Můj počítač po upgradu

Můj počítač

21.3.2007

Většinu dnešního článku si dovedete představit, pokud jste četli články Můj počítač - mistr ve svém oboru, Upgrade mého počítače - myš, klávesnice a disk, Srovnaní mainstreamu a absolutního Hi-endu - skříň a chladič procesoru a konečně Dvojnásobné přetaktování procesoru C2D E6300.
 
Ke každé komponentě budu psát popis znova. Některé poznámky se tedy budou opakovat od minula, u některých dojede k přehodnocení názoru a některé jsou nové, budou u nich tedy nové komentáře.
 

 
Sestava
 
Skříň:
 
 Procesor
 Intel Core 2 Duo E6300
 Chladič procesoru  Thermalright 120 Ultra
 Ventilátor na chladič procesoru  AKASA 120 mm
 Motherboard
 Gigabyte GA-P965-DS4
 Paměť
 A-DATA 1GB 800MHz CL5
 Grafika
 Ati Radeon X300
 Přídavné konektory na disky  ST-Lab A-223
 Pevný disk
 Western Digital WD2000JS - 200GB, 8MB, SATA
 Samsung - 400GB, 16MB, SATA
 Diskové pole  RAID 5 - 4x Seagate 7200.10 - 320GB, 16MB, SATA
 Optická mechanika
 Samsung SH-S183A - DVD±R/RW, RAM
 Skříň
 Lian-Li PC-V2000 Plus
 Zdroj
 Enermax Liberty 400W
 Pomocné chlazení skříně  Thermaltake A2309 iCage + 2x 80mm AKASA
 
 
Periferie:
 
 TV karta  MSI MEGA Sky
 UPS  APC CyberFort II - 700VA
 Reproduktory  Genius SW-HF5.1 5000
 Tiskárna  Epson stylus photo R800
 Skener  Epson 3170 photo
 Monitor 1  Fujistsu-Siemens P20-2 - 20"LCD
 Monitor 2  AOC - 17" CRT
 Myš  Razer Copperhead - Tempest blue
 Klávesnice  Logitech G15
 

 
Intel Core 2 Duo E6300
 
Procesory Core 2 Duo se po zásadních slevách dvoujádrových procesorů AMD staly rázem pro prostého člověka nevýhodné. Naštěstí nejsem prostý člověk a o skutečném potenciálu vím. Jejich síla spočívá v přetaktování. S kvalitní základní deskou je možné je přetaktovat na dvojnásobek původní frekvence a tím se vzdálit procesorům AMD na nedohledno. Nejvhodnější pro velké přetaktování je právě E6300, který má proti E4300 dostatečně vysokou frekvenci FSB a proti E6400 a vyšším dostatečně nízkou cenu.
 
 

 
Thermalright 120 Ultra
 
Tento chladič považuji z nejlepší vzduchový chladič. I brutálně přetaktovaný procesor je schopen v mezích normy uchladit pasivně. To ovšem v případě dokonale vyřešeného průtoku vzduchu skříní.
 
 

 
AKASA 120 mm
 
Ventilátory AKASA si mne získaly výborným zpracováním a relativně nízkou cenou.
 
 

 
Gigabyte GA-P965-DS4
 
DS4 si považuji za nejlepší současnou základní desku pro počítačové nadšence. Kromě velkých možností připojení zařízení (10x USB, 3x Firewire, 8xSATA...) vyniká v přetaktovacích schopnostech. S procesory Core 2 Duo není problém dosáhnout 180-200% původní frekvence. Pokud se v nastavení chcete šťourat více, nezapomeňte, že u základních desek Gigabyte se rozšířené možnosti spouštějí klávesovou zkratkou Ctrl+F1.
 
 

 
A-DATA 1GB 800MHz CL5
 
Pokud jste četli článek Jak vybrat operační paměť, dozvěděli jste se, že v současnosti je nejvýhodnější koupit moduly s vysokou frekvencí z nejnižší cenové hladiny. Právě paměti A-DATA takové podmínky splňují.
 
 

 
Ati Radeon X300
 
Počítač používám za 98% na práci, poslouchání hudby a sledování filmů. Zbylá 2% času hraji Hry, které nebyly překonány. Tyto hry ale na grafickou kartu mají nulové nebo směšné požadavky, nebudu tedy vyhazovat peníze za komponentu, kterou nevyužiji.
 
 

 
ST-Lab A-223
 
Tento PCI adaptér na připojení dalších 4 SATA zařízení mi rok a půl ležel v šuplíku, použil jsem jej jen jednou. Tenkrát jsem ho pořídil, protože moje stará základní deska neměla SATA konektory, ale některá data jsem dostával na SATA discích, musel jsem se tedy přizpůsobit.
 
 

 
Western Digital WD2000JS - 200GB, 8MB, SATA
 
Běžný SATA disk, který je rozdělený na systémový a datový oddíl. Jak na to a proč je to dobré, se můžete dozvědět v článku Rozdělení disku při instalaci.
 
