Stavíme Herní Bestii

Počítače - ostatní

9.11.2011

Stavíme Herní Bestii na recenzi do významného českého počítačového média. Sledujte postupný pokrok při stavbě tohoto počítače snů s cenou komponent téměř 60.000Kč.

Sestava a její komponenty

Sestava je zaměřena na maximální herní výkon při nejvyšším grafickém nastavení a rozlišení, očekávané nasazení takového počítače je na jednom monitoru s rozlišením 2560*1440 až třech monitorech pro panoramatické zobrazení systému Eyefinity v rozlišeních 5760*1080 až 7680*1600.
Podívejte se na nabídku Herní bestie.


zdroj: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSrWhJY4X8-_OWv-19uOnEYhsSmpjNhLXdNn_G0Bc3ubMfYS_JjupHXAmXF

Procesor

Intel Core i7 2600K (virtuálně 8jádrový) je nejvýkonnějším herním procesorem současnosti a i v některých workstation aplikacích dává díky novější architektuře na frak virtuálně 12jádrovému Hi-End procesoru Intel Core i7 990X, který je téměř 4x dražší. A to stále uvažujeme procesor nepřetaktovaný, tedy na svých 3,4GHz. Není tajemstvím, že 2600k jako procesor architektury Sandy Bridge umožňuje přetaktování na 4,5GHz téměř s úplnou jistotou. Jako alternativa se ještě nabízel model i5 2500K, který se liší jen o 100MHz nižší základní frekvencí (to je při přetaktování úplně jedno) a absencí HyperThreadingu, tedy vlastností, která je schopná každému jádru posílat dvě aplikační vlákna (to je pro hry nepodstatné, jelikož naprostá většina her více než 4 jádra nevyužije). HyperThreading ale v programech, co jsou schopné využít 8 a více jader, přidá kolem 20% výkonu navíc, což je hodně, tak jsem v zájmu neomezení uživatele takového počítače zvolil výkonnější a při tomto rozpočtu jen mírně dražší procesor.

Chladič procesoru

Noctua NH-D14 je nejvýkonnějším vzduchovým chladičem současnosti, je osvědčený a tichý. Ani chvilku jsem nepřemýšlel o jiném chladiči.

Základní deska

ASUS P8P67 WS Revolution B3 je strašně zajímavá deska. Nese čtyři PCIe sloty pro grafické karty s tím, že fungují při zapojení dvou grafických karet 16x16x, při zapojení tří 16x8x8x a při zapojení čtyř 8x8x8x8x. To je umožněno díky NF200 přepínači. Deska umožňuje zapojení až čtyř grafických karet Radeon do CrossFire nebo až tří grafických karet GeForce do SLI (to je omezením licence nVidie, pro čtyři GeForce by deska musela mít NF200 dva).

Grafické karty

3-Way CrossFire (3x Radeon 6950 Toxic (2GB)) tedy tři spolupracující grafické karty poskytnou počítači maximální výkon pro jakkoliv brutální nastavení her při obrovských rozlišeních na jednom velkém nebo více monitorech. Pro maximální detaily při FullHD dostačují již dvě grafické karty. Podívejte se na škálování grafických karet při zapojení dvou a tří do CrossFire/SLI (anglicky) článek o tom, jak třetí grafická karta Radeon téměř eliminuje v minulosti tolik obávaný microstutternig (anglicky). Zajímavými jsou ale už samotné Radeony 6950 Toxic, ze kterých je CrossFire složen. Je totiž velmi pravděpodobné, že se podaří karty odemknout na plnohodnotné Radeony 6970 a získat tím dalších 10-15% výkonu.Operační paměť RAM

16GB (4x4GB), DDR3, 1333MHz je kapacita dostatečná pro herní účely s velkou rezervou. Pro ideální využití by stačilo už 8-12GB, ale stejně jako u procesoru je cenový rozdíl proti 16GB tak malý, že jsem radši uživateli zajistil pohodlné užívání i s budoucími náročnějšími programy.

Pevný disk - systém

SSD 240GB, OCZ Vertex 3 je nejnovější generací SSD zapojených na rozhraní SATA 6G. Disk je schopný čtení až 500MB/s, což je přibližně dvojnásobek proti předchozí generaci na SATA 3G. SSD je určeno pro operační systém a instalované hry, kterým zajistí bleskové spouštění a loadování nových levelů a oblastí.

Pevný disk - data

HDD 2TB, 64MB, 5700-5900rpm slouží jako prostor pro ukládání velkých statických dat (zpravidla filmy, hudba, fotky...) a jako prostor, kam si případně můžete nastavit zálohování svého SSD.

