Můj počítač - začátek roku 2015 - nové disky a periferie

Můj počítač

2. 1. 2015

Opět přibližně po půl roce sepíšu změny v mém počítači. Udělal jsem téměř všechny změny, které jsem od minula očekával.

Sestava

Skříň

Procesor Intel Core i7 4930K
Chladič procesoru Corsair H100i
Motherboard Asus P9X79 Pro
Operační paměť 32GB (4x8GB)
Grafická karta Radeon 6950 Toxic
Pevný disk - systém SSD 256GB - Samsung 850 Pro
Pevné disky - data 3x 4TB WD Red
Hotswap rámeček IcyDock FatCage MB155SP-B
Skříň Cooler Master HAF 922 W
Čtečka karet Axago CRI-S3
Zdroj Seasonic SS-500ET 500W

Periferie

Kolébka na pevný disk Evolve Irondock + 1TB disk
Optická mechanika Samsung SE-208
Reproduktory M-Audio AV 40
Tiskárna Samsung ML-2955ND
Skener Epson 3170 Photo
Monitor Samsung S27A850D - 27" LCD, 2560x1440
Monitor 2x Philips 240SW9FS - 24" LCD, 1920x1200
Klávesnice Logitech G15
Myš Razer Taipan
Podložka pod myš Razer Solution Pro Pad
Sluchátka Creative Fatal1ty HS-800
Záložní zdroj Eurocase EA200N 1500VA/900W
Webkamera Logitech c270

Ostatní zařízení

Notebook Lenovo ThinkPad Edge E120
Telefon THL 5000
Kamera Panasonic HC-V750Celkové shrnutí

Shrňme si tedy, co se od července 2014 změnilo.
Jednak jsem přidal další 4TB disk a vyměnil své SSD za nové a rychlejší, všechny disky jsou teď v hotswap rámečku.
Dvak jsem přidal nebo obnovil nějaké příslušenství k počítači.
A nakonec jsem si pořídil i nový mobil.


Pohled do mé skříně.
(pro zvětšení klikněte)


Komponenty

Procesor Intel Core i7 4930K

Procesor mám přetaktovaný na 4,4GHz. Jeho výkon používám především pro střih videí ze stavby počítačů. Donedávna jsem stříhal FullHD videa z kamery s 25FPS záznamem, před pár měsíci jsem s pomocí komunitního financování pořídil novou kameru schopnou nahrávat rychlostí 50FPS, to poněkud zdvojnásobilo výpočetní náročnost. Hodinový záznam ze starší kamery se renderoval půl hodiny, video z nové kamery trvá hodinu.


Chladič Corsair H100i

Velmi výkonný chladič v pohodě schopný uchladit i virtuálně 12jádrový procesor přetaktovaný na 4,4GHz v maximální zátěži ve zdejších letních 30stupňových vedrech. Ovládací software je hodně špatný, dělá na mne dojem, že ho ve volných chvílích programuje nějaký syn sekretářky Corsairu.


Deska Asus P9X79 Pro

Desku moc neprožívám. Asi nejzásadnější možnost je pro mne možnost osadit až 8 modulů RAM pro až 64GB operační paměti, přestože ani to momentálně nevyužívám.


RAM 32GB (4x8GB)

Kapacita operační paměti je takhle velká taky kvůli střihu videa. Při stříhání se většinou využije něco málo přes 16GB, při samotném renderingu už přes 20GB. Zcela výjimečně se vyskytují i situace, kdy je využito celých 32GB, takže by přínos měla i větší kapacita.


Grafika Radeon 6950 Toxic

Používám Radeon 6950 odemknutý na Radeon 6970.

V poslední době jsem hrál a uploadnul na můj herní kanál následující hry (seřazeno od nejdávněji k nejnověji hraným).
Game Development Tycoon,
Faster Than Light,
Starcraft 2,
SimCity,
Banished,
Dragon Age,
Anno 1404,
Hearthstone,
Xenonauts,
Dále jsem dávno hrál Minecraft (ten jsem nahrával, ale bylo to špatné) a Baldur's Gate Enhanced Edition (ten jsem bohužel nenahrával).

Teď neplánuji v nahrávání her pokračovat. Užívám si hrát hry bez nutnosti sledovat trvání videa a bez nutnosti všechna má rozhodnutí komentovat. Byl to pro mne stres a několik her (Anno, Xenonauts) jsem kvůli tomu nedohrál, protože už se mi díly zdály stejné a další videa by neměla smysl.

