Restaurace mimo srovnávací testy 4

Jídlo

10. 12. 2015

Další podniky, které jsem nějak neorganizovaně navštívil. Zatím postupně doplňuji.

- La Vida - Ostrava
- Biograf - Nymburk
- Podolka - Praha
- Šupina - Třeboň
- Orange Route - Protivín

La Vida - Ostrava

stránky restaurace

Návštěva 8. 12. 2015

Prostředí

- nenapsal jsem to
kamarád - Zvenčí mě to docela překvapilo. Šel jsem tam s tím, že to je lepší restaurace, možná nejlepší v Ostravě. Je to nízký zářivě červený barák uprostřed nehezkého sídliště. Mají vlastní velké parkoviště, což je velký plus. Uvnitř to bylo celkem vkusně zařízené. Přišli jsme asi kolem jedné hodiny odpoledne bez rezervace a bylo tam docela hodně lidí. Ve dvou nás usadili ke stolu pro čtyři. Byl jsem hodně rád za nízkou hlasitost neagresivní hudby. Překvapilo mě, že na stole byla slánka a mlýnek s pepřem. Protože vším ostatním ta restaurace říkala, že je dražší/lepší, a slánku či pepř přece k „snad“ perfektnímu jídlu nepotřebujete.

Obsluha

- nenapsal jsem to
kamarád - Byl jsem velmi příjemně překvapen. Obsluha nás okamžitě usadila, na pití se zeptali hned, a také ho hned přinesli. Znovu přišla velmi brzo, abychom mohli objednat a přinesli nějaké nakrájené bagety s máslovou pomazánkou, které jsem si nedal. Když jsem se zeptal, jestli jsou bezlepková nějaká jídla, tak mi rychle odpověděli a seznam s alergeny měli při ruce.

Jídelní lístek

- nenapsal jsem to
kamarád - Dali nám normální jídelní lístek, viz fotka. Řekl bych s hodně velkým výběrem, až netypicky pro řekněme lepší restauraci.

Jídlo

- nenapsal jsem to
kamarád - Dal jsem si vepřovou panenku připravovanou metodou sous-vide s polentou, fava fazolkami a pěnou z pancetty. Nejdřív jsem se lekl, že toho je málo, jak je zvykem dražších restaurací, ale nakonec to bylo akorát. Fava fazolky jsem měl poprvé a byly výborné. Trochu jsem doufal, že jich bude víc na úkor polenty, ale i ta byla dobrá. Celkově jsem byl velmi spokojený.

Výkon-cena

- nenapsal jsem to
kamarád - Moje jídlo stálo 269,- což je jistě víc než průměr, ale odpovídalo to kvalitě. 0,3l coly stálo 39 Kč, řekl bych, že je to taková již normální cena.

Kamarádův závěr

nenapsal jsem to

Klady
+ hezké prostředí
+ všímavá obsluha
+ dobré jídlo

Zápory
- nic


Biograf - Nymburk

stránky restaurace

Návštěva 11. 6. 2016
Návštěva byla neplánovaná a nečekaná. Jeli jsme takhle s tátou na kole, měli jsme v plánu obědvat v Nymburku, dojeli jsme na náměstí a hle - restaurace, kterou znám z "Ano, šéfe!" a nedopadla v tom pořadu špatně.

Prostředí

- Seděli jsme na "zahrádce" na náměstí, jednalo se o takovou vyvýšenou plošinu s asi 4x6 stolky pro čtyři lidi. Stolky i židle byly skládací, u stolů mi to nevadilo, židle tím byly trochu fórovější, ale žádný problém. Uvnitř jsem nebyl, ale táta se byl opláchnout na záchodě a říkal, že to uvnitř je velmi pěkné.

Obsluha

- Obsluha byla úplně v pohodě, rychlá a nic nebyl problém. Jedna servírka vždy zahajovala kontakt slovem "pardon", což bylo trochu zvláštní. Přinesla třeba jídlo a na tátu, který koukal do telefonu, ona "Pardon, pardon". Myslím, že by bylo lepší třeba "S dovolením, přinesla jsem Vám kulajdu", čímž by mohlo tátovi docvaknout, že mluví s ním.

