Testy stability

Taktování

8. 6. 2016

Když se počítač chová zvláštně, je vhodné otestovat, jestli se nejedná o závadu některé komponenty. Tento článek vám představí programy pro testování stability. Pokud máte počítač v záruce, nejdřív postup zkonzultujte s prodejcem.

Operační paměť RAM

Pro testování stability pamětí se používá program MemTest86, který při startu nabootuje místo Windows, aby měl přístup k celé paměti. Předvedu návod, jak MemTest86 použít z CD/DVD. Test vždy provádějte na nepřetaktovaném počítači.

1) Běžte na stránku MemTest86 a v sekci "Free Edition" stáhněte "Image for creating bootable CD (ISO format)". Fungovat by měl i přímý odkaz na stažení toho souboru.

2) Stáhnutý soubor .zip rozbalte, vytvoří se soubor .iso (obraz/image).

3) K vypálení image můžete použít například program CDBurnerXP.

4) Do vypalovačky vložte prázdné CD/DVD, pusťte CDBurnerXP, v něm při startu vyberte možnost "Vypálit obraz ISO" a jako "Vyberte obraz ISO k vypálení" vyberte před chvilkou rozbalený .iso soubor. Vypalte.

5) Jakmile bude CD/DVD vypáleno a budete připraveni na testování pamětí, restartujte počítač s CD uvnitř. (Test trvá několik hodin v závislosti na kapacitě paměti, testujte tedy ideálně přes noc.)

6) V BIOSu/UEFI nastavte optickou mechaniku s právě vypáleným CD/DVD jako první bootovací zařízení, ideálně jednorázově jen pro tento test (zpravidla menu Boot Override). Základní desky se od sebe liší, v tomto kroku tedy není možné dát přesný návod.

7) V závislosti na stáří počítače a způsobu, který jste pro bootování vybrali, se spustí buď novější černé prostředí, nebo starší modré prostředí. Test začne a budou přibývat procenta. (Pokud by se načetlo černé prostředí s velkým logem MemTest, ale test by do 10 sekund nezačal, zvolte napravo dole "Config" a na další obrazovce v levém sloupečku "Start Test".)

8) Celý test nechte proběhnout aspoň jeden celý (číslo u Pass se změní z "1" na "2" nebo více) nebo do chvíle, kdy se objeví chyby.

9) Jakmile budete chtít s testem skončit, stačí vyndat CD/DVD z mechaniky a počítač restartovat.

10) Jak vypadají chyby, vidíte na obrázcích níže

 1. V černém prostředí jsou chyby na obrázku zvýrazněné ve dvou modrých obdélnících.
 2. V modrém prostředí jsou chyby vidět na první pohled jako červené řádky.
11) Pokud MemTest nějaké chyby najde a počítač už nemáte v záruce, můžete se pustit do identifikování vadných modulů. Dodržujte při tom všechny zásady práce s jemnou elektronikou.
 1. Vypněte počítač a odpojte ho z elektřiny.
 2. Vyjměte všechny paměťové moduly a jeden osaďte do slotu, kam se u vaší základní desky má samotný modul osadit (tuto informaci najdete v manuálu základní desky)
 3. Nechte zase proběhnout celý MemTest. Pak zase počítač vypněte a vyměňte modul za další, který jste ještě netestovali. Postupně si třiďte moduly na funkční a chybné.
 4. Jakmile budete mít otestované všechny moduly, osaďte do správných slotů všechny funkční moduly a nechte proběhnout celý test znovu, teď už by neměl najít žádné chyby.
 5. Nyní víte, které moduly jsou vadné, a můžete se rozhodnout, jestli bez jejich kapacity budete žít, nebo si místo nich koupíte nové (třeba rovnou s vyšší kapacitou, jestli to základní deska podporuje).
Procesor

Pomocí programu Core Temp po celou dobu testování sledujte teploty. (Tento program nefunguje s velmi starými procesory a některé procesory AMD hlásí nereálné teploty.)
Na obrázku v červeně označené oblasti je maximální povolená teplota pro váš procesor. Pokud se této teplotě začne procesor blížit, může se začít podtaktovávat. U nepřetaktovaných procesorů byste se této maximální povolené teplotě neměli ani zdaleka blížit.
Pod červeně označenou oblastí je zobrazena okamžitá teplota.
V modře označené oblasti jsou maximální teploty, kterých procesor za celou dobu běhu programu dosahoval.