Teď zrovna hraju podruhé Skyrim, nenahrávám ho a jsem nadšený. Tím se konečně dostáváme ke grafické kartě. Jak jste si mohli všimnout, jsem především hráč strategií a RPG, tedy her, kde maximální rychlost renderování obrazu není zásadní. Zatím jsem tak nebyl donucen grafickou kartu upgradovat. Poprvé jsem hrál Skyrim jen s jedním balíkem lepších textur, ale teď podruhé jsem si s mody trochu víc hrál a na omezení výkonem grafické karty už jsem narazil. Původně jsem si myslel, že mne k upgradu dotlačí Dragon Age Inquisition, ale zaznamenal jsem výhrady k herní kameře, tak jsem ho zatím hrát nezkoušel. Viděl jsem ale několik útržků videí Dragon Age a tam to na první pohled vypadalo dobře. Uvidím tedy, kdy mne chuť na DA:I popadne, a pak nejspíš čas na upgrade nastane.

Zatím jsem pořád nehrál Baldur's Gate II Enhanced Edition a ani ho teď hrát neplánuju. Koupil jsem si ho prakticky jen na podporu autorů (respektive enhancing týmu), protože BG2 je nejoblíbenější hra mého mládí.
Z věhlasu Baldur's Gatu budou těžit i další dvě zanedlouho vydané hry. První z nich bude Pillars of Eternity, ta má vyjít někdy na jaře. Další bude Torment: Tides of Numenera, tu odhaduji na rok 2016. Obě budou mít starý dobrý izometrický pohled a vývojáři obou her vypadají, že ví, co dělají.
Pak mám ještě koupený Kerbal Space Program a Anno 2070. První z nich si zahraju, až vyjde finální verze (zatím je early access), druhá z nich pak je jedna z her, která je omezená mojí grafickou kartou, ale protože to bude hra asi dost podobná nedávno hranému Anno 1404, nemám teď akutní potřebu kvůli ní upgradovat.

Zajímavým projektem je i oficiální HD remake Heroes of Might and Magic III, mé asi druhé nejoblíbenější hry (po BG2), na kterém pracuje Ubisoft. Zatím se má jednat jen o verzi zcela původní hry bez datadisků a dá se očekávat, že datadisky (pro mne především hrad Conflux) přijdou později a Ubisoft nám je pěkně naúčtuje. Počkám si tedy, až třeba za rok vyjde komplet, a za nějakých 10-20$ si ho koupím.


Pevný disk - systém SSD 256GB - Samsung 850 Pro

Hned týden po napsání minulého článku jsem si koupil Samsung 850 Pro, který jako první používá 3D paměti (MLC) a má vysoký výkon (kolem 550MB/s) při čtení i zápisu. Pro srovnání jsem si nechal vyrenderovat testovací video a nové SSD má 200-250% výkonu mého staršího SSD Samsung 840. Velká spokojenost.
Existuje ale jeden případ, kdy nejspíš i toto SSD nestíhá. Když dělám videa ze skládání počítačů, občas něco zrychlím na tisíce procent původní rychlosti, a jak jsem si od oka počítal, nejspíš bych tam rychlosti nad 500MB/s už potřeboval. Je tedy možné, že přidám druhé SSD a přemigruju na RAID0 s pěknou rychlostí kolem 1GB/s, což mi pro FullHD zatím bude stačit.Pevné disky 3x 4TB

Přibyl třetí 4TB disk, protože natáčením videí z her i videí ze skládání počítačů dochází místo po stovkách gigabytů.
Dat už začíná být opravdu hodně, takže se nevyhnutelně blíží doba profesionálního diskového řadiče pro diskové pole odolné proti selhání disků. Mírný problém je ale s kapacitou, protože 12TB je hranice, kde statistiky dojde při sestavování pole s jednou paritou (RAID5) k neopravitelné chybě čtení, tedy rozpadu pole. Řešením by tedy bylo pole s dvojitou paritou (RAID6), tedy že při sestavování pole může selhat druhý disk a data furt budeme mít. A to znamená kromě drahého řadiče i další dva 4TB disky, tedy asi 20.000Kč. Teď s 8TB dat to na investici 20.000Kč ještě není, ale až budou všechny tři disky plné, už si možná dám říct.


