Vliv frekvence a časování pamětí na výkon celého počítače - Intel

Operační paměti

3.8.2007

Už jsem nemohl číst věčné otázky typu "Jakou paměť mám koupit, aby mi fungoval dualchannel?" nebo "Je lepší vyšší frekvence, nebo nižší latence?". Obětoval jsem den mého času, abych těmto otázkám jednou pro vždy učinil přítrž, a testy udělal.
Mým cílem není podat zprávu o výkonu systému, ale o jeho rozdílu, proto ani neuvádím testovací sestavu. Všechny testy probíhaly se dvěma stejnými moduly A-DATA 1GB 800MHz, procesorem Intel E6300 a čipovou sadou P965. Ani nebylo mým cílem zjistit, jaké nejnižší časování je paměť schopná zvládnout. Použil jsem tři nejčastější časování a ještě časování, které deska při frekvenci 1066MHz nastavila na AUTO.
Tři testy se u každého testovacího programu týkají frekvence a časování, čtvrtý je porovnání výkonu pamětí v Single Channel a Dual Channel zapojení. Jako tři programy jsem si vybral ty, které jsou na systém náročné, protože pracují s větším množstvím paměti. Časování uvádím v pořadí CL, Trcd, Trp, Tras.

Převod DVD

Prvním testem je převod asi 30 minutového videa z DivX na DVD.

Jako první jsem porovnával paměť se stejným časováním, ale s měněním frekvence pomocí násobiče/děličky. Můžete si všimnout, že rozdíl jsou zanedbatelná 4%. Podle očekávání dopadla nejlépe paměť na nejvyšší frekvenci.


méně je lépe

Potom jsem porovnával paměť na stejné frekvenci, ale s měněním časování. Rozdíl je opět zanedbatelných 5%. Na frekvenci 533MHz dopadla nejlépe časování 4,4,4,12 a 5,5,5,15. Podle mého předpokladu měly zvítězit paměti s nejnižším časováním.


méně je lépe

Potom jsem porovnával paměť na různých frekvencích s nejlepšími časováními. Rozdíl jsou opět zanedbatelná 4%. Nejlépe dopadly paměti na 800MHz 4,4,4,12 a 667MHz 3,3,3,9. Výsledky byly kromě pamětí na 533MHz vyrovnané a dobré.


méně je lépe

Nakonec jsem porovnával paměti v zapojení Single Channel a Dual Channel. Výsledek mne rozesmál, zvítězil Single Channel zcela zanedbatelně s náskokem 0,5%. Na převod videa na DVD tedy nemá zapojení pamětí žádný vliv.


méně je lépe


3DMark05

3DMark05 je snahou o zástupce her. Samozřejmě není dokonalý, ale v jeho výsledku se promítá totéž - výkon grafiky a částečně procesoru.

Jako první jsem porovnával paměť se stejným časováním, ale s měněním frekvence pomocí násobiče/děličky. Výkon na vyšších frekvencích je srovnatelný, propadá pouze pomalá 533MHz paměť se špatným časováním o 7%.


více je lépe

Potom jsem porovnával paměť na stejné frekvenci, ale s měněním časování. Výkon na normálních časováních je srovnatelný, propadá opět pouze velmi špatné časování o 7%.


více je lépe

Potom jsem porovnával paměť na různých frekvencích s nejlepšími časováními. Rozdíl je prakticky nulový.


více je lépe

Nakonec jsem porovnával paměti v zapojení Single Channel a Dual Channel. Rozdíl je opět prakticky nulový.


více je lépe


Super Pí

Výpočet čísla pí na 8 milionů desetinných míst je úkol, který váš procesor asi často nedostává. Pokud ano, dobré nastavení pamětí už se vyplatí.

Jako první jsem porovnával paměť se stejným časováním, ale s měněním frekvence pomocí násobiče/děličky. Rozdíl je pěkných 12%. Podle očekávání dopadla nejlépe paměť na nejvyšší frekvenci.


méně je lépe

Potom jsem porovnával paměť na stejné frekvenci, ale s měněním časování. Rozdíl je již postřehnutelných 8%. Na frekvenci 533MHz dopadla nejlépe časování 4,4,4,12 a 5,5,5,15. Podle mého předpokladu měly zvítězit paměti s nejnižším časováním.


méně je lépe

Potom jsem porovnával paměť na různých frekvencích s nejlepšími časováními. Rozdíl je opět již postřehnutelných 8%. Nejlépe dopadly paměti na 800MHz 4,4,4,12 a 667MHz 3,3,3,9. Výsledky byly kromě pamětí na 533MHz vyrovnané a dobré.


méně je lépe

Nakonec jsem porovnával paměti v zapojení Single Channel a Dual Channel. Rozdíl jsou zanedbatelná necelá 2%. Při výpočtech si tedy můžete ušetřit trochu času zapojením v Dual Channelu. Pokud provádíte rozsáhlé několikadenní výpočty (asi ne), můžete si ušetřit hodinu.


méně je lépe


Celkový přehled

Do tabulky níže jsem zahrnul všechny výsledky měření včetně latencí a propustnosti pamětí při čtení a zápisu. Jsou v ní také procentuální rozdíly při výše nejmenovaných nastaveních.

Legenda:

celý řádek jednou barvou - paměti se v tabulce vyskytují v tomto nastavení dvakrát

buňka zeleně - dobrý výsledek

text červeně - nejlepší nebo nejhorší výsledek


pracovní tabulka s hodnotami (pro zvětšení klikněte)


Závěr

V testech jako jediné nastavení propadlo 533MHz 5,8,8,24. Tyto hodnoty ale byly nastaveny manuálně. Automaticky deska nastaví 533MHz 3,3,3,9, při kterém už hodnoty jsou snesitelné.

Verdikt:

1) Dualchannel v průměru přidá 1% výkonu. Jeho nefunkčnost tedy vůbec nevadí.

2) Pokud chcete mít jednoduchou práci s málo starostmi, nataktujte paměti na 1066MHz a o časování se nestarejte.

3) Pokud chcete mít maximální výkon a jste ochotní pro něj chvilku nastavovat, zvolte 800MHz 4,4,4,12. Tuto frekvenci jste schopni dosáhnout i se slušným taktováním procesoru.

4) Kdo paměti netaktuje ani nenastavuje, přichází maximálně o 5% výkonu proti maximu. Pokud si nejste jisti, není třeba se výkonem pamětí vůbec zabývat.