Jak ušetřit 8.000Kč za Office 2007

Programy

11.6.2008

"Plná" verze MS Office Small Business stojí 13.000Kč, OEM verze bez instalačního média proti tomu stojí pouze 4.900Kč. Předvedu vám, jak si takovou verzi nainstalovat a ušetřit tak na velmi solidní kancelářský počítač.

Úvod

Na stránkách Czechcomputeru se můžete dočíst následující:

"Jedná se o OEM software, který neobsahuje médium, ale pouze licenční klíč. Podle licenční politiky firmy Microsoft může OEM Office 2007 instalovat pouze Microsoft System Builder (Czech Computer). Software lze koupit pouze s novým kompletním PC, na kterém bude tento software předinstalován."

Člověk tedy nabude dojmu, že stačí být System Builderem, aby mohl tuto verzi nainstalovat. Podíval jsem se tedy na definici System Buildera a dozvěděl jsem se následující:

"Licence pro výrobce Microsoft OEM system builder...
...
2. DEFINICE
...
"Výrobce System Builder" znamená výrobce OEM, sestavovatele, modernizátora nebo osobu provádějící předinstalaci softwaru v počítačových systémech"


A pro jistotu jsem se ještě podíval, co znamená OEM.

Pokud to tedy dobře chápu, tak každý člověk, který sestaví počítač, sestavovatel, má právo tento produkt instalovat.

Balení

Balení vypadá nenápadně až ošklivě. Abyste se dostali k samotnému produktu, musíte porušit pečetní nálepku, tímto činem souhlasíte s licencí.


Přední strana balení.


Zadní strana balení.


Rozbalení

Vykouknou desky z tvrdého papíru s nejzásadnější a nepříjemnou informací:

"Lze použít pouze s novým počítačem zařazeným do programu Microsoft Office Ready."

Microsoft Office Ready je program, kdy výrobce počítačů z Master Kitu nainstaluje software, který není aktivovaný (běží ve zkušebním provozu myslím 30 dní, po této době funguje už jen velmi velmi omezeně). Officy může později aktivovat i zákazník produktovým klíčem právě této MLK (Medialess License Kit) verze.
Master Kit je určen pro System Buildery, obsahuje jednak instalaci Officů Basic, Small Business a Professional se zkušební dobou a pak Office Home and Student bez možnosti zkušební doby.
Produktová čísla Office Ready verzí jsou možná použít pouze na aktivaci Office Ready instalací.


Přední strana desek.


Zadní strana desek.


Produkt

Uvnitř desek si můžete přečíst poslední varování před nevratným otevřením produktu. Pak už zbývá jen odlepit bezpečnostní holografickou nálepku, odtrhnout papírový kryt a dostanete se k platové kartičce produktovým klíčem. Tato karta je vlastně to jediné, co vaše vlastnictví licence dokazuje, tak je velmi vhodné ji neztratit. Ze zadní strany karty si můžete přečíst informaci o možnosti zaslání záložních instalačních médií.


Vnitřek desek.


Odstraněná bezpečnostní nálepka.


Otevřený papírový kryt karty.


Zadní strana karty je nekvalitně potištěná.


Záložní instalační média

Microsoft správně předpokládá, že během života počítače může dojít k nutnosti jeho přeinstalování a nabízí možnost objednání záložních instalačních médií. Po výběru vaší verze Officů a zadání produktového klíče z karty v balení zadáte potřebné kontaktní údaje, fakturační údaje a způsob platby (převodem nebo kartou). Po odeslání závazné objednávky (17,85 Euro vč. DPH) vám na e-mail přijde odkaz, pomocí kterého můžete funkční instalační soubory stáhnout (máte 7 pokusů, mně se to povedlo až na druhý pokus, první stažený instalátor nefungoval) a také odkaz na bankovní spojení, kam máte zaplatit. Při instalaci z těchto souborů vložíte product key, který máte na kartě, a vše se v pořádku nainstaluje a aktivuje.
Teoreticky by bylo možné odeslat objednávku záložních médií s fiktivními údaji (jen správným product key a e-mailem, na který máte přístup), stáhnout soubory a nezaplatit. Pokud to mají v Microsoftu aspoň trochu domyšlené, tak se produkt za určitou dobu po nezaplacení automaticky zablokuje.
Samozřejmě jsem to nezkoušel, rád jsem za záložní média kvalitního software zaplatil. Navíc mne těší, že jsem proti 13.000Kč za "plnou" verzi ušetřil stále nějakých 7.500Kč. Licence je sice nepřenosná, ale předpokládejme, že v době koupě nového počítače již stejně bude na pořadu dne opět nová verze tohoto kancelářského balíku.

Závěr

Bohužel nejsem plně přesvědčen o legalitě tohoto postupu.
Hlavní překážku spatřuji v požadavku, aby byl počítač součástí programu Office Ready, to je možné splnit pouze, pokud na počítači je již od výroby nainstalovaná inaktivní verze z Master Kitu.
Na druhou stranu při tomto postupu neděláte nic násilného, pouze postupujete podle pokynů možnosti stáhnutí záložních instalačních médií, poté se verze bez problémů instaluje.