Stavíme Démona Videa

Počítače - ostatní

24.1.20121

Stavíme Démona Videa, sledujte postupný pokrok při stavbě tohoto mocného pracovního nástroje.

Úvod

Jedná se o počítač pro konkrétního zákazníka, který si nepřál být jmenován. Zákazník počítač objednal včetně periferií, ale my se tu teď budeme zabývat samotným počítačem.

Sestava a její komponenty

Sestava je zaměřena na maximální výkon při střihu videa při pohybu v programech i při výsledném renderingu. Konkrétně plánuje zákazník používat Sony Vegas. Počítač je plně připravený i na Adobe Premiere Pro. Oba programy jsou moderní, umožňují využívat velké množství procesorových jader a GPU akceleraci.
Podívejte se na nabídku Démona Videa.

Procesor

Intel Core i7 3960X (virtuálně 12jádrový) je nejvýkonnějším desktopovým procesorem současnosti. Od konkurenčního AMD mu žádný model nesahá ani po pás a jen z vlastní stáje má Intel jeden model, který je schopný se s ním měřit (i7 3930K). Top model 3960X si vybral přímo zákazník, proti modelu 3930K má o 3MB větší L3 cache, jinak se ničím neliší. Za malý bonus velký příplatek, ale pokud chcete to nejlepší, chcete si udělat radost a máte na to, výkonnější procesor už není. Z výchozí frekvence 3,3GHz počítáme s přetaktováním na hodnoty kolem 4,4-4,8GHz, takže výkon může vzrůst až o 45%. Moderní střihové programy dokážou využít spoustu procesorových jader včetně hyperthreadingu, který přidává dalších až 20% výkonu navíc. Nárůst výkonu s HyperThreadingem.

Chladič procesoru

Noctua NH-D14 je nejvýkonnějším vzduchovým chladičem současnosti, je osvědčený a tichý. Ani chvilku jsem nepřemýšlel o jiném chladiči.

Základní deska

ASUS P9X79 je ideální workstation deska, protože za svou relativně nízkou cenu nabízí kvalitní zpracování, velké možnosti přetaktování a 8 slotů pro operační paměti, což umožňuje použití levných 4GB modulů pro nadprůměrných 32GB RAM. Deska umožňuje i zapojení dvou grafických karet do SLI/CF zapojení, ale to zajímá spíš hráče.

Grafická karta

GeForce GTX580 (1,5GB) by mohla závidět naprostá většina hráčů, jelikož se jedná o druhou nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartu pro herní nasazení v současnosti. V tomto počítači ovšem slouží k akceleraci výpočtů editačních operací. Grafická karta zrychluje náhledy i výsledný rendering cca 3x-10x. V kombinaci s nejvýkonnějším procesorem je jedná o vrchol desktopového střihového výkonu.
GPU akcelerace Sony Vegas 11
GPU akcelerace Adobe Premiere Pro CS5.5

Operační paměť RAM

32GB (8x4GB), DDR3, 1333MHz je kapacita dostatečná pro střihové účely i v případě práce s videem ve velmi vysokém rozlišení. Pokud byste náhodou chtěli více, tak základní deska umožňuje osadit osm až 8GB modulů pro výsledných 64GB RAM.

Pevný disk - systém

SSD 240GB, OCZ Revodrive 3 X2 díky svému připojení přímo na PCIe sběrnici nabízí rychlost čtení až 1.500MB/s a rychlost zápisu až 1.250MB/s. Jedná se o bootovatelnou jednotku, takže bude obsahovat operační systém, instalované programy a bude na ní i dostatek prostoru pro zpracovávání videí až do odhadem 100GB projektů. Všechna data uložená na Revodrive budou dostupná bleskově, takže čekání na otevření souboru uživatel znát nebude.

Pevný disk - data

HDD 1TB, 32MB, 7200rpm slouží jako prostor pro ukládání velkých statických dat a jako prostor, kam si případně můžete nastavit zálohování svého SSD. Nejedná se o jednotku odolnou proti selhání dat (RAID1,5,6,10), protože zálohování bude mít zákazník řešené na externí zařízení.

Optická mechanika

LG BH10LS30 (BD-RE) umožňuje čtení i vypalování CD, DVD a především Blu Ray disků, což je pro zpracovatele videí důležitá vlastnost.

Skříň

CoolerMaster HAF 922 je decentní prostorná skříň s velkým množstvím perforovaných míst, která umožňuje dobré chlazení. S řadou CoolerMaster HAF pracuji velmi rád, protože je navrhnutá opravdu geniálně, cable management je jednoduchý a efektivní a cena skříně není přemrštěná.

Zdroj

Seasonic SS-750HT-F3, 80+ Silver, 750W má oflexované kabely nabízející mnoho konektorů i pro případné další rozšiřování pevných disků nebo grafických karet.

Wifi karta

TP-LINK TL-WN781ND je jednoduchá Wifi karta, která nedisponuje žádnými zvláštními vlastnostmi. Zmiňuji ji jen pro úplnost.

Operační systém

Windows 7 Professional 64bit CZ OEM je proti verzi Home Premium vybavená podporou operační paměti o kapacitě více než 16GB, pro tento počítač s 32GB se tedy jedná o nutnost.

Doprava

Doprava zdarma přímo výrobcem je automaticky součástí každého našeho počítače při ceně nad 100 000 Kč. Poskytujeme tak významným zákazníkům maximální komfort tím, že kompletní připojení počítače zajistíme osobně. Eliminujeme tím také možnost poškození počítače při přepravě nezávislou přepravní službou.

Skládání

Komponenty v krabicích


Komponenty bez krabic


Vnitřek skříněInstalace, přetaktování, stabilita a výkon

Instalace

Instalace se od normálního postupu lišila jen zkontrolováním, jestli má SSD Revordive 3 X2 aktuální firmware, měl.
Jinak to byla klasika bez jakýchkoliv komplikací - Windows s instalací ovladačů Revodrive, ovladače desky z DVD, ovladače grafické karty a pak několik desítek aktualizací Windows.

Přetaktování + testy stability

Procesor byl přetaktován z 3,3GHz na 4,3GHz. Procesor byl stabilní i na frekvenci 4,7GHz, ale již se přehřívaly napájecí obvody základní desky, tak jsme v zájmu zachování 100% stability museli mírně povolit.

Testy výkonu

Nejzajímavější částí měření výkonu bylo samozřejmě SSD připojené na PCIe rozhraní. Běžně používaný HD Tune nám ale hlásil rychlost čtení asi 400MB/s. Na fórech OCZ nám byl doporučen ATTO disk benchmark, který již ukazuje správné hodnoty čtení dokonce přesahující 1.600MB/s. Přetaktovaný počítač dosahoval v 3DMarku06 počet 27.188 bodů a v 3DMarku11 P6674 bodů. Cinebench 10 vzrost v xCPU z 31.783 na 38.996 bodů a Cinebench 11,5 z počtu 10,52 na 12,54 bodů.

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku a Twitteru.