Jídelní lístek

- Jídelní lístky byly dva.
Jeden s "rychlovkami", na něm byla čtyři jídla a dezert. Bylo zvláštní, že vedle názvů byly fotky jídel, ale strávil jsem notnou chvíli hloubáním, proč tomu masu na fotce říkají gyros, když to ani náhodou gyros není. Fotky totiž byly čtyři, ale jídel dohromady pět.
Víc mě ale zajímal stálý jídelák. Po jeho zhlédnutí jsem se zhrozil, protože na něm bylo 80 jídel od předkrmů až po dezerty. Bál jsem se, že to nikdy nemůžou zvládnout kvalitně. Jako ve většině restaurací byly nápoje až na konci, takže když přišla servírka, zdaleka jsem se ještě 80položkovým jídelákem k nápojům neprokousal.
Skupiny hlavních jídel byly: Rizota, Těstoviny, Pizzy, Burgery, Ryby, Speciality (v zásadě Masa) a Masa na grilu. Celkem rozumná a oblíbená kombinace italsko-masové restaurace a tři hamburgery k tomu.

Jídlo

- Táta si objednal kulajdu a svíčkovou, já bacon burger. Svíčkovou jsem neochutnal, ale vypadala pěkně.
Kulajda byla výborná, celkem sladká. Porce byla obrovská, kulajda byla hustá, klidně by vydala za lehčí hlavní jídlo. Jedinou výtku bych měl k velikosti brambor, které byly nepohodlně velké, chtělo by je to rozčtvrtit. Osobně bych vajíčko uvařil maličko míň, aby víc teklo a kopr aspoň z části zamíchal, ale na druhou stranu bylo vidět, že je ten kopr čerstvý. Celkově bych se sem kvůli kulajdě bez váhání vrátil.
Bacon burger mají na menu ve složení: hovězí burger, opečená slanina, sázené vejce, majonéza, salát, rajče, domácí hranolky, variace omáček. Nejsem fanoušek vajíčka v hamburgeru, tak jsem servírku požádal o výměnu vajíčka za plátek sýra, nebyl problém.
Prezentace hamburgeru byla tak na dva mínus, protože talíř obsahoval několik nedokonalostí. Jednak měl talíř malou vnitřní plochu a zbytečně velký okraj (velkým okrajem se mimochodem vyznačoval i talíř s kulajdou), takže mističky s omáčkami stály nakřivo, až se skoro vylévaly. Dle mého názoru by bylo rozhodně lepší položit na talíř hamburger, vedle něj mističky s omáčkami (tak by se vešly vodorovně) a na okraj talíře naskládat hranolky.
Hranolky byly domácí, jedny z nejlepších domácích, po krajích křupavé, uvnitř přijatelně bramborové.
Červená omáčka byla taková rajčatová, přijatelná, ale žádná pecka. Světlá omáčka se mi nepodařila identifikovat, něco jako majonéza zahuštěná kysanou smetanou, nevím. Chuť proč ne. Určitě bych se na hamburger nevrátil jen kvůli omáčkám. Třeba v Zephyru (Praha) nebo v Burger Innu (Brno) měli lepší (vysloveně majonézové).
Konečně se dostáváme k samotnému hamburgeru. Přišel propíchnutý špejlí s korálkem vypadajícím jako černá oliva, hned jsem ho vyndal. Sýru jsem se při objednávání trochu bál, protože jsem nevěděl, jestli mi tam neplácnou eidam třicítku, ale byl to nějaký jiný (v nabídce mají smaženou goudu, tak možná ta). Hamburger byl celkově velmi vysoký, že ho nešlo jíst ani po splácnutí, to bylo trochu nepříjemné, ale ne neřešitelné. Přejděme na jednotlivé složky: houska byla dobrá, hodně sezamová a pěkně opečená na kontaktních plochách. Kontaktní plochy byly potřené majonézou. Slanina byla opečená míň, než bych si přál, mám radši křupavou a sušší. Sýr jsem chuťově nevnímal. Burger (200g) byl propečený well done, tedy víc než bych si přál (na propečení se mě nikdo neptal). Pod burgerem byl avizovaný salát, avizované rajče a neavizovaná cibule (tu by to chtělo napsat).
Hamburgeru jsem měl bohužel jen pár soust, protože se u mě projevila nějaká mně dosud neznámá alergie na pepř nebo něco jiného pálivého (chilli nebo nevím) v burgeru. Hamburger jsem otestoval na tátovi, kamarádovi a kamarádce a všichni byli v pohodě, takže nebyla chyba v jídle, ale ve mně. Ta sousta, co jsem měl, byla dobrá.
Jídlem, co jsme měli i co jsem viděl přistát u sousedních stolů, vyvrátili mou obavu, že úroveň bude nízká, všechno bylo výborné a pěkné.

