Absolutní Hi-end počítačových skříní - Lian-Li PC-V2000 Plus

Skříně

9.3.2007

Máte extrémní nároky na vnitřní 3,5" pozice pro disky? Pak je vaše spása právě PC-V2000 (Plus)
 

 
Lian-Li
Je výrobce luxusních hlinkových skříní, které se vymykají běžné úrovni zpracování. Nenajdete jedinou ostrou hranu.
 
 

 
Balení
Lian-Li neponechává nic náhodě. Krabice o rozměrech 70x28x69 cm (v x š x h) je vyrobena z kvalitní lepenky a vyplněna polystyrénovými ochranami, které zasahují i značně na bočnici. Skříň je navíc v tuhém igelitovém pytli, který spolehlivě ochrání bočnice před poškrábáním.
 
 
Mimo skříň samotnou je v krabici ještě propagační leták Lian-Li a velmi kvalitní anglický návod na instalaci skříně a všech doplňků
 
 
 
Ostatní příslušenství sestává ze sloupků pro připevnění základní desky, šroubků na zařízení do 5,25" pozic, šroubků do kolejniček pro pevné disky, gumových krytek na kolečka, plastových samolepicích úchytek pro cable management, nástroje pro připevnění sloupků k základní desce a jakéhosi plátku pro Intel Xeon...

 

 
 
Vnitřní uspořádání
Skříň o rozměrech 61,5x21x60 cm (v x š x h) je vyrobena z hliníku tlustého 2mm. Obsahuje 12 interních pozic pro 3,5" disky a 7 externích pozic pro 5,25" zařízení (jedna s instalovanou redukcí na 3,5" disketovou mechaniku).
 

12 pozic pro pevné disky s nasávacím 120mm ventilátorem (vlevo je předek skříně)  


kompletně perforované čelo skříně - (zeshora) stealth kryt optické mechaniky, 5 volných pozic, redukce pro disketovou mechaniku (vše v hliníku), tlačítko power, 120mm nasávací ventilátor k diskům, znak Lian-Li, vstup pro mikrofon, výstup pro sluchátka, 2x USB, 1x firewire


pravá (z pohledu zepředu) bočnice s vyfukovacím 120mm ventilátorem z oblasti grafické karty    


zezadu - (shora) nalevo a napravo lišty pro upevnění bočnice (viz níže), 7 pozic pro přídavné karty (dokonale lesklé), 120mm nasávací (!) ventilátor, krytka konektorů základní desky (vyhodí se), 2 pozice pro 80mm ventilátory, pozice pro zdroj.  


levá (z pohledu zepředu) hladká bočnice  


lišta pro upevnění bočnice - vysouvá se pro uvolnění, má připevněný thumbscrew (šroub, který je možné povolit a utáhnout rukou) 


pravá bočnice zevnitř - spodní výztuha se nasadí do skříně a do horní se posune lišta pro upevnění bočnice 


pohled do skříně při odstraněných několika částech  


redukce napájení všech přítomných ventilátorů (3-pin na molex)  


 perforované dno skříně a rošt pro zdroj  


pohled zezadu skříně na pozice pro disky a přepážku  


pohled zeshora na PC speaker s modrým a červeným kabelem a pozice pro disky a zdroj
 
5,25" pozice a dole redukce na 3,5" 


 porovnání bočnic skříně Thermaltake Mambo (menší nahoře) a Lian-Li (velká vespod)
 

 
Chlazení
Skříň obsahuje už od výroby 3ks 120mm ventilátorů. První je vlevo dole v nasávací pozici před pevnými disky. Druhý je napravo uprostřed (není vidět kvůli hliníkovému "windtunnelu") v nasávací (!) pozici a třetí napravo nahoře ve vyfukovací pozici.
Míněný průtok vzduchu skříní je celkem netradiční. Spodní ventilátor nasává vzduch a zdroj jej vyfukuje (to je normální). Ale vzduch k procesoru se dostává zezadu skříně, pak by měl být nasán chladičem procesoru a nakonec vyfouknut ventilátorem u grafické karty.
 

skříň ihned po otevření ještě s krabičkou s příslušenstvím


 naklopitelný "windtunnel" u pozice procesoru
 

zadní 80mm ventilátory se kvůli úzkým otvorům nedaly pomocí šroubů nainstalovat
 

 
Konektory
Skříň obsahuje konektory USB, Firewire a Audio, všechny konektory jsou v "monobloku" konektorů, nemusíme tedy zdlouhavě nasazovat jednotlivé piny. Skříň obsahuje také PC speaker.

2x USB

 Audio (mikrofon a sluchátka)

 Firewire

 konektory pro ovládání počítače a informacích o něm (není přítomný reset)
 


Zvláštnosti
První zvláštností je extrémní velikost skříně, díky které s do ní vejdou všechny existující komponenty. Další zvláštností je vnitřní uspořádání - jedná se o obrácený ATX (přístup zprava a základní deska vzhůru nohama) a zdroj je dole.

 

brzdy koleček - jednoduché a velmi účinné
 


Montáž
S montáží nebyl jediný problém a vše probíhalo hladce. Ovšem pro vzdálenější pozice pevných disků je nutné koupit metrové datové SATA kabely.
 

 Závěr
Klenot mezi počítačovými skříněmi si mne okamžitě získal. Věřím, že v této skříni bude přebývat mnoho generací komponent. Při využití redukcí (3x5,25" na 4x3,5") je možné do skříně umístit až 20 pevných disků. Skříň má úžasné možnosti chlazení. Skříň ovšem běžně stojí 10.000Kč, což je pro běžného člověka naprosto extrémní investice, pořídí si ji tedy jen ti, kdo ji skutečně využijí.
 
VÝHODY NEVÝHODY
 + nekompromisní kvalita zpracování  - vysoká cena
 + ochrana při transportu  - úzké otvory pro šrouby 80mm ventilátorů
 + 12 interních 3,5" pozic  - pro vzdálenější disky nutnost metrových datových SATA kabelů
 + 7 externích 5,25" pozic  
 + možnost osadit jakékoliv komponenty  
 + výborné možnosti chlazení  
 + konektory v "monoblocích"  
 + kvalitní návod pro práci se skříní