Proč používat Operu

Programy

1.8.2007

Už půl roku používám Operu a ani by mne nenapadlo vrátit se k Internet Exploreru nebo přejít na Firefox. Tento článek nebude házením hnoje na IE nebo FF, ale především vyzvednutí kladů Opery, které ocení i běžní uživatelé.


Opera 9.22


tlačítko nový list, práce se záložkami a košem

První výhoda je práce se listy. Po zmáčknutí tlačítka nalevo nahoře se objeví nový list, ve kterém se narozdíl od ostatních prohlížečů zobrazí nabídka rychlého přístupu (obrázek níže), tedy stránka s devíti tlačítky, kterým můžete definovat hypertextový odkaz. S listy můžete dělat divy: duplikovat včetně historie "zpět a vpřed"; uzamknout, aby nemohly být zavřeny; zavřít; v koši najít zavřené a vyvolat je zpět do aktivity.


nový list - rychlý přístup

Druhá výhoda jsou příkazy myší. Na této schopnosti Opery se stanete závislí a nebudete moct pochopit, proč se ještě nepoužívají všude. Příkazy myší výrazně zrychlují pohyb po stránkách, rychlují práci s listy a dovolují jednoduše měnit zobrazení stránky. Více dozvíte přímo na stránce Opery o příkazech myší.

Třetí výhoda je zobrazování webových stránek. Kdyby nic jiného, tak od internetového prohlížeče čekám právě správné zobrazování stránek. Ještě jsem se u Opery nesetkal se stránkou, která by byla nepoužitelná kvůli grafice (u IE i FF již ano). Bohužel konzervativní české úřady a jiné instituce si ještě na Operu nezvykly, takže například podání elektronického daňového přiznání nebo některé bezpečnostní prověrky s bankou musím řešit přes Internet Explorer.

Nastavení

Nejzajímavější nastavení se týká historie a cache. Pochopitelně můžeme nastavit množství adres ukládaných v paměti (nabízí se pak při ručním zadávání adresy). Opera má kvůli své obrovské paměti na množství listů a jejich historii enormní nároky na paměť počítače. Cache se dají využívat dvě: paměťová (RAM) a disková (HDD).


nastavení historie a cache

Paměťovou je vhodné využívat na strojích s velkým množstvím RAM (1,5GB a více), už se mi nejednou stalo, že po 16 hodinách práce Opera zabírala 1GB paměti. Diskovou cache je pak vhodné využívat na strojích s malým množstvím RAM.


Opera zabírá 1GB oparační paměti


Download

Čtvrtá výhoda spočívá v dostupnosti. Celá propracovaná Opera je naprosto zdarma (Narozdíl od nic moc IE7, který můžete stáhnout jedině k Windowsům.). Operu můžete stahovat přímo z oficiálních stránek.


Závěr

Toto byl základní náhled na Operu očima prostého uživatele, který nepotřebuje žádné vymoženosti. Opera je ovšem vymožeností plná, takže náročné uživatele uspokojí ještě více.

Výhody
Nevýhody

geniální práce s listy

větší systémové požadavky

příkazy myší

freeware

orientační cena: freeware