Jak vybrat počítač - leden 2010

Počítače - ostatní

29.1.2010

Podívejte se především na nejaktuálnější článek Jak vybrat počítač.

Tento článek vás zavede do mírných zákoutí výběru komponent. Podíváme se na běžné součásti skříně a jejich přibližné rozdělení podle výkonu a ceny. Nejde jen o doporučení, jak si vybrat v naší nabídce, ale i o obecné rady, které platí pro skládání vlastního počítače.

Co si rozmyslet před koupí

Co budu na počítači dělat?

Je zbytečné za počítač utrácet více peněz, než je třeba. Zamyslete se nejdřív, co skutečně využijete a co jsou jen nepotřebná přání. Koukání na filmy, práci v kancelářských programech, pouštění hudby, připojení k internetu, to vše zvládají i ty úplně nejlevnější současné počítače. Za hraní náročných her nebo plynulý střih HD videa ale už počítejte s vyšší investicí.

Kolik do toho chci investovat?

Levný počítač jistě zastane velké množství úloh. Pokud byste ale přemýšleli o upgradu kvůli hrám, je možné, že například nebude stačit vyměnit grafickou kartu, ale budete muset vyměnit i procesor.

Nejlepší poměr výkon/cena mají středně drahé kusy (15.-20.000Kč), pro většinu neprofesionálních uživatelů je právě toto řešení nejvhodnější.

Dražší počítače se vyplatí těm, kteří ví, že na počítači dělají často náročnější činnosti (typicky hraní her nebo střih filmů). V kategorii 20.-40.000Kč jsou ještě poměrně velké rozdíly ve výkonu jednotlivých komponent. Pokud to tedy se nějakou činností myslíte vážně, vyplatí si pár tisícikorun připlatit, dostanete vyšší výkon, vyšší kvalitu a práce bude efektivnější.

Nejdražší počítače jsou vhodné pro profesionály, kteří se prací na počítači živí a každé procento výkonu navíc jim šetří čas. Kromě výkonu jistě ocení i bezpečnostní opatření jako záložní zdroj proti výpadku proudu nebo diskové pole, které uchová data i při výpadku nějakého z disků.

Jak dlouho chci, aby počítač vydržel?

Kupujete-li počítač s vědomím, že ho budete v dohledné době upgradovat, vyplatí se nešetřit na základní desce a koupit kus s lepší výbavou (více konektorů, větší podporovaná paměť...). Tato součást totiž všechny ostatní spojuje, a kdyby nepodporovala technologie blízké budoucnosti, brzy by vás začala omezovat.
Jakmile jste dosáhli stavu, že pro vaši desku neexistují dostatečně výkonné komponenty, musíte chtě nechtě koupit prakticky celý nový počítač.

Nejčastějšími upgrady jsou:

- zvýšení množství operační paměti

- koupě nové grafické karty

- pořízení vícejádrového procesoru

Tyto tři komponenty totiž většinou počítač brzdí.

Pokud jste profesionál používající počítač k práci nebo nadšenec, který požaduje stále výkonný počítač, nezbývá vám nic jiného než jednou za rok nebo dva zásadní komponenty sestavy vyměnit.

Pokud jste průměrný člověk, který na počítači občas píše, občas sleduje filmy, občas hraje hry, vystačí vám počítač tak 4 roky.

Pokud jste si koupili nový Psací stroj s tím, že to bude skutečně psací stroj, vystačíte si 5 a více let.


Komponenty

Procesor

Jednojádrové procesory se již definitivně staly zastaralými a díky nízkým cenám procesorů se v každém novém počítači objevují procesory dvou- a vícejádrové.

Dvoujádrové procesory stále vyhoví třem čtvrtinám domácích uživatelů a díky novým generacím procesorů se ty nejvýkonnější výkonově rovnají se staršími čtyřjádry.

Čtyřjádrové procesory už nejsou jen výsadou profesionálů a střihačů videa, ale jejich výkon dokáže využít čím dál větší množství her a pro některé už je čtyřjádro nutností pro maximální zážitek.

