Jak zjistíme, co za komponenty je v počítači?

Počítače - ostatní

7. 7. 2013

Potřebujete nebo chcete vědět, jaké komponenty máte v počítači. Ukážu vám pár programů, které vám odpoví.

Úvod

Už se vám to taky někdy stalo, že potřebujete poradit s počítačem a první otázka rádců je "Co máte za komponenty?"? Nebo uvažujete o upgradu a za boha si nemůžete vzpomenout, co jste si před třemi lety kupovali za základní desku?
Naštěstí v takovém případě nemusíte hledat šroubovák, abyste se podívali do skříně, jestli na komponentách máte napsaný jejich název. Je možné je identifikovat pomocí různých šikovných programů. Ukážu vám, které používám já.


Komponenty

Procesor

Pro identifikaci procesoru používám celkem univerzální program CPU-Z. Na své první záložce (záložka CPU) zobrazuje především název procesoru a pak různé detaily jako architekturu, spotřebu, revize, instrukční sady, vyrovnávací paměti nebo počet jader a vláken. Z měnících se vlastností to pak je napájecí napětí a frekvence, tyto dvě vlastnosti se můžou měnit i za běhu počítače podle zátěže.


Základní deska

Základní desku zjistíme opět v programu CPU-Z, tentokrát v záložce Mainboard. Kromě modelu základní desky se tu dozvíme i informace o chipsetu (nebo v současnosti PCH uvedeném jako southbridge) a verzi BIOSu.


Operační paměť RAM

Typ a nastavení RAM zjistíme pro změnu opět v CPU-Z, tentokrát v záložce Memory a SPD. V Memory se dozvíte typ, celkovou kapacitu, reálnou frekvenci (protože jsou paměti DDR [double data rate], vynásobte si zobrazené číslo dvěma pro účinnou frekvenci) a nějaká základní časování. V záložce SPD pak některé paměti v prvním řádku zobrazují svůj přesný model.


Grafická karta

Co je CPU-Z pro procesor, to je GPU-Z pro grafickou kartu. Na první záložce se dozvíme jádro grafické karty (když je stejné jádro použité například u Radeonu 6950 i 6970, zobrazuje se jen "řada 6900"), počet shaderů, podporované technologie, typ pamětí, použité ovladače a frekvence v zátěži. Druhá záložka pak zobrazuje dynamické hodnoty jako aktuální frekvence, teplotu, rychlost ventilátoru a zátěž karty.


Pevný disk

Informace o pevném disku se můžete dovědět z programu HD Tune. Můžete si stáhnout starší plnou verzi HD Tune 2.55, která ovšem není ideální pro moderní disky (špatné rozpoznání kapacity >2TB disků, nepřesné měření přístupové doby SSD apod.), nebo si můžete stáhnout aktuální verzi HD Tune Pro, která je ale omezena na 15 dní používání (nebo si můžete koupit plnou verzi). V horní části máte rolovací menu, kde můžete přepínat mezi jednotlivými disky, disky jsou zde rovnou uvedeny názvem svého modelu a v závorce mají svou kapacitu. Když si přepnete na záložku Info, zobrazí se sériové číslo disku, což může být užitečná rozeznávací informace, pokud máte v počítači více disků stejného modelu.


Video

A tady se můžete podívat na video verzi textu, který jste doteď četli.




Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku, YouTube a Twitteru.