Můj počítač - červen 2008

Můj počítač

13.6.2008

Co obsahuje můj počítač a co je k němu připojené - tento článek pojmu jako výchozí bod pro další informace o hardwaru v mém pokoji. Můžete se podívat také na předchozí díl z 21.3.2007.

Sestava


Pohled do mé skříně.
(pro zvětšení klikněte)

Skříň

Procesor Intel Core 2 Duo E6300
Chladič procesoru Thermalright 120 Ultra + 120mm větrák Akasa
Motherboard Gigabyte GA-X38-DS5
Operační paměť 2x2GB Kingmax 800MHz CL5
Grafická karta Ati Radeon X300
Grafická karta Ati Radeon 2600XT
Pevný disk - systém 200GB, 8MB
Pevný disk - průtok 250GB, 8MB
Pevný disk - data 400GB, 16MB
Diskové pole - data RAID 5 960GB - 4x320GB 16MB
Optická mechanika Samsung SH-S183A
Skříň Lian-Li PC-V2000 Plus
Zdroj Enermax Liberty 500W
Chlazení Thermaltake A2309 iCage + 2x 80mm AKASA


Periferie

Záložní zdroj APC CyberFort II - 700VA
Reproduktory Genius SW-HF5.1 5000
Subwoofer Mivoc SW 1500
Tiskárna Epson Stylus Photo R800
Skener Epson 3170 Photo
Monitor Fujistsu-Siemens P20-2 - 20"LCD, 1600x1200
Monitor Siemens - 17" CRT, 1600x1200
Monitor AOC - 17" CRT, 1280x1024
Myš Razer Copperhead - Tempest blue
Klávesnice Logitech G15
Notebook HP Compaq nx9005

Zaměření počítače a jak si vede

Můj počítač není žádná reprezentativní mašina, mám ho zastrčený pod stolem a snažím se především, aby byl maximálně funkční. Vzhledem k tomu, že na něm každou chvíli něco zkouším, bylo by značně kontraproduktivní, kdybych kabely vyvazoval. Pokud si myslíte, že kabely vyvazovat neumím, podívejte se na ukázky pár mých počítačů.


Ukázka mnou vyvázaných kabelů


Intel Core 2 Duo E6300

Již žádné šaškárny s konvertováním DVD do DivXu nedělám, extrémně přetaktovaný procesor mi byl na nic, tak jsem z původního dvojnásobného přetaktování povolil a procesor mám přetaktovaný jen tak ze sportu. Takt sběrnice z 266MHz na 333MHz, procesor tedy běží na 2,33GHz. Jak jsem za poslední dobu sledoval využití procesoru, existují jediné dvě aplikace, které mu dají zabrat. Asi si budete myslet, že si dělám srandu, ale těmi aplikacemi je Opera a Word. Přeci jen zobrazení stránky Czechcomputeru s 600 produkty a jejich obrázky je náročnější. Stejně tak mám jeden wordovský dokument plný výřezů fotek, kterým když chci scrollovat, je třeba nejdřív všechny fotky zobrazit a načíst do operační paměti.


Thermalright 120 Ultra + 120mm větrák Akasa

S odstupem musím říct, že jsem tímto chladičem zklamaný. Poslední ránu mu zasadil srovnávací test, ve kterém dopadl jen průměrně. Za nějakých 1300Kč, co jsem ho tenkrát kupoval, a 200Kč za větrák to opravdu nestojí. Zato jeho Extreme verze je skutečně špička. Pokud budu kupovat nový výkonný procesor a k němu chladič, nyní bych se rozhodnul pro Thermalright 120 Ultra Extreme.


Gigabyte GA-X38-DS5

Tuto desku jsem si byl donucen pořídit kvůli reklamaci mé původní desky Gigabyte GA-965P-DS4. Proti původní desce pro mne nenabízí žádné reálné výhody (vlastně aspoň oficiální podporu 45nm čtyřjader), zato obsahuje dva problémy. Konektory front panelu jsou tak blízko headerům USB, že není možné jedny osadit. A hlavní problém je umístění socketu procesoru příliš blízko hornímu okraji desky, širší chladiče tak přečuhují a nemusí se do všech skříní vejít ideálně natočené (bohužel můj případ). Taktování na této desce je také nic moc (proti perfektnímu výkonu mé předchozí), dokonce jsem ji dostal do stavu nulové odpovědi při nastavení trochu odvážnějších hodnot. Nepomohla ani funkce x-násobného zálohování BIOSu, deska musela na reklamaci, tak jsem měsíc (ano, plných 30 dní) živořil s notebookem.


2x2GB Kingmax 800MHz CL5

Na počítači čistě jen pracuji a mé oblíbené hry jsou tak málo náročné, že jejich požadavky můj počítač mnohonásobně překonává. Nejnáročnější na operační paměť se ukázala být Opera, která je schopná po dni velmi aktivního užívání sežrat až 1GB paměti. Pak tu máme zase můj extrémní případ 300MB wordovského dokumentu a občasné skenování ve větších rozlišeních. Celkově jsem 2GB přesáhnul zatím jen dvakrát právě při skenování, ale při těch cenách si raději koupím něco, co nevyužiji okamžitě, než pak 3 dny čekat na dodání paměti, když ji zrovna budu nutně potřebovat.