Výkon-cena

- Ceny vůbec nejsou nízké: kulajda za 59Kč, svíčková z denního menu za 159Kč, hamburger za 200Kč, to jsou pražské ceny. Na druhou stranu bylo jídlo dobré a porce obrovské, takže si nestěžuju. Pak jsme ještě měli třetinku žluté limonády za 22Kč a půllitr za 29Kč, což je v pohodě.

Závěr

Přes počáteční rozpaky z obřího jídeláku si mě získali výborným jídlem a velkými porcemi. Ceny jsou vyšší, ale kvalitou ospravedlnitelné. Rád tuto restauraci můžu doporučit.

Klady
+ výborné jídlo
+ velké porce

Zápory
- nad očekávání vyšší ceny
- velké brambory v kulajdě bránily dokonalosti


Podolka - Praha

stránky restaurace

Návštěva 15. 7. 2016
(Protože píšu Podolku, Šupinu a Orange Route najednou, budou tyto články kratší.)
Restauraci mi doporučila kamarádka, tak jsem plánoval Podolku zahrnout do příští (předhamburgerové) série. Nicméně rodiče měli zrovna narozeniny a vymysleli, že půjdeme právě sem.

Prostředí

- Restaurace Podolka se nachází v Podolí (celkem nově mají i provozovnu v Karlíně). Mají parkoviště se závorou, ale nevšiml jsem si žádného značení, tak jsem zaparkoval na hlavní silnici, kde bylo parkovacího místa dost. Problém se snad nulovým značením jsem měl i nadále cestou do restaurace, nikde žádná značka nebo název Podolka (nebo jsem si toho aspoň nevšiml). Kdybych přímo nevěděl, že tam někde má restaurace být, jako náhodný kolemjdoucí bych neměl šanci se tam jít najíst.
Když už jsme ale restauraci našli (sejít schody, pod budovu a k řece), byl interiér příjemný.

Obsluha

- Obsluhoval nás číšník, který mi moc nesedl. Chtěl jsem v hamburgeru vyměnit jalapenos za slaninu, on odvětil, že neví, jestli mají slaninu, tak jsem ho požádal, aby to zjistil v kuchyni. Čekal jsem, že mi pak přijde říct, jestli je změna možná, ale nedočkal jsem se této informace.

Jídelní lístek

- Snaží se být zajímaví vzhledem jídeláku, to je chyba. Mají jídelák jako v Potrefené huse, tedy dřevěné prkénko a na něm přišroubované malé listy papíru, které se zavřou, když je náhodou přestanete držet. To nemám rád.
Na druhou stranu je dobré, že v jídeláku jsou vyznačené informace o vhodnosti pro různé diety (bezlepkovou, vegetariánskou a veganskou). V nabídce mají na ČR velkou nabídku vegetariánských jídel s alternativními složkami (máma si dala zapečenou brokolici s quinoou, což je obilovina, o které jsem předtím nikdy neslyšel).

Jídlo

- Dal jsem si Yacht Burger ("180g hovězího bio masa, rhode island dresing, cheddar, jallapenos, červená cibule, rajče, mladý špenát, podávaný s bramborovými a zeleninovými hranolky a salátem coleslaw") a místo jalapenos jsem skutečně dostal slaninu. Troška coleslawu v mističce nebyla nic moc, mírně oranžovou omáčku už si nepamatuju. Přílohou byly tlusté nudličky grilované mrkve, cukíny a brambor. Mrkev byla dobrá, brambory nemusím a cukínu jsem ani neochutnal.
Hamburger měl překvapivě velmi dobrou housku na úrovni nejlepších hamburgráren. Slanina, sýr i zeleninové vnitřnosti byly dobré. Zvláštní bylo ale maso, chutnalo spíš jako karbanátek. Maso bylo úplně světlé, takže se jednalo dle mého názoru při nejlepším o směs hovězího masa s vepřovým, nebo přímo jen vepřové. Mimochodem se mne číšník při objednávání ptal na propečení a objednal jsem si medium. V žádném případě to medium nebylo. Jestli se náhodou jednalo o čistě hovězí maso, tak takhle bílé mohlo být jedině úplně totálním propečením. Maso tedy bylo na celém hamburgeru paradoxně to nejhorší.

