Co na počítači dělám a jaké s ním mám plány 2011/11

Můj počítač

1. 11. 2011

Po více než roce přináším náhled mého počítače a činností, které na něm provozuji. Abyste věděli, o jakém počítači mluvím, doporučuji přečtení článku Můj počítač (2010).

Sestava

Současný počítač se od toho z odkazu výše liší jen grafickými kartami a operační pamětí.
Slaboučké grafiky vystřídal velmi výkonný Radeon 6950 přemodovaný na Radeon 6970 a kvůli absenci DisplayPort připojení na mých monitorech je doplněný o Low-Endový Radeon 3470 pro třetí monitor.
Operační paměť kolísá od tehdejších 6GB po hodnotách 10GB, 4GB, 8GB a aktuálně je 12GB (3x4GB). Pro mou práci (velmi nenažraná Opera s mnoha taby) a zábavu (hudba a HD filmy) se ukázaly být 4GB nedostatečnými, 8GB až 10GB optimálními a 12GB s až zbytečnou rezervou. (Při současných 12GB mi správce úloh ukazuje 2,8GB volných, tedy ani necachovaných). Uvažuji tedy, jestli jeden 4GB modul neprodat.


Použití

Práce

Vzhledem k tomu, že jsem vytvořil nový systém webových stránek s online tvorbou, administrací a publikací nabídek, přesunula se i většina práce do internetového prohlížeče.
Přínos nových stránek je nesporný. Zákazníci si můžou sestavy nakonfigurovat sami, okamžitě díky propracovaným vzorcům vidí procentuální a hvězdičkovou vhodnost pro jejich použití, můžou si sestavu okamžitě objednat a můžou odkazy na nabídky posílat svým kamarádům nebo kolegům, aby se pochlubili nebo si nechali poradit.
Pro mne mají výhodu obrovské úspory času. Vytvoření nabídky je nyní otázkou okamžiků. Dříve jsem si gratuloval, když jsem nabídku od přijetí poptávky odeslal za 15 minut. Nyní nabídky na míru posílám i za 90 sekund od přijetí poptávky.

Zábava

Celkem nic se nezměnilo, přehrávám hudbu ve Windows Media Playeru a pouštím videa v BS.Playeru. Jen se mi celkem často stává, že při přehrávání videa počítač zahlásí nějakou výstrahu a grafika se přepne z černého neprůhledného Aera na výchozí světle modrou variantu, která mne ruší. Předpokládám, že to způsobuje postarší Radeon 3470, takže se těším, až se ho zbavím (viz níže).

Hry

K nepřekonatelné čtyřce her: Heroes 3 (WOG), Transport Tycoon (OpenTTD), Ufo a Baldur's Gate II (SoA+ToB) jsem si už přidal i Dragon Age (Origins + Awakening), který sice Baldur's Gate II celkově nepřekonal, ale v některých ohledech přeci jen ano. Minulý rok jsem vyzdvihoval také Anno 1404 a Starcraft 2. Ani jedna se zatím do Nepřekonaných her nedostala. Oběma se budu věnovat v textu dále.

Po výborném Dragon Age Origins i jeho velmi dobrém a rozsáhlém datadisku Awakening jsem se rozhodnul předobjednat Dragon Age 2 s vyhlídkou stejné hry s novým příběhem a slibovanou lepší grafikou. A byl jsem krutě zklamán. Grafika je sice skutečně lepší a moc pěkná, ale hra musí být dobrá hratelností, ne jen grafikou. Hrál jsem ji asi tři večery. Že jsem nedokázal rozlišit hlavní dějovou linii, bych byl schopný přežít, pořád bylo plno úkolů, takže zábava byla. S tím, že se Signature Edition dodané od začátku přístupné in-game předměty byly nesmyslně mocné, jsem se také vypořádal, prostě jsem je nepoužíval. Že byl strašlivě osekaný RPG systém na pouhá tři povolání s minimálními možnostmi specializací, jsem nesl hodně těžce. Ale že vývojáři hru tak odfláknou, že každý dungeon bude stejný, jen se do něj poleze jiným koutem, to na mne bylo moc. Hru jsem přestal hrát a ani nevím, kolik procent hry jsem prošel.

Anno 1404 jsem hrál ještě jednou a zase mne bavilo, tak jsem vzal s povděkem informaci o pokračování s názvem Anno 2070 a toto pokračování si předobjednal. Hra vyjde 17.11.2011 (mimochodem to je den vydání platformy s2011 a jejích procesorů Sandy Bridge-E) a doufám, že nebudu zklamaný jako z Dragon Age 2. Anno 2070 slibuje proti Anno 1404 mírný grafický pokrok.

Spolu s Anno 2070 jsem si předobjednal Might and Magic Heroes 6 (prostě Heroesy šestky), do kterých jako velký fanoušek trojek vkládám velké naděje. Heroesy 6 vyšly před nějakými dvěma týdny, uhrál jsem zatím tři mise z kampaní a mám z nich celkem pozitivní dojmy. V první řadě je to skutečně nádherná grafika. V druhé řadě smysluplně udělané boje, což je naprostý základ, který kdyby byl špatný, byla by hra odepsaná. Radost udělal také návrat upgradování nestvůr v hradech umožněný stavbou vylepšené budovy. Negativní dojmy mám zatím ze systému hradů respektive zabírání dolů, které k nim patří. Dále pak šíleně obrovského zoomu mapy, který způsobuje to, že na rozlišení 1600*1200 se vejde asi tak jedna pětadvacetina toho, co se na mapu vešlo v Heroes 3 při rozlišení 800*600. Vzhledem k tomu, že jsem zatím nehrál multiplayer, scenario ani jsem se nesetkal se zdaleka všemi nestvůrami, nebudu hodnotit celkový systém ani vyváženost. Celkově se mi Heroes 6 zatím zdají jako takové nedotažené Heroes 3 doplněné o parádní grafiku. Věřím, že nějaké fanouškovské patche z nich za pár let udělají hrdého pokračovatele Heroes 3, které zase byly fanoušky upgradovány do verze 3,5 WOG.