Vícejádrové procesory jsou zastoupeny procesory s virtuálními jádry (každé jádro se chová jako dvě jádra) a pravými vícejádrovými procesory. Virtuální jádra mají některé nové procesory od Intelu a skutečně takové procesory jsou v určitých programech výkonnější než obdobné procesory bez virtuálních jader. Pravé vícejádrové procesory nastupují do neserverových počítačů kolem poloviny roku 2010 svými šestijádrovými zástupci, které mají i virtuální jádra, chovají se tedy jako 12jádrové.


Procesor

Chladič procesoru

Až na zřídkavé výjimky se každý procesor dodává s vlastním chladičem. Takové chladiče jsou navrženy pro co nejnižší výrobní cenu, jejich výkon jen tak tak stačí pro nepřetaktovaný stav a v zátěži bývají nesnesitelně hlučné.

Lepším řešením je dokoupení nového levného chladiče, který je o něco účinnější a především mnohem tišší. Takovým řešením může být třeba Arctic Cooling Alpine, se kterým se můžete pustit do přetaktování dvoujádrových procesorů a bez problémů zvládá uchladit i nepřetaktované čtyřjádrové procesory.

Dražší chladiče mají především vyšší chladící výkon, díky čemuž můžete dvoujádra přetaktovat ještě více a pustit se i do přetaktování vícejádrových procesorů. Současné výkonné chladiče používají k přenosu tepla technologii Heatpipe.

Pokud chcete úplně zrušit hluk větráku na chladiči CPU, můžete sáhnout k pasivnímu chlazení (to umožňuje například Scythe Ninja). Pozor - pouze ve velmi dobře větrané skříni a ne u hodně přetaktovaných procesorů nebo čtyřjader.

Extrémem pro procesory s velmi zvýšeným napětím je vodní chlazení, které na jednu stranu podává lepší chladicí výkon (při kvalitním okruhu), ale musí se udržovat, návrh a instalace je obtížnější a ceny kvalitních řešení se pohybují v hodnotách mnoha tisíc korun.


Chladič procesoru

Motherboard

Základní deska je základem v každém slova smyslu. Když zvolíte špatně vybavenou základní desku, budete muset investovat další peníze do přídavných karet nebo dokonce nebudete moci některé komponenty použít vůbec.
V současné době se do základních desek integruje většina dříve samostatných karet:

Zvuk: naprostá většina současných základních desek již umožňuje zapojení reproduktorů 5.1 nebo více. Zvuk z integrovaného kodeku je na velmi slušné úrovni a 95% uživatelů lepší zvuk nepotřebuje.

Síť: všechny současné běžné desky obsahují i síťovou kartu o rychlosti 1Gb/s. Dražší modely základních desek mohou těchto síťovek obsahovat více nebo mohou obsahovat WIFI síťovou kartu.

Grafika: integrované grafiky obsahují především levné základní desky, které jsou určené do kancelářských nebo levných domácích počítačů. Nové integrované grafiky mají dostatek výkonu i ke spuštění her při nižším nastavení. Základní desky s integrovanou grafikou jsou vhodné do Psacích strojů, protože ušetří další investici do grafické karty zvlášť.

Při výběru motherboardu si dejte pozor na dostatečné množství konektorů USB a SATA, na typ operačních pamětí (DDR1,2,3 nejsou navzájem kompatibilní), na počet rozšiřujících slotů a na podporované režimy zapojení více grafických karet pro zvýšení výkonu. Nezapomeňte také na konektory pro případná starší zařízení sériový (COM) a paralelní (LPT).

Začátkem roku 2010 nastupují nové generace rozhraní USB a SATA, konkrétně USB 3.0 s SATA 6Gb. Obě tato rozhraní jsou kompatibilní se svými staršími verzemi, přináší především vyšší rychlosti.


