Příprava migrace dat

Můj počítač

21.7.2008

Rok a půl mám základ hardwaru počítače téměř nezměněn, víc než půl roku mám málo prostoru pro má data, tento týden se vše chystám vyřešit.

Úvod

Před dvěma lety jsem začal pokukovat po novém počítači, protože mi starý Athlon XP s 512MB RAM hrubě přestal stačit. Měl jsem tehdy velkou sbírku filmů na DVD, ale bylo nepohodlné vždycky kvůli filmu jít ke skříni a v hromadě krabiček hledat tu správnou. Zkopírovat si film z vlastního DVD není nic nelegálního, tak jsem tehdejší 80 a 120GB disky během pár dní zaplnil. Mezi požadavky na nový počítač byla tedy na předních místech i co nejvyšší kapacita.
Vzhledem k nenahraditelnosti mých dat jsem se časem rozhodnul i pro RAID5 (diskovému poli s možností selhání jednoho z disků, aniž by došlo ke ztrátě dat).


Zapojených 7 disků.

Tehdy měly 320GB disky dobrý poměr ceny/1GB, tak jsem vytvořil RAID5 ze čtyř těchto disků. Z principu RAIDu5 vyplývá, že kapacita tohoto pole je součet kapacit všech disků v poli bez jednoho (samozřejmě za předpokladu, že v poli jsou zapojené stejně velké disky). Měl jsem tedy 960GB pole, z mého tehdejšího pohledu něco obrovského.
Sbírka filmů se ale utěšeně rozrůstala, až jsem zanedlouho pocítil, že 960GB není zas tak moc. Pořídil jsem další disk (400GB s výborným poměrem cena/1GB), který ovšem kvůli schopnostem ICH8R na mé Gigabyte 965P-DS4 nebylo možné do RAIDu přidat. Získal jsem tak slušnou datovou rezervu, ale bohužel bez bezpečnosti RAIDu5.
V první polovině roku 2008 jsem se už potýkal s nedostatkem prostoru, takže jsem sáhnul k použití vyřazeného 250GB disku na Průtok, čímž jsem RAIDu zase o pár desítek GB pomohl. Před dvěma měsíci jsem už zaplnil úplně vše (mám jen cca 20GB volných) a začal se rozhlížet po možnostech upgradu.

Současný stav

V počítači mám nyní zapojených 7 disků (musím přiznat, že to není nic tichého) pro následující účely:

Systémový disk o kapacitě 200GB mám rozdělený na dva oddíly. Operační systém a programy jsou na 25GB oddílu (bez problémů to stačí). Nepoužívaná data (záloha nejdůležitějších dat) jsou na zbylém 175GB oddílu.

Zásadní částí počítače je již zmiňované diskové pole RAID5 o kapacitě 960GB, které je využíváno jako sklad všech dat, která nemají být ztracena.

Nutným zlem je pak 400GB disk, který slouží pro data, která se už nevejdou na diskové pole. Jsou na něm méně důležitá data jako třeba hudební klipy.

Posledním diskem je nemocný 250GB disk, kterému SMART hlásí smrt a úspěšné dokončení jakéhokoliv diskového benchmarku je pro něj jen utopie. Používám ho jen na Průtok

200GB Single 200GB OS Nepoužívaná data
320GB RAID5 960GB Data
320GB
320GB
320GB
400GB Single 400GB Data, která se nevejdou na RAID5
250GB Single 250GB PrůtokŘešení

Všechno zlé je k něčemu dobré; začátkem roku 2008 mi odešla úžasná deska Gigabyte 965P-DS4, na které jsem udělal můj první přetaktovací rekord - 200% původní frekvence procesoru. Nemohl jsem čekat až 30 dní na vyřešení reklamace dodavatelem, tak jsem pořídil novou desku Gigabyte X38-DS5. Z jejích výhod a nevýhod jmenuji jen tu, kterou jsem objevil asi před měsícem. Je osazena southbridgem ICH9R, který na rozdíl od ICH8R podporuje disková pole až o 6 discích (ICH8R pouze 4).
Představuji si to následovně:

1) Místo 400GB disku připojím nový 1TB disk, na který bez problémů zkopíruji celý obsah dosavadního diskového pole

2) Odpojím komplet diskové pole.

3) Připojím další dva 1TB disky.

4) Zahájím migraci dat ze single disku na diskové pole RAID5 (ze tří 1TB disků tedy vznikne 2TB pole s možností výpadku jednoho z disků, aniž by došlo ke ztrátě dat).

Prach sakra, koukám, že se údaje publikované Intelem změnily. Ještě před měsícem měli na stránkách informace, že RAID5 z 3 až 4 disků je možné rozšířit na RAID5 z 5 až 6 disků. Nyní neuvádí žádné informace o možnosti převodu RAIDu5 na cokoliv jiného. To by bylo celkem nepříjemné, počítám totiž s možností rozšíření o další TB disky, kdyby to bylo třeba.

320GB RAID1 320GB OS Nejdůležitější data
320GB
1TB RAID5 2+TB Data
1TB
1TB
...
...
...
250GB Single 250GB Průtok

Jaké mám důvody pro toto řešení:

RAID1 jsem zvolil kvůli dostupnosti nejdůležitějších dat i v případě, že počítač umře. RAID1 je vlastně Single disk a jeho dokonalá kopie. Při smrti počítače tedy bude stačit jeden takový disk zapojit v jiném počítači a vše bude k dispozici. Takto jednoduché by to s RAIDem5 nebylo. Jednak by byla třeba základní deska s odpovídajícím RAIDovým diskovým řadičem a dvak by bylo třeba přepojit všechny disky pole.

RAID5 je ideálním řešením velké kapacity a bezpečnosti dat při zachování slušné ceny. Budou na něm všechna data, která nejsou klasifikovaná jako nejdůležitější.

Průtokový disk volím ze dvou důvodů. Jednak je do dobré řešení pro častý přístup k nedůležitým datům (stahování souborů z internetu). A dvak by mi přišlo nemorální prodávat disk, o kterém vím, že není v pořádku.Závěr

Situace se zásadně zlepší. Budu mít o 1TB více místa, budu mít nejdůležitější data přístupná i v případě poruchy mého počítače, a pokud vyjde i rozšíření RAIDu5 z třídiskového na větší, budu úplně nadšený, že jsem ušetřil nějakých 10-18.000Kč za dedikovaný diskový řadič a desku se třemi 16x PCIe sloty.