Ati Radeon X300

Grafická karta, která obsluhuje jeden vedlejší z mých tří monitorů. Nemám na ni žádné speciální nároky, tak si nestěžuji.


Ati Radeon 2600XT

Radeon X550 jsem upgradoval rovnou o dvě generace a jednu třídu (z Low-Endu do Mainstreamu), rozdíl v kvalitě obrazu jsem nepozoroval, ale zato je výrazně poznat akcelerace přehrávání videa, video soubory nyní znatelně rychleji startují.


Pevný disk - systém 200GB, 8MB

25GB systémový oddíl s nainstalovanými programy se ukázal dostatečně velkým, tak zbytek disku slouží jako sklad občasných záloh.


Pevný disk - průtok 250GB, 8MB

Průtok je mé označení dočasných souborů, se kterými je třeba něco dělat. Když jakýkoliv soubor přijde do mého počítače a nemám čas ho rovnou správně zatřídit, jde do Průtoku. Jednou za delší čas pak Průtok třídím. Průtokový disk používám také jako skladiště rozstahovaných torrentů.


Pevný disk - data 400GB, 16MB

Integrované diskové řadiče Intelu (ICH8R a starší) s podporou RAIDu mají jednu velkou nevýhodu (mimo opravdu mizerného výkonu při zápisu), nepodporují disková pole s více než 4 disky. Jednoho krásného dne mi došlo místo na diskovém poli a já musel kapacitu rozšířit. Není to ideální způsob, ale nějakou dobu ještě vydržet musí. Pořízení pořádného diskového řadiče a terabytových disků plánuji v blízké době.


Diskové pole - data RAID5, 960GB - 4x320GB, 16MB

Má data jsou velmi cenná, nemůžu si dovolit je ztratit, proto jsem se rozhodl obětovat kapacitu jednoho disku pro paritu. V RAIDu5 může jeden disk úplně umřít, přičemž není problém všechna ztracená data pomocí parity zpátky dopočítat. Jak jsem již psal výše, kapacita reálně asi 900GB mi hrubě nestačí a upgrade přijde v dohledné době.


Optická mechanika Samsung SH-S183A

Když jsem po loňských prázdninách vypaloval asi 50 kusů DVD, narazil jsem na problém, kdy mechanika zatuhne (i se třeba médium točí), počítač se musí restartovat a médium je pak nepoužitelné. Nepoužitelné je tak každé 7. médium. Ale vzhledem k tomu, že mechanika čte správně a navíc ji používám tak jedou do měsíce, nehodlám s tím nic dělat.


Skříň Lian-Li PC-V2000 Plus

Obrovská kráva, kterou jsem si vybral pro její jedinečné vnitřní uspořádání s možností montáže 12 disků (už nyní jich mám osazeno 7). Z ostatních hledisek bych ji chtěl pochválit za kvalitní provedení a tlusté plechy, které se určitě neohnou omylem. Na druhou stranu mi není příjemné oddělení zdroje od zbytku, protože se kabely nepohodlně protahují a přepážka brání rozměrnějšímu chladiči procesoru.


Zdroj Enermax Liberty 500W

Původní 400W verzi jsem upgradoval na 500W verzi jen kvůli klidu, že se nestane, že jednou přinesu tři nové disky a sestava nenaběhne.


Chlazení Thermaltake A2309 iCage + 2x 80mm AKASA

Dříve jsem tento koš na pevné disky používal ve staré skříni Eurocase, která měla velmi špatné chlazení a místo jen pro disky dva. Nyní se hodí jako vháněč dalšího vzduchu do skříně.
Počítač je kvůli množství pevných disků a ventilátorů skutečně hlučný. Proto jsem neváhal a dva přídavné 80mm větráčky ještě nainstaloval, hlučnější už počítač být nemohl, tak vyhrála nižší teplota pro pevné disky.


Záložní zdroj APC CyberFort II - 700VA

Toto zařízení nese 4 zásuvky s prostou přepěťovou ochranou a 4 zásuvky zálohované. Zálohované mám napájení počítače, dvou monitorů a tiskárny. Již se skutečně dvakrát stalo, že vypadla elektřina a záložní zdroj mi ušetřil práci s obnovováním rozpracovaných dokumentů (pokud by se byly automaticky uložily).


