Stavíme nejvýkonnější počítač pro 3D grafiku

Počítače - ostatní

28. 3. 2013

Jedné významné energetické společnosti stavíme počítač pro 3D modelování. Podívejte se, jak vypadá počítač s cenou nového menšího auta.

Úvod

Sestava je zaměřena na maximální výkon v profesionálních 3D programech jako například CAD programy. Konkrétně se bude používat program Petrel.

Sestava a její komponenty

Předem bych řekl, že zákazník si komponenty celé sestavy určil sám. Jeho výběr byl tak dobrý, že jsem sestavu schválil a rovnou jsem poslal nabídku.
Jedná se o kompletně vybavený počítač včetně softwaru a periferií.
Podívejte se na nabídku Nejvýkonnějšího počítače pro 3D grafiku.

Procesor

Když chcete mít na desktopu 64GB RAM, nemáte jinou možnost než zvolit platformu s2011, která má základní desky s osmi paměťovými sloty a která umožňuje osadit nejvýkonnější procesory současnosti, které ještě lze přetaktovat. Vzhledem k tomu, že na počítači budou probíhat náročné výpočty, dá se při výběru uvažovat jen o dvou virtuálně 12jádrových modelech. Oba modely mají odemčený násobič, takže původní frekvence je nepodstatná, když se bude taktovat. Vyšší model má 15MB vyrovnávací paměť L3, zatímco nižší model má 12MB, to při zprůměrování znamená asi 1% výkonu navíc pro vyšší model. Nižší model stojí nějakých 13.500Kč, zatímco vyšší model asi 24.700Kč. Pokud se tedy nejedná o specifické nasazení, kde větší velikost L3 cache přináší větší nárůst výkonu, má investice do dražšího modelu smysl prakticky jen pro ten pocit, že máte v počítači to nejlepší, co existuje. Pro ostatní je rozumnější nižší model, který je použit i zde.

Chladič procesoru

Noctua NH-D14 je nejvýkonnějším vzduchovým chladičem současnosti, je osvědčený a tichý. Pro přetaktovaný virtuálně 12jádrový procesor ani nemá smysl uvažovat o jiném bezúdržbovém řešení.

Základní deska

ASUS P9X79 Pro je osvědčená základní deska pro s2011 s kvalitním chlazením napájecí kaskády, k čemuž jsem dospěl po dvou zkušenostech s jinými deskami, kde bylo přetaktování omezeno právě přehříváním napájecích obvodů. Deska je zajímavá integrací Bluetooth připojení. Jinak se jedná o v zásadě všehoschopnou základní desku podporující zapojení až tří grafických karet, ale to v tomto počítači nevyužijeme.

Grafická karta

Asi nejzajímavější součástí celého počítače je grafická karta Quadro 6000, což ještě do nedávného uvedení GeForce Titan byla jediná grafická karta vyráběná v základu s 6GB paměti. Quadro 6000 stojí kolem 100.000Kč, což jasně ukazuje, že se nejedná o zboží pro domácnosti, ale pro profesionální využití. Se svými 448 CUDA procesory se jedná o mírně ořezané jádro GF110, které jinak najdeme u Hi-Endu minulé generace GeForce, konkrétně modelů GTX580 nebo specifikacemi blíže GTX570.
Jestli si kladete otázku, proč je Quadro 6000 asi 15x dražší než její méně ořezaná herní varianta (GTX570), tak vězte, že přeci jen existuje pár hardwarových rozdílů:
1) Quadro 6000 používá paměti s ECC, což zajišťuje vyšší spolehlivost.
2) Quadro 6000 nese 6GB paměti, které samozřejmě stojí víc než 1,28GB na herní variantě.
3) Quadro 6000 umožňuje synchronizaci promítání 3D obrazu z více projektorů zároveň a připojení specializovaných karet pro vstup a výstup videa.
A pak tu je rozdíl nejzásadnější; ovladače pro profesionální grafické karty jsou vyvíjeny se zaměřením na konkrétní programy, takže v nich podávají mnohonásobně lepší výsledky než papírově silnější herní karty.Srovnání slabší Quadro 5000 s herní GTX680