Zátěž procesoru provedeme programem Prime 95 (vyberte vhodnou verzi pro váš operační systém, pravděpodobně Windows 64-bit).
Po spuštění programu vyberte "Just stress testing" a pak jen klikněte na OK a automaticky budou všechna jádra procesoru zatížena na 100% (zjistíte ve Správci úloh).
U počítačů s malým množstvím RAM chvíli trvá, než 100% zátěž začne.
Test doporučuji nechat běžet mnoho hodin, ideálně přes celou noc.
 • Pokud je vše v pořádku, test neustále probíhá a zatížení procesoru je 100%.
  Test můžete ukončit pomocí tlačítka "Test" a pak "Exit".
  Samotné zavření okna křížkem test neukončí, jen ho minimalizuje.
 • Pokud během testu nastane kritická chyba, počítač může zamrznout nebo se restartuje.
 • Pokud nastane chyba jen na pár jádrech, test na těch jádrech přestane probíhat a zátěž procesoru klesne v závislosti na počtu jader procesoru a počtu jader, která selhala. Navíc v programu Prime95 se u daného výpočetního vlákna objeví hláška ERROR a informace, jak dlouho test bezchybně běžel.
  Pokud máte mnohojádrový procesor, je možné, že jednotlivá okýnka budou maličká a budete je muset roztáhnout, abyste si jejich obsah přečetli.
Jestli se objevují chyby a máte přetaktovaný procesor, přetaktování snižte.
Jestli se objevují chyby a procesor běží na základní frekvenci, otestujte RAM (viz výše).


Grafická karta

Pomocí programu GPU-Z můžete zjistit teplotu grafické karty v klidu. (Některé starší grafické karty nemají teplotní čidlo, tak se teplotu nedozvíte.) V záložce Sensors najděte hodnotu u položky GPU Temperature (modře označené).

Zátěž grafické karty provedeme programem FurMark.
Zaškrtněte políčko "Fullscreen", v "Resolution" vyberte rozlišení vašeho monitoru, "Anti-aliasing" nastavte maximální, dole zmáčkněte "Settings" a v nich zaškrtněte navíc "Xtreme burn-in" a "Post-FX", potvrďte OK. Test spustíte tlačítkem "GPU stress test" a potvrzením dalšího okna.
Objeví se hýbající se anuloid na vlnícím se pozadí, plynulost pohybu závisí na výkonu grafické karty.
Ve spodní části se zobrazuje graf teploty grafické karty. Test nechte běžet minimálně tak dlouho, dokud teplota už neporoste.
Grafické karty v této umělé extrémní zátěži dosahují vysokých teplot. Můžete setkat i s teplotami okolo 100 stupňů, modernější grafické karty zpravidla mají limit kolem 85 stupňů. Pokud vše funguje, není to na závadu.
Pokud test neustále probíhá a v obraze se neobjevují artefakty (blikance, tečky, čtverečky, čárky), je vše v pořádku a pomocí klávesy Escape test můžete ukončit.
Pokud se artefakty objevují, pravděpodobně není grafická karta v pořádku.

Jako další test můžete použít 3DMark. Spusťte jeho součást Fire Strike.
Pokud je grafická karta nestabilní, test se předčasně ukončí a ohlásí výsledek nula bodů.


Pevný disk

Pomocí HD Tune (15denní verze zdarma) můžete zjistit základní vlastnosti a výkon disků. V levé horní části můžete v případě více fyzických disků v počítači rozhodnout, který disk se bude testovat.
V záložce Benchmark klikněte na tlačítko Start a na počítači po dobu testu nic nedělejte (doporučuji před začátkem testu vypnout všechny programy).
Na čtvercové síti se bude postupně objevovat modrý graf a později přibudou i žluté tečky.
Pokud disk test nedokončí, není v pořádku.
Jakmile test skončí, v pravé části okna bude zobrazena hodnota v okénku Average a Access time.
První hodnota je průměrná rychlost čtení z disku (větší je lepší), druhá hodnota je průměrná přístupová doba na náhodné místo na disku (menší je lepší).
Současné standardní disky mají 110-170MB/s a 15-17ms.
Starší disky dosahují horších hodnot především v rychlosti čtení.
SSD mívají prvotřídní přístupovou dobu kolem 0,03-0,05ms, rychlost čtení je různorodá od 350 do 550MB/s u SATA SSD.
Pokud vám nejde až tak o test stability jako o test rychlosti čtení a zápisu SSD, doporučuji raději program CrystalDiskMark, který umí SSD lépe využít.


Závěr

Samozřejmě jako každá věc se i počítač může rozbít. Testy stability vám můžou pomoci problémům předcházet nebo je lépe identifikovat. Pokud už dojde k tomu, že se počítač restartuje, často při restartu zobrazí modrou obrazovku s informacemi, které můžou pomoci k identifikaci problému. Především je to popis problému a označení chyby a případně souboru, který chybu způsobil. Tyto informace je dobré mít zaznamenané (vyfotit nebo zapsat).
Z obrázku níže byste tedy vyčetli:
"PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA"
dále "STOP: 0X00000050"
a nakonec "ati3diag.dll"

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku a Youtube .