


Závěr

Před vyhlášením vítězů bych chtěl poděkovat všem za účast. Každý účastník si vysloužil pozvánku do 4. série testu restaurací.
Přijde mi škoda, že se nakonec zúčastnily jen holky, když se zpočátku hlásil přibližně stejný počet kluků a to tak, že sami od sebe za mnou přišli a řekli, že by se chtěli zúčastnit, nijak jsem je k tomu nepřemlouval. Pak byli asi dva kluci a dvě holky, které jsem k tomu přemlouval, a těm samozřejmě nevyčítám, že se nakonec nezúčastnili.

Kdo vyhrál

Celkovou vítězkou se stává Kamarádka 4, která předvedla nadprůměrný výkon ve všech třech chodech. A cenou je, že mi může všechnu kritiku vrátit, protože jí za stejných podmínek uvařím já.

Nejlepší jednotlivá jídla

Nejlepší polévkou/předkrmem se stává čočková polévka Kamarádky 2 za to, že se přesně trefila do mé chuti.

Nejlepším hlavním chodem se stává srnčí na šípkové omáčce s karlovarským knedlíkem Kamarádky 7 za to, že každá ze všech tří součástí chutnala dokonale.

Nejlepším dezertem se stává želé dort s ovocem Kamarádky 1 za to, že dokonale vyvážila sladkost krému i svěžest ovoce v želé.


Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku nebo Twitteru.