Reproduktory Genius SW-HF5.1 5000

Už asi tři roky je tato sestava označována jako nejlepší volba, živoucí legenda a podobně. Reproduktory jsou z dřevotřísky, potažené dýhou pro dojem masivního dřeva. Když jsem je měl nové, byl jsem úplně unesen, proti mým předchozím 2.1 reproduktorům to byl posun o dvě třídy. Sice trpí maličkostí, že v prvních 15% otočení vládání hlasitosti nereaguje dostatečně citlivě a je znát spíš skok vypnuto-potichu-pak až plynulé ovládání, ale když si to člověk uvědomí, ztlumí zvuk softwarově, takže prvních 15% hlasitosti nepoužívá a pohybuje se jen ve fungující oblasti.
Když jsem jednou byl u kamaráda, který vlastní opravdu pěknou reprosoustavu s odpovídajícím zesilovačem a zdrojem zvuku, pochopil jsem, že kvalita hudby pokračuje ještě mnohem dál.


Subwoofer Mivoc SW 1500

Zkuste odřeknout subwoofer, který normálně stojí tak 4.500Kč, za 2.500Kč. Je skutečně silný, i při nastavení na 20% výkonu si okolí stěžuje. Reproduktor má integrovaný zesilovač s nastavením hlasitosti a frekvenční hranice, kterou ještě má hrát, můžete tedy nastavit zesilování od nejhlubších tónů po velkou část slyšitelného spektra.


Tiskárna Epson Stylus Photo R800

Jedno se jí upřít nedá, má skutečně dokonalou kvalitu tisku, tím bohužel její výhody končí.
Má nehorázně drahý provoz, raději jsem to nepočítal, ale za rok vyměním tak 10 cartridgí (tiskárna má 8 oddělených barev, spotřeba černé je pochopitelně vyšší). Při 350Kč za jednu to máme 3.500Kč - cena už ne nejlevnější černobílé laserové tiskárny. Barevně zas tak moc netisknu, takže by spotřeba černé měla být tak 10x vyšší než spotřeba barev, předpokládám, že tiskárna si barvy ustřikuje z důvodu pročištění trysek.
Navíc má nějakou softwarovou ochranu proti nedokonalým fotkám a i absence optimalizátoru lesku vám znemožní jakýkoliv tisk, to naštve obzvlášť při tisku černobílých dokumentů.


Skener Epson 3170 Photo

Nemůžu si stěžovat, na skenování normálních papírů nebo fotek je výborný. Na skenování negativů pro dobré rozlišení je ale naprosto nepoužitelný, to mne ale netrápí, protože v současné době digitálních foťáků tuto funkci stejně nevyužiji.


Monitor Fujistsu-Siemens P20-2 - 20"LCD, 1600x1200

Skutečně nejlepší monitor, co jsem kdy viděl. Technologie S-PVA vyniká v obrovských pozorovacích úhlech, kdykoliv pak někde pracuji na TN panelu (prakticky všude), můžu zešílet nad nutností sedět přímo proti panelu, abych viděl vůbec něco. Tento monitor jsem před dvěma a půl lety kupoval k počítači jako periferii, která bude výrazně dražší (20.000Kč s DPH) než celý počítač (tehdy mohl mít cenu tak 10.000Kč) a dodnes toho nelituji.


Monitor Siemens - 17" CRT, 1600x1200

Překvapivě kvalitní CRT panel, který při ostrém obrazu dosahuje nevídaných rozlišení, je skutečně použitelný jako náhradní pracovní monitor.


Monitor AOC - 17" CRT, 1280x1024

Můj stařičký monitor, ke kterému už ani nevím, jak jsem přišel, bohužel už není, co býval. Dříve bylo možné ho provozovat s rozlišením 1600x1200, ale nyní je i při 1280x1024 rozmazaný. Hodí se tak jen na otevřené ICQ (5.1) pro zkontrolování, kdo je online, a přesouvání souborů mezi složkami.


Myš Razer Copperhead - Tempest blue

Vzhledem k obrovské pracovní ploše cca 4500x1200 je nutné mít dostatečně citlivou a přesnou myš, abych byl schopen malinkým pohybem bez nutnosti zvedat zápěstí přejet celou plochu. A to Razer umí. Navíc v Opeře 9.5 odpadla jediná jeho nevýhoda - špatná funkčnost při příkazech gesty myší.


Klávesnice Logitech G15

Nejlepší klávesnice, kterou jsem kdy viděl - podsvětlená, s výbornou mačkatelností tlačítek, media display a především hromada programovatelných tlačítek pro jakoukoliv funkci (spusť program, otevři složku, klávesová zkratka nebo spuštění rozsáhlého vytvořeného makra).


HP Compaq nx9005

Stařík notebook (Athlon XP M 2500+, 512MB RAM, 60GB 4.200 otáčkový disk), který používám jen jako psací stroj, záložní počítač při problémech velkého nebo jako přenosný herní počítač na mé oblíbené nenáročné hry.


Závěr

Mohlo by se zdát, že když jsem s téměř každou komponentou nespokojený, nejsem spokojený ani s počítačem jako celkem. To není pravda. S počítačem jsem velice spokojen, stačí na všechny mé potřeby (kromě docházejícího místa na discích). Jediné, co mi na něm skutečně vadí, je jeho hlučnost. Tu se chystám vyřešit projektem dvoupočítačového pracoviště, ale to až za delší dobu.