Herní počítač vs. počítač na střih videa

Počítače - ostatní

26.1.2012

Často se setkáváme s tím, že lidé neumí hodnotit vhodnost počítače pro nějaký účel. Ukážu vám to na příkladu herního počítače a počítače na střih videa.

Úvod

Pokud už se na internetu setkám s lidmi, co počítačům rozumí nadprůměrně, zpravidla se jedná o dospívající nebo nedlouho dospělé kluky, kteří informace načerpali při hledání možností, jak ze svého počítače dostat maximum pro hraní her. Tyto informace často načerpali na fórech počítačových magazínů, kde na každém panuje nějaký víceméně správný mainstreamový názor o počítačích vhodných pro hraní her. Tito "znalci" pak jsou schopní navrhnout slušnou konfiguraci počítače pro hry, ale jsou hrami natolik zaslepení, že nejsou schopní pochopit potřeby jiných uživatelů než hráčů. Mluví tak často o naddimenzovanosti procesorů střihačů videa nebo nedostatečném výkonu integrovaných grafik sekretářek. Vzhledem k tomu, že se s tímto problémem setkávám v poslední době častěji a mám zrovna dva pěkné příklady, ukážu vám rozdíly potřeb hráčů a střihačů videa.
(Všechny oblasti mají své výjimky, tak mne nechytejte za slovo, že nezmíním jeden případ z tisíce, který se chová jinak.)

vs.

Herní počítač

Základem dobrého herního počítače je grafická karta. Ostatní komponenty zpravidla není třeba mít nejvýkonnější.
Ukázka mocného herního počítače.

Co je důležité

Grafická karta

Grafická karta se stará o vše, co je vidět na monitoru. Protože u her často lidé potřebují, aby se hýbaly co nejplynuleji (u klasických LCD ideálně 60 FPS), je její výkon zásadní. Máte monitor s velkým rozlišením a chcete hrát nové hry na maximální kvalitu? Pak potřebujete výkonnou grafickou kartu. Pokud se jedná o zvláště náročnou hru, nebo obrovské rozlišení hry (30" monitor nebo více monitorů), je často zapotřebí zapojit více grafických karet do režimu spolupráce (AMD CrossFire, nVidia SLI).


Procesor

Procesor se stará o chování objektů, takže například o umělou inteligenci nepřátel při hře proti počítači nebo o činnosti, kterým jste svým jednotkám nastavili, aby je vykonávaly automaticky, procesor také většinou obstarává herní fyziku. Hry zpravidla nejsou naprogramované pro mnohojádrové procesory, takže donedávna stačil dvoujádrový procesor a v současnosti je optimálním maximem procesor čtyřjádrový. Hrám často pomůže vyšší frekvence procesoru, takže přetaktování vám nějaký výkon přidá. Výkonnější procesory potřebují zpravidla RTS a RPG.

Co není zas tak důležité

Procesor

Rovnou ale upozorním na to, že výkonnější procesor neznamená automaticky lepší běh hry. Výše zmiňuji, že naprostá většina her využívá dnes maximálně 4 procesorová jádra, je tedy zbytečné mít procesory vícejádrové, ať už nativní 6jádra třeba od AMD nebo virtuální 8jádra (4 jádra + HT) od Intelu.
Moc pěkně mají náročnost her analyzovanou na PCTuningu.

Operační paměť

Nejdříve upozorním, že u operační paměti (RAM) je zásadním ukazatelem její kapacita, vždy jí musí být dostatek pro spuštěné programy. Ostatní faktory jako frekvence nebo časování pak mají vliv naprosto zanedbatelný.
Počítám s tím, že každý aktuální počítač má instalovaný 64bitový operační systém pro využití i více než 4GB RAM. Hry jsou bohužel většinou 32bitové, takže využívají maximálně 2GB RAM, světlejší výjimky 4GB. Pokud byste měli 4GB RAM v počítači s výkonnou grafickou kartou, je to už málo. Většině herních počítačů v současnosti pohodlně dostačuje 8GB RAM.


Pevný disk

Pevný disk má u herních počítačů vliv prakticky jen na rychlost spuštění hry a načítání nových levelů. Jakmile je level načtený, je práce s diskem minimální. Pokud si chcete vychutnat kratší loadovací časy, máte rezervu v rozpočtu a máte už výkonnou grafickou kartu a procesor, má SSD smysl. SSD vám ale určitě nepřidá na plynulosti hry.


Počítač na střih videa

Základem střihového počítače je procesor. Nové programy dokážou ještě větší výkon vyždímat z grafické karty. Pokud chcete zpracovávat video na vysoké úrovni, je nutností i dostatek operační paměti a na výkonu se zásadně může projevit i použitý disk.
Ukázka mocného počítače na střih videa.

Co je důležité

Procesor

Programy pro práci s videem už dlouho umí využívat více procesorových jader. Protože se každé jádro může starat o rendering vlastního snímku, je počet jader prakticky neomezený a výkon může růst s počtem jader téměř lineárně.


I ve starších střihových programech je vyšší počet jader na výkonu pozitivně znát. (Premiere CS5, aktuální verze je CS5.5)

Grafická karta

Grafická karta obsahuje zjednodušeně řečeno obrovské množství výpočetních jader, tak významní vývojáři střihových programů zapracovali na způsobu, aby bylo možné tuto výpočetní sílu využít, a nyní jsou jejich programy schopné pomocí grafických karet urychlit náhled i rendering videa cca až 10x. Pokud to se střihem videa na svém počítači myslíte vážně a používáte verzi programu bez GPU akcelerace, doporučuji použít aktuální verzi s její podporou nebo jiný program, který ji obsahuje. Při výběru si také prověřte, které grafické karty jsou podporovány, protože to nemusí být všechny.


Operační paměť

Čím více snímků jste schopní pomocí procesoru a grafické karty zpracovávat zároveň, tím více pracovního prostoru byste programu pro jeho maximální výkon měli poskytnout. Zjednodušeně bych každému procesorovému jádru doporučil vlastní 4GB RAM. Střihové programy jsou samozřejmě 64bitové. Pokud budete používat více než 16GB RAM, jsou třeba Windows 64bit ve verzi Professional nebo Ultimate.


Pevný disk

Záleží, jaké formáty videa v jaké kompresi stříháte. Pokud stříháte video nekomprimované, bude pro zásobování výpočetních částí daty třeba velmi rychlá disková jednotka. Tou může být diskové pole s vysokou rychlostí (RAID0 nebo RAID5/6 na výkonné kartě), SATA SSD (jedno moderní SSD má rychlost čtení srovnatelnou se čtyřmi HDD) nebo PCIe SSD (rychlost čtení jako 10 až 15 HDD).

Co není zas tak důležité

Grafická karta

Pokud váš střihový program není schopný GPU akcelerace, tak se rozdílný výkon grafických karet na rychlosti střihu neprojeví.


Pevný disk

Pokud stříháte vysoce komprimované video, dostane zabrat hlavně výpočetní část, zatímco datový tok pro čtení a zápis dat nebude velký.


Závěr

Lidi, když komentujete nějaké sestavy, nejdřív si zjistěte, co na nich chce uživatel dělat, ať pak nejste za blbce.
Chtěl bych touto cestou poděkovat Markovi Střalkovi a uživateli jeltík, kteří si účel našich sestav čtou a ostatní diskutující upozorňují na důležitá fakta.

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku a Twitteru.