Starcraft 2 zmiňovaný už posledně je hrou, které se věnuji nejvíce. S kamarádem hrajeme multiplayer 2v2 a za měsíce občasného hraní jsme se ze dna bronzové ligy v první sezóně dostali do TOP8 zlaté ligy na konci sezóny třetí. Myslím, že máme na to se dostat do ligy platinové, ale tam už s naším rekreačním přístupem skončíme. Nicméně pořád si říkám "Kdo by si před půl rokem, když jsme prohráli 12 her bronzové ligy v řadě, pomyslel, že se dostaneme do TOP8 zlaté ligy a příležitostně budeme porážet i hráče z masters ligy."

Když se podívám na hry, které nás čekají v blízké době a následujícím roce, stojí za zmínku The Elder Scrolls 5 - Skyrim, Blizzardí Diablo 3 i Starcraft 2 - Heart of the Swarm a konečně hra Xenonauts, která má reinkarnovat původní X-COM.
Skyrim uvidím, jak se mi bude líbit podle nějakého dema, které doufám přijde. Ale protože mám rád RPG, kde ovládám a vyvíjím skupinu postav (ne jen jednu postavu, to jsem zapomněl zmínit jako zklamání u Dragon Age 2), tak myslím, že ta hra nebude nic pro mne.
Diablo 3 se mi nelíbí z pohledu toho, že to je klikačka. Na druhou stranu jsem hodně zvědavý na craftování předmětů a dobrý děj by z něj mohl rázem udělat hru, kterou si koupím.
Heart of the Swarm je jistota, kterou si pořídím. Slíbeno je pár grafických vylepšení, velké změny v multiplayeru (doposud oznámené se mi nelíbí, ale jsme ještě hodně dlouho před vydáním) a především propracovaná a chytlavá kampaň.
Upgrade

Nějak nyní necítím potřebu počítač upgradovat, jeho výkon je dostačující pro všechny činnosti, které na něm dělám, a kapacita také přestala zběsile nedostačovat a s odinstalací Dragon Age je už i na SSD použitelné množství místa. Chystám ale dva upgrady jiné.

Monitor

Zrovna včera vyšla na ExtraHardware recenze monitoru Samsung SyncMaster S27A850D, který nahradil dosavadního favorita Fujitsu P27T-6. Mé požadavky jsou jasné. Občas pracuji s velmi velkými okny, které mám problém na 24" monitor s rozlišením 1920*1200 vměstnat. 27" monitory se svými 2560*1440 a cenou kolem 15.000Kč jsou pak sweet-spotem před jen o něco většími (2560*1600) 30" monitory s cenou od 27.000Kč. Se sedmadvacítkou od Fujitsu jsem měl tu čest a nemohl jsem se při práci s ní zbavit dojmu, že vidím jednotlivé pixely rozložené do subpixelů. Jak mi bylo v recenzi nového Samsungu vysvětleno, nezdálo se mi to a důvodem byla antireflexní vrstva IPS panelu. Samsung má být v tomto ohledu nesrovnatelně lepší, navíc je o nějaké dva tisíce levnější, takže jsem bez váhání změnil názor. A jako bonus má DisplayPort připojení, takže budu moct vymontovat Radeon 3470 a všechny monitory zapojit pěkně do Radeonu 6950, čímž doufám vyřeším i problém s padáním Aera. A starý dobrý Fujitsu-Siemens P20-2, který byl mou první investici do Hi-Endového produktu a který můžu s odstupem bez nadsázky označit za skutečně dobrou investici, se odebere vedle a stane se primárním monitorem pro testování počítačů pro zákazníky.

Notebook

Díky výše zmiňovanému systému nových webových stránek se primárně množství práce a radost z rychlé reakce zákazníkům promítlo do potřeby mít možnost pracovat kdekoliv a kdykoliv. Dlouho jsem uvažoval, prohlížel a vybíral, až jsem si dal všechny požadavky dohromady (výdrž baterie aspoň 8 hodin, matný display, 3G modem, lehký->11", rozlišení minimálně 1366*768) a vybral jediný notebook, který všechny tyto splňuje. Tím jediným je Lenovo ThinkPad Edge E120 ve variaci NWV6BMC za necelých 15.000Kč. K tomu si asi za nějaké 3.000Kč pořídím 96GB SSD, které by mělo notebook jednak zrychlit a dvak mu trochu prodloužit výdrž baterie.


Závěr

Neočekávám žádné drastické změny požadavků na počítač, takže se asi žádný upgrade na s1155 (Sandy ani Ivy Bridge) ani žádný Radeon 7950 nebudou konat. Teoreticky přijde navýšení kapacity disků, možná spojené s nějakým redundantním systémem nebo třeba zálohování kritických dat do cloudu. S periodou těchto článků bude asi příště všechno trochu jinak, než to vidím teď. Kdo ví...

Chcete být víc v obraze? Sledujte mě na Facebooku a Twitteru.