Motherboard

Grafická karta

Existují čtyři řešení podle vašich nároků na grafiku.

1) Integrovaná grafika je v ceně základní desky nebo procesoru, nové integrované grafiky už dokonce oplývají nějakým výkonem, takže si na nich už zahrajete i novější hry na nižší nastavení. Důležitá je přítomnost DVI konektoru pro kvalitní připojení velkého LCD monitoru.

2) Přehrávání videa ve vysokém rozlišení (1080p - Blu Ray) dá procesoru celkem zabrat, nové grafické karty přebírají tuto roli a procesor se může věnovat jiným úkolům. Do sestavy pro tento účel můžete koupit Low-Endové modely nových generací.

3) Pro herní účely s průměrnými požadavky poslouží dobře grafické karty kolem 2-3.000Kč.

4) Nejnáročnější hry při vysokých detailech je možné hrát na grafických kartách Ati (řady 48xx, 57xx a 58xx) nebo nVidia (řada GTX)
Pro maximální výkon můžete zvolit zapojení více těchto grafik. Prakticky stejnou věc si každý výrobce pojmenovává po svém - Crossfire (Ati), SLI (nVidia). Pro tyto režimy jsou smysluplné jen nejvýkonnější karty a je vhodné, aby byly stejné. (Toto by bylo na delší povídání...) Při výběru velmi výkonné grafické karty nebo dokonce více těchto karet nezapomeňte na kvalitní dostatečně výkonný zdroj. Nejvýkonnější grafiky umožňují hru na více monitorech zároveň pro větší rozhled.


Grafické karty

Operační paměť

U paměti je zásadním ukazatelem velikost, ostatní vlastnosti výkonu (dualchannel, frekvence, časování) jsou v porovnání s velikostí zanedbatelné. Přečtěte si i článek o počtu modulů RAM.

1GB je v současnosti dostatečný pro všechny Psací stroje. Kupujte rozhodně jako jeden modul.

2-4GB se staly nutností pro plynulý běh moderních her. Kupujte 2GB moduly. Plné 4GB a více využijí až 64bitové operační systémy. 32bitové využijí jen něco kolem 3GB. Kupujte tedy zásadně 64bitové operační systémy.

6GB a více využije jen malé procento lidí pro náročné aplikace - velmi náročné hry při spouštěných dalších programech, virtualizace několika operačních systémů, velmi složité výpočty...

V současnosti se začínají stávat dostupnými 4GB moduly, které umožňují počítač osadit 16-24GB paměti.


Modul RAM

Pevný disk

I pevný disk má jako základní parametr velikost, ale tentokrát je už i rozdíl ve výkonu znatelný.

Pokud nejste profesionál, doporučuji pořídit disk s nejlepším poměrem ceny/1GB. Samozřejmě SATA.

Pokud jste profesionál, kterému na výkonu disků záleží, je ideálním řešením SSD, coby moderní nástupce HDD. SSD mají až 3x vyšší přenosovou rychlost proti běžným diskům a dokonce až 150x lepší přístupovou dobu. Jejich cena je vyšší, ale na rychlosti práce s počítačem je to obrovsky poznat.

Z disků je možné vytvořit RAID pole pro zvýšení výkonu (především RAID0, ideálně RAID5) nebo bezpečnosti dat (RAID1, ideálně RAID5).


Pevný disk (nahoře) a SSD (dole)

Optická mechanika

Nová mechanika pro univerzální užití?

Jasná volba je DVD RW mechanika. Samozřejmě SATA.

Pokud jste fanoušek filmů ve vysoké kvalitě a za takové filmy si rádi zaplatíte, pak je opodstatněná i investice do Blu-Ray mechaniky


Optická mechanika

Skříň

Podmínka pro skříň je následující: pozice pro aspoň jeden nasávací 120mm ventilátor vpředu a aspoň jeden 120mm vyfukovací ventilátor vzadu. Pokud zanedbáme průtok vzduchu skříní, bude se obsah skříně neustále zahřívat a ani nejúčinnější chladiče procesoru nebo grafické karty nepomůžou.
Samozřejmostí jsou dnes Audio a aspoň dva USB vyvedené vepředu na skříni. Některé skříně nabízí i více konektorů.