 

 
Samsung - 400GB, 16MB, SATA
 
Čistě datový disk. Není na něm co popisovat.
 
 

 
RAID 5 - 4x Seagate 7200.10 - 320GB, 16MB, SATA
 
Diskové pole RAID 5 považuji za nutnost, pokud nechcete o velké množství dat přijít. Umožňuje, aby jeden disk z pole selhal, aniž by došlo ke ztrátě dat. Obrovská rychlost čtení dat je vykoupena snížením rychlosti zápisu.
 
čtyři horní disky tvoří pole RAID5
 

 
Samsung SH-S183A
 
Tuto mechaniku jsem pořídil, protože byla jedna z mála na trhu, která se připojovala přes SATA konektor. Postupem času zjišťuji, že je bezvadná.
 
 

 
Lian-Li PC-V2000 Plus
 
Konečně se necítím být omezený prostorem, do této skříně se v pohodě vejde i Ati R600 (Radeon X2800) OEM, která má měřit neuvěřitelných 30cm.
 
zepředu
 
zprava (nalevo je předek)
 
zezadu
 
zleva (napravo je předek)
 

 
Enermax Liberty 400W
 
Kvalitní zdroj s odpojitelnými kabely.
 
 

 
Thermaltake A2309 iCage + 2x 80mm AKASA
 
Výrobek od Thermaltake je koš na disky s chlazením - redukce 3x5,25" na 3x3,5". Díky skříni ale žádné další místo na disky nepotřebuji. Používám ho tedy jako přídavný větrák, který fouká vzduch přímo na chladič procesoru.
 
 
Ventilátory AKASA 80mm jsou menší obdobou již výše zmiňovaného 120mm ventilátoru. Na svém místě ve vyfukovací pozici zajišťují lepší chlazení pevných disků.
 
 

 
MSI MEGA Sky
 
Horší příjem signálu snad nemá žádný jiný TV tuner. Navíc asi v 10% případů způsobí restart počítače do 10 minut po zapnutí programu, který zobrazuje televizní obraz. Když je ale dobrý signál a počítač se nerestartuje, je obraz znamenitý.
 
 
 

 
APC CyberFort II - 700VA
 
Tento levný zástupce záložních zdrojů a přepěťových ochran mi zajišťuje klid. Už se vůbec nebojím o svou práci, když se někdo pohybuje okolo pojistek, ani o zdroj a pevné disky při bouřce.
 
 
 

 
Genius SW-HF5.1 5000
 
Tyto reproduktory jsou předsíní k poslechu kvalitního zvuku. Na 20-100% výkonu poskytují výborné nastavení hlasitosti. Ovšem při 100% výkonu a vyšším než 50% výkonu subwooferu tento nezvládá a jakýsi plast uvnitř začíná vibrovat a rušit. Celkově jsou za svou cenu dobrou volbou.
 
 

 
Epson stylus photo R800
 
Hi-end Epsonu, skutečně fotografická kvalita, vysoká rychlost při dobré kvalitě. Není co dodat.
 
 

 
Epson 3170 photo
 
Ve skenerech nemám srovnání. Skeny běžných matriálů jsou výborné, skeny negativů jsou špatné.
 
 

 
Fujistsu-Siemens P20-2 - 20"LCD
 
Výborný monitor s rozlišením 1600x1200, chrastítky (reproduktory), funkcí pivot, výborným polohováním a dokonalými pozorovacími úhly.
 
 

 
AOC - 17" CRT
 
Rodiče si konečně koupili LCD monitor a vrátili mi můj původní 17" CRT monitor, nemusím už tedy živořit s druhým monitorem 15" CRT.
 


 
Razer Copperhead - Tempest blue
 
Tato myš mi vyhovuje kvůli své univerzálnosti v ergonomickém zpracování a schopnosti snímat i několik milimetrů nad podložkou.
 
 

 
Logitech G15
 
Nejlepší klávesnice na trhu.
 
 

 
Sestava jako celek
 
Sestava jako celek je zamýšlena jako prostředek pro ukládání dat a rychlé práce s programy, příležitostně také zpracování videa.
 
zepředu a zezadu
 
pohled na celý obsah skříně
 
 
zapojené všechny periferie
 

 
Závěr
 
Nyní jsem spokojený a budu se moci věnovat i jiným věcem než vymýšlení, jak všechny kabely kabely do skříně nacpu. Další v řadě upgradu bude asi adaptér na SATA disky podporující 8 nebo víc zařízení v režimech RAID5 (nebo možná RAID 6 nebo RAID 50).
 
Celkové zhodnocení sestavy:
 
VÝHODY NEVÝHODY
 • velice povedené přetaktování (200%)
 • nevhodný pro moderní hry
 • velmi výkonný v práci s videem
 • hlučnost chlazení - výkon na úkor ticha
 • velmi výkonné a bezpečné diskové pole o kapacitě téměř 900GB
 • špatný TV tuner
 • výborné chlazení
 
 • velmi kvalitní zdroj
 
 • záložní zdroj
 
 • výborná tiskárna
 
 • výborný monitor