Hotswap rámeček IcyDock FatCage MB155SP-B

Novinkou a mojí hlavní radostí je hotswap rámeček umožňující pohodlnou výměnu disků. Když jsou zatím disky zapojené samostatně, není vlastně potřeba, ale jakmile nastoupí diskové pole, bude možnost výměny nebo přidání disků za chodu počítače jednou z užitečných vlastností.
Jak si můžete všimnout na úvodní fotce tohoto článku s pohledem dovnitř skříně, nebyly 5,25" pozice mé skříně zrovna kompatibilní s třípozicovým monolitem, tak jsem použil hrubou sílu a ocelové zobáčky jsem ohnul. Ošklivé, ale funkční.
(Skříň pro profesionální pracovní stanice, které prodávám, je samozřejmě plně kompatibilní.)


Skříň Cooler Master HAF 922 W

HAF 922 začíná projevovat svůj věk. Horní rošt sice umožňuje osazení 240mm radiátoru, ale kvůli kompatibilitě s původním asi 240mm ventilátorem je perforovaný na opravdu velké ploše, takže ze skříně uniká hluk celkem pohodlně. Zlatý současný Fractal s možností osazení 280mm radiátoru, který pasuje jak hrnec na prdel.


Čtečka karet Axago CRI-S3

Původní čelní panel s 2x USB 3.0 jsem nahradil čtečkou karet s rozhraním USB 3.0. Důvodem pro to byla kamera (viz níže), která má USB 2.0 rozhraní, skrz které její videa o velikosti desítek gigabytů lezla jak šnek (asi 10MB/s). Pomocí této čtečky už se přesouvají rychlostí 90MB/s (omezuje samotná paměťová karta).


Zdroj Seasonic SS-500ET 500W

Spotřebu počítače už jsem měřil, ale samozřejmě jsem ji šťastně zapomněl. Tuším, že to bylo vysokých asi 200W v klidu a normálních asi 400W v zátěži.Periferie


Kolébka na pevný disk Evolve Irondock + 1TB disk

Užitečné příslušenství, které většinu doby používám s osazeným mým starým 1TB diskem pro zálohování počítače.


Optická mechanika Samsung SE-208

Zřídka používaná pro mé účely, většinou pro pracovní účely instalace počítačů bez optické mechaniky.


Reproduktory M-Audio AV 40 a Mivoc SW 1500

Nejlepší reproduktory, které jsem zatím používal. Mají opravdu málo basů, tak občas zapínám i můj dva roky nepoužívaný obří subwoofer, který jsem nastavil asi na 10% výkonu.


Tiskárna Samsung ML-2955ND

Žádná věda, černobílá tiskárna na text, především tisk faktur, s oboustranným tiskem. Spokojenost.


Skener Epson 3170 Photo

Žádná změna, už od roku 2005 bez problémů funguje.


Monitor Samsung S27A850D - 27" LCD, 2560x1440

Absolutní spokojenost.


2x Philips 240SW9FS - 24" LCD, 1920x1200

No jo, TN panely bez výškového nastavení... Kdybych teď mohl mávnout kouzelným proutkem, měl bych tři 28" 4K monitory. Jenže vyměnit jen postranní monitory a mít je lepší než ten centrální, to by mi připadalo nepatřičné. A zase vyměňovat zcela vyhovující centrální monitor není třeba. Ke 4K se tedy nejspíš posunu až nějakou závadou.


Klávesnice Logitech G15

Funguje stále výborně. Jen už asi dva roky je potřeba po probuzení počítače z režimu spánku vyndat z USB a zase vrátit, aby fungovaly funkční klávesy. Asi došlo k nějaké softwarové změně, která toto zapříčinila. Pokud bych si dnes vybíral klávesnici, nejspíš bych skončil na téměř totožné, ale mechanické klávesnici Corsair Vengeance K95.


Myš Razer Taipan

Podobně jako klávesnice v poslední době začala občas po probuzení ze spánku vykazovat mírné problémy s rozehřátím, kdy první třeba minutu funguje trhaně. Dokonce podezřívám skutečně doslovné rozehřátí, protože po návratu z dovolené, kdy jsem měl vypnuté topení, tu bylo 9 stupňů a rozehřátí myši trvalo asi 5 minut.


Podložka pod myš Razer Solution Pro Pad

Žádná změna, podložku ani nevnímám.