Skříň

Zdroj

Zdroj je srdce sestavy, které rozhoduje o tom, jestli všechny komponenty v sestavě při neočekávaném přepětí shoří, nebo ne. Vyhněte se zdrojům, které mají pouze 80mm větrák, ty bývají hlučné. Věřte osvědčeným značkám, které produkují stále kvalitní zdroje - Fortron, Enermax, Seasonic, Corsair HX. Naopak se vyhněte klasicky problémovým zdrojům Eurocase (EC), Chill, LC power. Podívejte se také na tabulky se skutečnou spotřebou sestav v základním a přetaktovaném stavu.


Zdroj

Zvuková karta

Jak již bylo popsáno u základní desky; současné základní desky nabízí ve většině případů 5.1 nebo 7.1 zvuk pro prostorové efekty reprosoustav. Navíc často obsahují i digitální (koaxiální a optické) výstupy pro připojení dražších audio zařízení. Naprosté většině lidí takováto zvukovka dostačuje.
Dedikované zvukové (především X-Fi Xtreme Gamer a výše) karty poskytují některé speciální herní 3D zvukové efekty a odlehčují práci procesoru, díky čemuž mírně roste celkový výkon.
Zvláštní skupinu tvoří také přesné audiofilské karty pro věrný zvuk. Pokud nad dedikovanou zvukovou kartou přemýšlíte, pořiďte si odpovídající (drahé) reproduktory.


Zvuková karta

Síť

Síťový konektor (většinou 1Gb/s) je součástí už každé současné základní desky, proto není třeba se o síťovou kartu zajímat. Některé dražší základní desky mají síťových konektorů více.
Pokud chcete používat bezdrátové připojení k síti, pak můžete zvolit jednu z pár základních desek s integrovanou WIFI kartou, nebo si jednodušeji tuto kartu koupit zvlášť do jakékoliv desky.


WIFI karta

Televizní karta

Pokud nezamýšlíte převod videokazet do počítače, pak vybírejte jen z DVB-T karet, které přijímají digitální vysílání. Pokud trváte i na analogovém příjmu, zvolte hybridní kartu. Dvoutunerová karta umožní současný příjem dvou kanálů a tak můžete například jeden program sledovat a druhý přitom nahrávat.


TV karta

Operační systém

Naprostá většina programů a především her je vyvíjena pro operační systém Windows, budu se tedy věnovat jen jemu. V současné době má smysl uvažovat jen o nejnovější verzi, tedy Windows 7. Při nákupu můžeme vybírat ze tří verzí (vyrábí se jich víc...).

Home Premium - je základní verzí, která umožňuje vše, co si dokáže domácí uživatel představit. Domácí uživatel (internet, filmy, hry) tedy nemusí o jiné verzi přemýšlet. Součástí je Media centrum, Aero efekty, Multidotykové ovládání a další...

Professional - obsahuje všechny vlastnosti jako Home Premium, ale je doplněna o několik funkcích pro firemní sítě a pracovní nasazení. Obsahuje možnost Připojení k pracovní doméně, Vzdálené připojení k pracovní ploše, Šifrování dat a Virtualizovaná Windows XP...

Ultimate - obsahuje všechny vlastnosti jako Professional, ale je doplněna o speciální funkce jako Více nainstalovaných jazyků, Šifrování celých diskových jednotek, Spouštění UNIXových aplikací, Více virtualizovaných operačních systémů...

Pokud používáte nějaký exotický nebo velmi starý software, sežeňte si doporučení operačního systému od výrobce onoho softwaru.

Všem ostatním bude nejlépe vyhovovat 64bitová varianta Windows 7, která již nenese prakticky žádná omezení paměti.


Operační systém