Průtok vzduchu skříní

Chlazení

15.2.2007

Naprosto nejdůležitější část chlazení počítače je právě průtok vzduchu skříní. Kdyby vzduch stál na místě, jen by se ohříval, dosáhnul by kritické teploty a mohlo by docházet k chybám nebo dokonce restartům.

 
Způsoby průtoku vzduchu
 
Nezapomeňte, že průtok vzduchu není jediná část chlazení. Je třeba myslet i na konkrétní komponenty, které hřejí hodně - procesor, grafická karta, zdroj a chipset na základní desce.
 
Je možné ho dosáhnout dvěma způsoby
a) umožněním teplému vzduchu volně stoupat vzhůru
Tento způsob má výhodu v tichu, protože nepotřebuje žádné další pohyblivé součásti. V praxi je ale celkem nepoužitelný, protože by se musel odstranit vrch skříně, čímž by se obnažily komponenty a docházelo by k zanášení prachem.
 
b) ventilátory
Klasický způsob chlazení. Pomocí nastavení ventilátorů můžeme regulovat směr i rychlost proudu vzduchu.
 

 
Ideální průtok vzduchu
Počítač by měl nasávat co nejchladnější vzduch, aby měl ještě dostatečnou tepelnou kapacitu pro příjem tepla od komponent. Výfuk vzduchu by měl být především neomezovaný.
Průtoku vzduchu byste se měli snažit odstranit všechny překážky. Klasické překážky jsou nevhodné mřížky před ventilátory, kabely a přídavné karty.
Měli byste si také rozmyslet, které komponenty chcete nejvíce chladit, a podle toho ventilátory rozmístit. Za ideální průtok vzduchu lze považovat zpředu zezdola skříně od disků dozadu nahoru k vysávacímu ventilátoru a ventilátoru ve zdroji.
 
http://www.pctuning.cz/ilustrace3/stach/chlazeni/chlazeni.jpg
 

 
Skříň
 
Skříň, která se dá označit za dobře uzpůsobenou, musí obsahovat aspoň dvě pozice pro 120mm ventilátory (případně i tyto ventilátory) a mřížky před těmito ventilátory nesmí být omezující - ideální jsou přídavné mřížky z ocelového drátu nebo vypouklé šestiúhelníčkové otvory v zadní stěně skříně. Tyto dvě pozice pro ventilátory bývají zpravidla nahoře na zadní stěně skříně blízko procesoru a před košem na disky.
 

 
Chyby v průtoku vzduchu
Klasickou chybou je kombinace mnoha faktorů, který každý sám sice pomáhá, ale při nevhodné kombinaci si škodí.
Chyba 1. Otevřená skříň - Otevření skříně může pomoci při nevhodně vyřešeném proudění. Pokud ale chceme, aby vzduch proudil, musí mít ohraničený prostor. Otevřením nasávaný vzduch opět unikne do okolí.
Chyba 2. Ventilátor v bočnici - Tato pozice průtok kazí, protože se vzduch šíří všemi směry, tedy i proti toku normálního proudu. Tato pozice se dá tolerovat v jediném případě; když máte chladič, který fouká vzduch kolmo na desku a ne rovnoběžně s deskou.  
Chyba 3. Otevřený vrch skříně - Stoupání vzduchu vzhůru je sice pěkná věc, ale ne, když potřebujeme vzduch dostat ještě kolem procesoru. Proud tudy uniká, proto se chlazení zhoršuje.
 

 
Závěr - v jednoduchosti je krása
Závěr je tedy až neuvěřitelně jednoduchý. Nasávací 120mm ventilátory vpředu, vyfukovací 120mm ventilátory vzadu, dráty odstraníme z prostoru ke krajům. A především vybereme vhodnou skříň, která tyto podmínky splňuje.