Dostatečné množství operační paměti

Počítače - ostatní

25.2.2009

Nejčastější příčinou ukrutné pomalosti domácích počítačů je malá operační paměť. Přináším jednoduchý návod, jak tento problém odhalit.

Úvod

Počítač při svém provozu načítá do operační paměti data programů, které jsou spuštěné, aby s těmito daty mohl rychle pracovat.
Pro operační paměť se standardně využívají moduly RAM. Pokud ovšem máte moduly RAM o malé kapacitě, ale počítač potřebuje pracovat s více daty, začne pro operační paměť využívat pevný disk. Problém je ovšem v tom, že ten je 100x pomalejší než moduly RAM, takže dochází k extrémnímu poklesu výkonu. Kromě extrémního poklesu výkonu začne disk vlivem vysoké zátěže chroustat až rachtat.

Konkrétní případy

Windows Vista

Spusťte Správce úloh. To můžete dvěma způsoby:

a) Pravým tlačítkem klikněte na spodní lištu do prázdného místa a vyberte možnost Správce úloh.

b) Zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Del, objeví se nabídka a v ní vyberte Spustit Správce úloh.

Na obrázku vidíte, kde se co zobrazuje. Položka "Paměti potřeba" zobrazuje hodnoty v MB (například 370MB) a od cca 970MB již zobrazuje v GB (například 3,20GB). Položka "RAM k dispozici" zobrazuje hodnoty v MB, tedy 8GB se zobrazuje jako cca 8000MB.


RAM je k dispozici více, než je operační paměti potřeba, vše je v pořádku.

Windows XP

Spusťte Správce úloh. To můžete dvěma způsoby:

a) Pravým tlačítkem klikněte na spodní lištu do prázdného místa a vyberte možnost Správce úloh.

b) Zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Del, objeví Správce úloh.

Na obrázku vidíte, kde se co zobrazuje. Položka "Paměti potřeba" zobrazuje hodnoty v MB (například 370MB) a od cca 970MB již zobrazuje v GB (například 3,20GB). Položka "RAM k dispozici" zobrazuje hodnoty v kB, tedy 512MB se zobrazuje jako cca 512000kB.


RAM je k dispozici více, než je operační paměti potřeba, vše je v pořádku.


Operační paměti je třeba více než je k dispozici RAM, začíná se využívat disk a výkon extrémně klesá.Závěr

Zcela zásadní pro běh každého počítače je dostatečné množství RAM. Pokud se vám zdá, že máte pomalý počítač, nejprve zjistěte, jestli náhodou není paměti potřeba více než máte RAM k dispozici.