Sluchátka Creative Fatal1ty HS-800

Zvuk přebasovaný. Za poslední dva roky jsem je používal prakticky jen jako mikrofon.


Záložní zdroj Eurocase EA200N 1500VA/900W

Před koupí jsem nějak minul, že se jedná o Eurocase, protože této značce obecně dost nevěřím. Naštěstí po otestování tohoto záložního zdroje jsem dost v klidu. Otestoval jsem jeho výdrž při různých zátěžích a v pohodě fungoval.
Výdrž při zátěži 900W jsou 2 minuty, při 500W je 6 minut, při 300W je 13 minut, při 100W je 50 minut.
Zálohuju jím počítač, všechny tři monitory i switch pro zachování internetu. Běžná zátěž je 300W, tedy doba zálohování je těch pohodlných 13 minut. Kdybych v době výpadku proudu náhodou zrovna renderoval, byla by výdrž asi 6 minut.
Záložní zdroj má na sobě informační displej, který je užitečný především pro zjištění aktuální zátěže v procentech. Ukazatel kapacity baterie je naopak celkem na prd, protože po prvních sekundách padne o 70% a zbylých 30% si pak klesá třeba těch 50 minut.
Během nabíjení po obnovení proudu záložní zdroj zvláštně vrní. Zní, jakoby v něm byl malý kompresor a tlakoval nějakou nádržku, původně ve mně zvuk vyvolával dojem, že venku prší.


Webkamera Logitech c270

Rodiče mě chtěli vidět, tak mám webkameru. Zatím jsem ji použil jednou a nebyl problém.Ostatní zařízení

Notebook Lenovo ThinkPad Edge E120

Notebook používám opravdu jen zcela výjimečně, mám ho především z pohodlnosti, abych měl internet kdekoliv (má interní SIM). Má nejhorší touchpad.


THL 5000

Tak jsem se po asi čtyřech letech zbavil mého HTC Touch Pro 2, který měl dokonalou hardwarovou klávesnici, ale jinak byl hrozný. Baterie nevydržela snad ani 24 hodin, byl pomalý a především se náhodně zasekával, takže jsem ho nemohl používat jako spolehlivý budík.
S výběrem nového telefonu mi pomohl Tomáš Parolek (kterému děkuju), který mne jednoho dne oslovil na facebooku s nabídkou pomoci s výběrem telefonu, což byl přesně impuls, který jsem potřeboval.

Mobil THL 5000 byla novinka od pro mne neznámého výrobce. Přečetl jsem si ale pár recenzí a telefon vypadal po všech stránkách dobře a sliboval především extrémní výdrž baterie.
Samozřejmě pro mne byl velký šok přechod z mobilu s rezistivním displejem s hardwarovou klávesnicí na pouhý kapacitní displej, ale po třech měsících už jsem si zvykl. Psaní SMS je prostě výrazně horší, ale jinak to celkem ničemu nevadí.
Dalším šokem pro mne byla nepohodlnost synchronizace mobilu s Outlookem, což u starého telefonu s Windows Mobile 6.5 byla automatická samozřejmost, zatímco nový mobil s Androidem je úmyslně zaměřený na služby Googlu a s Outlookem nespolupracuje. Naštěstí jsem po řadě neúspěšných pokusů našel funkční bezplatný program pro synchronizaci kontaktů a kalendáře (a dalších pro mne méně podstatných věcí) v podobě MyPhoneExplorer.
Z výdrže baterie jsem opravdu nadšený. Běžně mobil nabíjím tak po 10-11 dnech, protože už jsem nervózní, v tu dobu ale mobil většinou udává ještě 60% baterie.


Panasonic HC-V750

Tuto kameru jsem pořídil za přispění komunitního financování pro natáčení videí ze stavby počítačů. Kamera má pěkně funkční optickou stabilizaci a především natáčí FullHD při 50FPS. Když teď Youtube podporuje až 60FPS videa, je vyšší framerate skutečně znát na plynulosti.Závěr

Teď jsem s počítačem hodně spokojený. Jediný upgrade, který bych v nejbližším roce očekával, je grafická karta. K diskovému poli se nejspíš taky propracuju, ale to bude spíš v roce 2016.


Chcete být víc v obraze? Sledujte X-COMputers.eu na Facebooku, Twitteru nebo YouTube.