Operační paměť RAM

Operační paměti v posledních týdnech celkem radikálně podražily. Naštěstí se nám podařilo koupit 64GB kit ještě za původní ceny. Doposud byly nejvýhodnější samostatné 8GB moduly nebo kity po dvou těchto modulech, takže nákup 8modulového kitu je i pro mne zážitek. Obzvlášť, když paměti na sobě mají chladiče (ne, že by byly potřeba), takže ta celkem malá krabička osmi modulů je nezvykle těžká. Kapacitu 64GB umí z desktopových platforem využít jen s2011 a operační systémy pro takovou kapacitu mají podporu u Windows 7 od verze Professional a výše, u Windows 8 zvládá 64GB už i základní verze, takže by nebylo nutné připlácet za verzi Pro. Pokud plánujete používat systém hibernace, nezapomeňte, že si systém pro tuto funkci na systémovém disku ukrojí kapacitu rovnou kapacitě operační paměti. Pro 64GB RAM bych tedy doporučil aspoň 240GB SSD.

Pevný disk - systém

SSD staví na dnes asi nejběžnějším řadiči SandForce SF-2281, tedy SATA 6G řadiči, který tomuto konkrétnímu modelu SSD propůjčuje rychlosti až 540MB/s pro čtení a až 450MB/s pro zápis.

Pevný disk - data

Pevné disky jsou použity dva úsporné 5400otáčkové modely zapojené jako RAID1, což je systém, kdy se na oba dva disky zapisuje totéž, takže máte k dispozici kapacitu rovnou jen jednomu disku a ne jejich součtu, ale na druhou stranu může jeden z disků selhat, aniž byste o svá data přišli.

Optická mechanika

Úplně klasická DVD vypalovačka.

Skříň

HAF XM 922 nahrazuje svého předchůdce HAF 922. Vnější rozdíly (mimo na první pohled design) se udály v nabídce konektorů na čele skříně. Původní audio konektory, 2x USB 2.0 a dle mého názoru mrtvý 1x eSATA se změnily na 2x USB 2.0, 2x USB 3.0 (to je dle mého názoru základ) a audio konektory se nezměnily. Rozdíl se udál také na bočnici, která se nyní otevírá pomocí madla. Uvnitř je skříň celkem podobná.

Zdroj

Zdroj je klasika, výkon 750W poskytuje ještě obrovskou rezervu, příkon na zásuvce odhaduji tak do 550W, takže ještě tak 250W máme k dobru.

Operační systém

Jak už jsem psal u pamětí, Windows 7 umožňuje využití více než 16GB RAM až u verze Professional a vyšších. Nicméně k volbě verze Professional by nejspíš došlo, i kdyby Home Premium 64GB RAM využít umožňovala. Verze Home Premium se totiž neumí přihlašovat do firemních domén, což bývá u velkých firem často používaný síťový systém.

Kancelářské programy

Office pro podnikatele také není žádným překvapením. Jedná se o komerčně využitelný kancelářský balík obsahující nejčastěji používané programy Word, Excel, PowerPoint a Outlook.

Myš

Razer Imperator je ve verzi 2012, tedy proti původnímu modelu obsahuje lepší snímač a mírně změněné povrchy dotykových ploch myši.

Klávesnice

Logitech G110 je kvalitní klávesnice s podsvícením, kterému hračičkové můžou měnit barvy v odstínech mezi modrou a červenou. Klávesnice také nese 12 kláves, z nichž každé můžete přiřadit až tři funkce.

Monitory

Dva 24" monitory s kvalitní VA maticí a DisplayPort vstupem zajišťují dobré barvy a dobré pozorovací úhly. Jsou štědře výškově nastavitelné, takže je při práci s nimi ergonomie zaručená.

Záložní zdroj

Záložní zdroj s výkonem 865W chrání počítač před přepětím v síti a především umožňuje při výpadku proudu několik minut v práci pokračovat a pak ji bezpečně uložit.


Skládání

Komponenty v krabicích

Komponenty bez krabic

kjhlkjhlkjhkjh YouTubeSložený počítač


pohled do nitra hotového počítače
(pro zvětšení kliněte)


Závěr

Zatím není co uzavírat...

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku, Twitteru a YouTube.