Mafia 2 demo

Programy

10.8.2010

Po osmi letech čekání se příznivci hry s českými kořeny dočkávají druhého dílu. Mafia 2 je tu v demoverzi a za 17 dní přijde plná verze.

Úvod

Mafia je velmi úspěšnou hrou, která v sobě spojuje příběh, prvky střílečky i závodních her.
Hra byla vyvinuta českým studiem, setkáme se v ní tedy s českým dabingem a není proto překvapivé, že u nás sklidila takový úspěch. Velkých úspěchů dosáhla i v zahraničí díky distribuci pro PC, PS2 a Xbox.
Dnes přišel okamžik zveřejnění hotové demoverze, tak si ji pojďme vyzkoušet.


Demo

Demoverzi hry Mafia 2 můžete stahovat pomocí systému Steam.
Instalačka má něco přes 1GB a její stažení je rychlé i jednoduché.


System requirements

Oficiální minimální nároky na hru:
 • OS: Windows XP (SP2 or later) / Windows Vista / Windows 7
 • Processor: Pentium D 3Ghz or AMD Athlon 64 X2 3600+ (Dual core) or higher
 • RAM: 1.5 GB RAM
 • Hard Disk Space: 8GB
 • Video Card: nVidia GeForce 8600 / ATI HD2600 Pro or better
 • Sound Card: 100% DirectX 9.0c compatible sound card
 • Peripherals: Keyboard and mouse or Windows compatible gamepad
Oficiální doporučené nároky na hru:
 • OS: Windows XP (SP2 or later) / Windows Vista / Windows 7
 • Processor: 2.4 GHz Quad Core processor
 • RAM: 2GB
 • Hard Disk Space: 10GB
 • Video Card: nVidia GeForce 9800 GTX / ATI Radeon HD 3870 or better
 • Sound Card: 100% DirectX 9.0c compatible sound card
 • Peripherals: Keyboard and mouse or Windows compatible gamepad
Vzhledem k tomu, že vývojáři spolupracovali na hře s nVidia, jsou grafické karty této společnosti uvedeny jako doporučené pro APEX (fyzikální chování objektů). Pro APEX ve vysokém nastavení je nám doporučena grafická karta GeForce GTX480 (nejvýkonnější současná grafická karta nVidia) a pro počítání samostatné fyziky pak GeForce GTX285 (nejvýkonnější jednojádrová grafická karta nVidia minulé generace).

Po přečtení těchto nároků jsem si říkal, jak bude hra krutě náročná a bez GeForce si člověk neškrtne. Ale chyba lávky.
Můj počítač s Core i5 750 @4,2GHz (čtyřjádro) s Radeonem 5870 (nejvýkonnější současná jednojádrová grafická karta Ati) si ve FullHD jel krásně plynule na plné detaily (včetně vysokého APEXu) a většinu času bylo využití procesoru kolem 40-50%, tedy plné využití dvou jader.
Panika a nákup čtyřjádrových procesorů a nových GeForce jen kvůli Mafii 2 tedy nejsou nutné.

Hra

Během dema jste během pár misí seznámeni se základy ovládání, vyzkoušíte si střelbu i jízdu autem. Máte také možnost se 10 minut pohybovat po městě a dělat vylomeniny. Těchto 10 minut můžete libovolněkrát od začátku opakovat.

První Mafii jsem hrál, ale jelikož nejsem fanouškem ani stříleček ani závodů aut, tak jsem ji při první náročnější misi opustil. Mafia 2 demo vypadá z tohoto pohledu stejně, takže hratelnost nemůžu objektivně posoudit.
Objektivně ale můžu posoudit fyzikální chování a grafiku.

Grafika je celkově dost pěkná.
Není ale dokonalá, kulaté předměty jsou stále hranaté a zdálo se mi, že telefonní dráty ve vzduchu byly i po zapnutí anti-aliasingu stále velmi zubaté až přerušované.
Při začátku hry jste vyzváni k nastavení jasu. Nevím, jestli to s tím souviselo, ale po zavření hry se mi stávalo, že myl monitor ztmaven. Vzhledem k tomu, že stačilo odhlášení a přihlášení uživatele, jedná se nejspíš o nějaký softwarový bug.

Na fyzikálním chování objektů je celkem znát, že se o ně někdo postaral. Sloupy se po zásahu střelou do rohu drolí, lidé po sražení autem přejedete nebo přelítnou přes kapotu. Průstřelnost například dveří ale není dotažená do konce, jelikož se po zásahu brokovnicí objeví jen flek po zásahu a nic víc. Také přejíždění překážek (ploty, značky, lidi) autem nemá na chování auta snad žádný vliv. Překvapilo mne také, že dvě sekundy poté, co jsem začal být hledaný policií se zezadu přiřítilo policejní auto, narazilo do mne a přelétlo přes střechu.

Závěr

Demo jsem zkoušel především kvůli strachu z ohlášených požadavků. Obavy se nenaplnily a myslím, že i na 2 roky starém herním počítači si dobře zahrajete.
Pak jsem chtěl ověřit, co je pravdy na tom, že hra nevypadá až tak pěkně. Osobně bych řekl, že až na pochybný anti-aliasing je hra velmi pěkná.