Odhlučňovací box pevného disku

Scythe Himuro je masivní hliníkový sarkofág, který obepíná pevný disk ze všech stran, čímž omezuje jeho hlučnost. Počítač, ač se to při jeho extrémně výkonné konfiguraci nemusí zdát, má být v klidu (když nehrajete hry) dost tichý.

Optická mechanika

Samsung SH-222AB je klasická DVD vypalovačka. Primárním účelem je instalace her z optických disků. Nějaký šťoural určitě namítne, že by takhle drahému počítači víc slušela Blu Ray mechanika. Ale ruku na srdce, kdo z vás kdy pocítil potřebu na počítači přehrát nebo dokonce vypálit BD? Ze statistik počítačů, co prodáváme to je cca 20% uživatelů, ale to jsou všichni uživatelé (grafici, videáři, hráči, sekretářky...), z těch 20% připadá tak 80% na videáře (nepřekvapivě), takže existuje tak jeden hráč z pětadvaceti, který si o Blu Ray vypalovačku řekne, takže zdražovat sestavu o nějakých 1.500Kč kvůli věci, kterou nikdo nevyužije? Nesmysl. Samozřejmě všechny naše sestavy jsou konfigurovatelné, takže když si někdo poručí Blu Ray vypalovačky třeba tři, má je mít.

Skříň

CoolerMaster HAF 922 W používá průhlednou bočnici, abyste se svou bestií mohli pochlubit všem návštěvníkům. S řadou CoolerMaster HAF pracuji velmi rád, protože je navrhnutá opravdu geniálně, cable management je jednoduchý a efektivní a cena skříně není přemrštěná.

Zdroj

OCZ ZX, 80+ Gold, 1250W musí zajistit bezproblémový, bezpečný a úsporný provoz celé sestavy. Díky certifikaci 80+ Gold nabízí účinnost minimálně 88%, což je při očekávané maximální spotřebě kolem 900W podstatné. Kdybychom použili nějaký zdroj s účinností 80%, platil by uživatel o 10% více za elektřinu a počítač by musel řešit odvedení 90W (to je opravdu hodně) odpadního tepla navíc.

Operační systém

Windows 7 Home Premium 64bit CZ OEM je klasika určená pro domácí a herní využití. Verze Professional ani Ultimate by pro herní účely nic navíc nepřinesla, je tedy zbytečné za ně platit víc.


Skládání

Komponenty v krabicích


Komponenty bez krabicHrubé testy

První pokus

Při nepravidelné zátěži grafických karet (změna náročnosti renderované scény) se ze zdroje ozývá hlasité rušivé syčení, cvrlikání až cvakání. Hluk nezpůsobuje ventilátor, ale nejspíš nějaké vadné elektronické součástky. Bude třeba vyměnit zdroj, protože tohle není v pořádku. Obzvlášť, když se pohybujeme jen něco málo nad polovinou deklarovaného výkonu zdroje.

Druhý pokus

Zdroj jsem vyměnil za CoolerMaster Silent Pro, 80+ Gold, 1000W a vše běhá krásně potichoučku, nyní je počítač opravdu dokonalý. Podívejte se na konečnou konfiguraci Herní Bestie.

Vnitřek skříně


Skříň zboku


Konektory skříně zezaduInstalace, přetaktování, stabilita a výkon

Instalace

Instalace se od normálního postupu lišila jen zkontrolováním, jestli má SSD Vertex 3 aktuální firmware, a jeho updatováním.
Jinak to byla klasika bez jakýchkoliv komplikací - Windows, ovladače desky z DVD, ovladače grafických karet a crossfire profil z internetu a pak několik desítek aktualizací Windows.

Počáteční testy výkonu

Výkon grafických karet krásně škáluje. Počítač dosahuje v 3DMarku06 26798 bodů (starý benchmark omezuje grafické karty procesorem, takže po přetaktování procesoru dochází k obrovským nárůstům bodů) a v 3DMarku11 P12223 bodů.

Radeon 6950->6970 mod

Radeon 6950 Toxic má dva BIOSy, díky kterým je možné pouhým přepnutím tlačítka jádro odemknout na plný počet výpočetních jednotek Radeonu 6970. Frekvence se také blíží, takže se pak skutečně jedná o téměř výkon modelů 6970. U všech grafických karet přepnutí funguje bez problémů.

Přetaktování a předběžné testy stability

Zatím proběhly jen předběžné testy stability a vypadá to, že se k síle tří grafických karet Radeon 6970 přidá ještě 8 virtuálních jader na frekvenci 4,7GHz. Maximální odběr při zátěžových testech se pohybuje do 750W. Při těchto hodnotách dosahuje 3DMark06 34559 bodů a 3DMark11 P13432 bodů.

Ještě mírné přetaktování grafických karet


Závěr

Podívejte se na nezávislou recenzi Herní Bestie.

Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku a Twitteru.