Výkon-cena

- Hamburger stál 224Kč, tedy nad úrovní nejlepších pražských hamburgráren. Maso bylo silně pod úrovní nejlepších hamburgráren, zbytek hamburgeru byl mírně nadprůměrný (to neznamená nad úrovní nejlepších). Za 224Kč určitě nestojí, více by odpovídala cena 170Kč a stále bych měl výhrady k masu.

Závěr

Jít do Podolky na drahý hamburger s pochybným masem pochopitelně nemá smysl. Pokud jste ale vegetarián a jdete na polední menu pod 150Kč, může být zajímavá. Pro mne Podolka zajímavá není.

Klady
+ příjemné prostředí

Zápory
- maso hamburgeru
- cena
- špatné značení podniku


Šupina - Třeboň

stránky restaurace

Návštěva 22. 7. 2016
(Protože píšu Podolku, Šupinu a Orange Route najednou, budou tyto články kratší.)
Restaurace Šupina a Šupinka znám z Prague Food Festivalu 2014, kde jsem ochutnal jejich kapří hranolky. Pár měsíců nato jsem byl v Třeboni na kolech a shodou okolností jsme do Šupiny měli jít na oběd, jenže bylo plno, tak jsme šli jinam. Po dvou letech jsem se ocitl v dojezdové vzdálenosti při návštěvě tábora, tak jsme si do Šupiny zajeli na večeři.

Prostředí

- Třeboň pro mne jako Pražáka je její historické centrum, tedy náměstí, dvě ulice po obou stranách a hráz rybníka Svět. Restaurace Šupina se nachází přímo mezi hrází a náměstím, nejblíž hráze. Protože byl teplý letní večer, seděli jsme venku na terase, dovnitř jsem se ani nepodíval. Terasa byla klidná. Náš stůl měl poněkud oprýskaný lak na svém povrchu, to byla ostuda na jinak podnik vyšší třídy.

Obsluha

- U příchodu nás přivítala cedule ve smyslu "Počkejte prosím na obsluhu, budete usazeni", na stejném místě je i kompletní jídelní lístek, takže jsme se nenudili. Číšník přišel záhy a sdělil nám, že nás za chvilku usadí. Chvilka byla na můj vkus dost dlouhá, tak 5 minut. Pak objednávání šlo hladce až do chvíle, kdy jsme dojedli hlavní jídlo a pak zase došlo k dlouhé prodlevě, kdy si nás nikdo nevšímal. To je typická chyba, která mne vždy naštve, protože když chci dezert, nemůžu si ho objednat, a když ho nechci, jsem zdržován od platby.

Jídelní lístek

- Na jídelním lístku, který jsme dostali, především nebyly nápoje, takže kdybychom si při čekání nápoje neprolistovali, netušil bych, co nabízí. Druhá zvláštnost byly olbřímé rozměry jídeláku, což nejlépe ilustruje fotka s dvoumetrovým kamarádem, se kterým jsem tam byl. Rozměr byl tak A2. Jinak je jídelák ideální - čitelné písmo, v češtině, němčině a angličtině, vše na jedné stránce.

Jídlo

- Šel jsem na jistotu, dal jsem si kapří hranolky. K tomu rybí polévku, kterou mám moc rád.
Rybí polévka byla OK, ale máma dělá lepší. Tahle byla zbytečně překombinovaná, nějaký ten petrželový olej tam fakt být nemusel. Měl jsem problém hlavně s tím, že byla téměř jistě zahuštěná nějakým škrobem, což dělalo méně příjemnou konzistenci. Naopak bych ocenil mnohem víc krutonů. Ačkoliv polévka celkově nebyla špatná, příště bych si ji už nedal.
Hlavní jídlo přišlo na opravdu horkém talíři netradičně protáhlého tvaru. Kapří hranolky tady hrotí hodně, čemuž odpovídá i registrovaná ochranná známka (®) u názvu. Šťouchané brambory byly taková plnička, to mne jako nepřítele vařených brambor nepřekvapilo. Samotné kapří hranolky byly super, jedná se vlastně o malé řízečky obalené v těstíčku (ne trojobalu) a výsledek je nejpodobnější stripsům z KFC navíc s příjemným jemným okořeněním. Vedle byla mistička s koprovou omáčkou s kousky hub. Omáčka byla dobrá, kousky hub mohly být menší. Jídlo jsem jedl tak, že jsem rukou držel kapří hranolky a namáčel je v omáčce. Při tom v mističce houby zůstávaly, protože se pro svou velikost nedokázaly udržet omáčkou přilepené. Omáčky mohlo být na porci hranolků trochu víc.

Výkon-cena

- Protože jsem měl hroznou žízeň, dal jsem si litr vody s mátou a citronem, cena 35Kč je v pohodě. Rybí polévka stála 55Kč, což je rozumná cena. Kapří hranolky stály 268Kč, což není levné ani na Prahu. V Třeboni se asi bude jednat o jeden z nejdražších podniků. Vzhledem k tomu, že kapří hranolky považuji za specialitu podniku a chutnaly mi hodně, neměl jsem s cenou problém. Mimochodem se jedná o prakticky nejlevnější hlavní jídlo v nabídce. Ostatní ryby jako pstruh, amur, štika, candát, sumec a úhoř jsou ještě o desetikoruny až stokoruny dražší.

Závěr

Jestli máte rádi ryby, můžu doporučit. Kapří hranolky jsou pro mne netradiční úprava a velice mi chutnaly. Jen se připravte na trochu vyšší výdaj.

Klady
+ dobré jídlo

Zápory
- pomalejší obsluha
- oprýskaný stůl
- vyšší (ale odpovídající) cena


Orange Route - Protivín

stránky restaurace

Návštěva 23. 7. 2016
(Protože píšu Podolku, Šupinu a Orange Route najednou, budou tyto články kratší.)
Když jsme jeli na tábor přes Protivín, zaujala nás cedule ve smyslu "Nejpoctivější hamburgery". Protože máme hamburgery rádi, rozhodli jsme se, že se tam cestou zpátky na hambáče stavíme.

Prostředí

- Exteriér je trochu zvláštní, protože restaurace sdílí budovu s nějakou prodejnou svítidel, restaurace je tak třetina budovy. Budova je evidentně nová a restaurace je uvnitř fakt parádní. Tentokrát jsem si byl odskočit a všechno bylo krásně voňavé a čisté. Opět byl teplý letní večer, tak jsme se usadili na zahrádce u zastřešeného grilu.

Obsluha

- Byli jsme tam s kamarádkou, která má celiakii, takže musí držet bezlepkovou dietu a servírka reagovala hbitě, že by jídlo pro kamarádku mělo být vyhovující (pochopitelně neměla hamburger kvůli housce) a že se ještě zeptá. Zhodnotil jsem ji Zdénovými slovy "šikovná žabka".

Jídelní lístek

- Jídelní lístek má ideální formu několika laminovaných listů v kroužkové vazbě. V pátek až neděli je aktivní navíc jedna stránka s jídly z venkovního grilu. Mimo jiné tam byl i Beef Big Burger (200g masa). Na vedlejší straně byla standardní nabídka hamburgerů, ale u nich nebyl napsaný kalibr, tak jsem se překonal a na gramáž jsem se zeptal. Standardní hamburgery jsou sice trochu levnější, ale dozvěděl jsem se, že mají jen 140g.

Jídlo

- Tak jsem si pochopitelně dal Beef Big Burger (200g masa, cheddar, grilovaná slanina, BBQ omáčka, vajíčko, grilované rajče, grilovaná cibulka, salát) a stejnětak pochopitelně jsem si to dal bez vajíčka, protože jeho chuť mi v hamburgeru přebíjí vše ostatní. Vzhled hamburgeru odpovídal fotkám z cedule. Houska byla prvotřídní. Celkově byl hamburger dobrý, jen mi vadilo, že BBQ omáčka byla moc intenzivní, takže její chuť přebila všechny ostatní. Příště na to budu pamatovat a objednám si zase majonézový základ, který nechává jednotlivým částem možnost vyniknout.
Kamarád si navíc objednal hranolky, jednalo se o fastfoodový tenký řez, tedy přesně takové, jaké mám rád. Byly dobře ufritované.

Výkon-cena

- Dal jsem si dvě půllitrové kofoly po 28Kč, paráda. Hamburger stál 185Kč, což za 200g a celkovou kvalitu je dobrá cena.

Závěr

V Orange Route ví, co dělají. Prostředí je špičkové, obsluha šikovná a jídlo mají dobré. Jestli pojedete přes Protivín, s klidem si sem na jídlo zajděte.

Klady
+ prostředí
+ obsluha
+ jídlo

Zápory
- nic


Chcete být víc v obraze? Sledujte Testy restaurací na Facebooku.